runtime error ja F-secure

Mistä johtuu runtime error ilmoitus skannatessa DNA-nettiturvalla joitakin tiedostoja? Onko F-secureni viallinen?
18114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

"Onko F-secureni viallinen?"

Selvästikin on. Kokeile jos joku online scanneri toimii, esim. tämä:
http://www.microsoft.com/security/scanner/en-us/default.aspx

Jos toimii niin asenna F-Secure uusiksi, jos ei toimi niin koneellasi saattaa olla järjestelmänvalvojan oikeuksin asentumaan päässyt haittaohjelma. Haittaohjelmilla on usein tapana rikkoa kaikki AV softat.

Äänestä

Trojan:Win32/Wysotot.D
tämä löytyi mutta poistettiin osaksi. Mitä tämä on tehnyt konelleni?
Mitä teen?

Äänestä

Voit kokeilla skannata koneen myös Malwarebytes ohjelmalla. Siitä kannattaa asentaa 1.75 versio joka toimii paremmin.

Äänestä
  • Etkö osaa käyttää aivan yhtä hyvin toimivaa uusinta versiota?

    Äänestä

Ei se siitä kiinni ole. Sen tarkistus toiminto ei vain toimi hyvin m

Äänestä

Ajoin Ms security scannerilla viimeksi täyden tarkistuksen (aikaisemmin nopean tarkistuksen) - löytyi taas se Wysotot.D, joka osittain poistetiin. Mutta en tiedä missä se/jäänteet on.

Nettiturva on käynnissä ja DNA:n mukaan ok, ei löytänyt mitään.
Malwarebytes 1.75 ei löydä mitään, mutta tuloksen mukaan rootkitit ei ole käytössä. Onko ne jätetty skannaamatta ja onko siihen joku järkevä syy. Onko sillä merkitystä, kun Netttiturvani oli koko ajan päällä? Mistä saan sen pois käytöstä, ja vaikuttaako se nettiturvaohjelman lataamisen onnistumniseen? (Suositellaan, että se ja palomuuri eivät olisi päällä).

Offline defenderiä en pysty laittamaan, kun ei ole toista (viruksetonta) konetta käytettävänä. Näin oli ainakin suositus tallentaa se puhtaalla koneella.

Miten menettelen ulkoisen aseman Buffalo PNTU-3 tarkistukseksi? Se on nyt irti, mutta kun ktken sen. niin voisiko siellä mahdollisesti oleva virus tulla koneelleni päin. En oikin ole perillä näistä asioista. Millä skannaan sen aseman?

Äänestä
  • Rootkitit ovat sillä lailla hankalia että ne osaavat piiloutua virus-scannereilta joita ajetaan siinä saastuneessa koneessa. Siksi on tehty tuollaisia Offline Defendereitä jotka ovat itse buuttaavia ja näin rootkitit eivät pääse niin helposti piiloon.

    Kokeile reagoiko F-Secure tähän: http://www.eicar.org/download/eicar.com

    Virustorjunnan pitäisi reagoida pelkästään siitä kun klikkaat linkkiä. Kyseessä on pelkkä testivirus.

    Äänestä

  • UPDATE_9452388 kirjoitti:

    Rootkitit ovat sillä lailla hankalia että ne osaavat piiloutua virus-scannereilta joita ajetaan siinä saastuneessa koneessa. Siksi on tehty tuollaisia Offline Defendereitä jotka ovat itse buuttaavia ja näin rootkitit eivät pääse niin helposti piiloon.

    Kokeile reagoiko F-Secure tähän: http://www.eicar.org/download/eicar.com

    Virustorjunnan pitäisi reagoida pelkästään siitä kun klikkaat linkkiä. Kyseessä on pelkkä testivirus.

    OK kyllä reagoi!
    Olisivatkohan nuo virusilmoitukset virheitä. Silloin alkuun kun se virus löytyi, niin muistaakseni se löytyi Nettiturvan viikkoskannauksessa. En saanut Nettiturvalta mitään ohjetta viruksen poistoon enkä tieto postamisesta silloin. Pahus, että yksi viikko ennen sitä viikkoskannausta jäi väliin, kun kone ei ollut päällä ajastetulla hetkellä, eli kaksi viikoa oli väliä.

    Olen tässä jonakin päivänä poistanut joitakin tiedostoja, joissa se virus olisi voinut olla. Olisko niistä jäänyt jotain jäänteitä, joita joku ohjelma läytää ja joku toinen ei.

    Äänestä

  • Viikanen Kalle Koo kirjoitti:

    OK kyllä reagoi!
    Olisivatkohan nuo virusilmoitukset virheitä. Silloin alkuun kun se virus löytyi, niin muistaakseni se löytyi Nettiturvan viikkoskannauksessa. En saanut Nettiturvalta mitään ohjetta viruksen poistoon enkä tieto postamisesta silloin. Pahus, että yksi viikko ennen sitä viikkoskannausta jäi väliin, kun kone ei ollut päällä ajastetulla hetkellä, eli kaksi viikoa oli väliä.

    Olen tässä jonakin päivänä poistanut joitakin tiedostoja, joissa se virus olisi voinut olla. Olisko niistä jäänyt jotain jäänteitä, joita joku ohjelma läytää ja joku toinen ei.

    "Olisivatkohan nuo virusilmoitukset virheitä. "

    On toki mahdollista.

    "Olisko niistä jäänyt jotain jäänteitä, joita joku ohjelma läytää ja joku toinen ei. "

    Tuokin on täysin mahdollista.

    Tähän ei nyt osaa enää muuta neuvoa kuin että hanki vielä yksi "mielipide" lisää eli scannaa vielä jollain kolmannella.. neljännellä online scannerilla ja katso sen "mielipide" asiasta. Esim.

    (Sininen nappi Online scanner)
    http://www.eset.com/us/online-scanner/

    Mutta ihan täyttä varmuutta ei saa millään muulla kuin käyttöjärjestelmän uudelleenasennuksella.

    Äänestä

Nettiturva kannattaa ollakin päällä jos koneessa ei ole muita virustorjunta ohjelmia.

Ulkoiselta levyltä on mahdollista saada haittaohjelmia.

Äänestä

Uusittu Nettiturva ei suostu skannaamaan ulkoista asemaa. Raportissa on ettei haittaohjelmia löytynyt, mutta tarkistettu 0 tiedostoa.

Äänestä
  • Jos se epäilty haittaohjelma on alun perinkin löytynyt pelkästään joltain ulkoiselta asemalta niin eihän sinulla silloin mitään ongelmia ole ikinä ollutkaan.

    Äänestä

Uusi F-secure ei toimi oikein. Ladattaessa huomautti, että oli jokin oikopolku. Sain sen koneelle DNA:n kautta, eikä se toimi sittenkään!
Olen täysin kyllästynyt.

Äänestä
  • Alunperin haiittaohjelma Gemini oli PNTU-aseman drive navi kansiossa, joka on työpöydällä. Sitten sieltä löytyi tuo Wysotot D. Olen poistanut siitä kansiosta joitakin tiedostoja. En tiedä, olivatko ne jotakin hyvin tärkeää aseman toiminnalle.

    DNA:lta saatu Nettiturva ilmoitti alussa, että yksi oikotie puuttuu, joten se lienee nyt vajavainen, mutta miten korjaan sen? Onko virus tehnyt mahdottomaksi Nettiturvan asennuksen kunnolla? Se ilmoittaa skannaamiensa tiedostojen lukumäärän väärin. Jos on yksi tekstitiedosto, niin voi ilmoitta esim 4. Toisinaan ilmoittaa nolla tiedostoa vaikka tiedosto on.

    En ehdi nyt heti skannaammaan tuolal uudella online skannerilla, mutta myöhemmin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Viikanen Kalle Koo kirjoitti:

Mistä johtuu runtime error ilmoitus skannatessa DNA-nettiturvalla joitakin tiedostoja? Onko F-secureni viallinen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu