Häävieraiden karsiminen

Morsmaikku

Eli siis halutaan häihin molempien puolelta isovanhemmat, vanhemmat, sisarukset ja heidän lapset. Lisäksi haluaisimme kutsua sedät ja tädit, sekä serkut. Tässä kohtaa tulee sit ongelma.. Serkuilla on jo jälkikasvua niin paljon, että heidän lapsia emme hääjuhlaan haluaisi. Miten tämän voi ystävällisesti kutsussa ilmottaa? Jos kuoressa lukee pelkästään serkun nimi ja kutsussa "kutsu on avec" niin tajuaako siitä että heidän lapset eivät ole tervetulleita, pelkästään puoliso? Ja tuleeko siitä porua jos sisarustenlapset ovat tervetulleita mutta serkkujen ei?

4

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piparminttuli

      Tuo on arkaluontoista. Ei varmasti ymmärrä. Ja jos hääjuhlaan saa tuoda muut sitten lapsia niin varmasti loukkaantuvat. Neuvosin kutsumaan joko kaikki lapset tai ei lapsia ollenkaan.

      On muitakin vaihtoehtoja karsia häävieraita. Esim. Kutsut vain ne serkut joiden kanssa olette olleet lähimmän vuoden aikana paljon tekemisissä. Jos ette esimerkiksi ole ollut minkään laisissa yhteyksissä vaikka vuoteen tai kahteen niin sellaisen voi jättää pois kutsusta olipa serkku tai ei.

      On turha kutsua ketään velvollisuuden vuoksi. Kyseessä on teidän suuri päivä, tehkää siitä sellainen kuin haluatte sen olevan, mutta kuitenkin niin että ette kovasti loukkaa ketään.

    • Teidän häät ne ovat

      Kutsutte juuri ne henkilöt, jotka haluatte kutsua. Osa sukulaisista on nokka solmussa, mutta mitä siitä.
      Ratkaisimme aikoinaan omissa häissämme, että emme kutsuneet ketään sukulaisia häihimme ja tuttavistakin tietyllä kriteerillä. Vaimoni sukulaiset hieman tästä närkästyivät, kun he ovat niin juhlien perään, mutta ymmärsivät hekin, kun ideamme heille avautui.
      Jos rajaatte serkut häihinne, niin teette sen kutsussa selväksi riittävän selkeästi ja vastauspyyntö selkeyttää lisäksi tilannetta.

    • oma tahto???

      Äidit nyt vaan on tyypillisesti sellaisia että loukkaantuvat kaikista jotka eivät heidän mielestään " hyväksy" lapsiaan. Ja mitä kokemus on näyttänyt, ovat tissivetensä valuttamina kykenemättömiä ajattelemaan asioita kenekään muun kannalta. Kun lapset on tullut maailmaan on vaan ME ja muut jotka ei niin tärkeitä.

      Miksette voisi kutsua ne serkut, joiden kanssa olette oikeasti yhteydessäkin. Siis kutsua ne jotka oikasti haluatte kutsua, ei ne ketä pitäisi. Juhlathan on teidän, ei muiden. Jos joku ei sitä tajua, suuttukoon. Kaikkia ei vaan aina ole vara kutsua. Jokainen omia juhliaan suunnitellut tietää sen.

    • etiketti1

      jos serkkunne ovat naimisissa tai muuten vakiintuneessa parisuhteessa, ei avec-kutsu ole korrekti. Avec-kutsua käytetään, kun halutaan viestiä, että kutsuttu voi ottaa seuralaisen mukaan.
      Laittakaa kuoreen selkeästi molempien nimet ja mainitkaa kutsussa, että juhlitte aikuisten kesken.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13148
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9601
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      94
      9094
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      14
      7720
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6704
    6. 147
      6124
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3114
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1179
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1133
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      980
    Aihe