Tässä pieni opetus muille yrittäjille jos Soneralle jää maksu maksamatta!
Lomakausi päällä ja soneran lasku oli jäänyt sähköpostissa avaamatta.
Lasku oli jotain 40€.
Sonera ei lähettänyt minkäänlaista meiliä asiasta vaan sulki yrityksen puhelimet.
-asiakkaana soneralla vuodesta 2007 ja ei ole ennen jäänyt yhtään maksua maksamatta.
Tästä kun puhelimet oli suljettu n. 3-4 päivän postissa virkailija sanoin, että teidän yritykselle on kirje, mutta siinä on väärä osoite ja tästä syystä kierritellyt postissa.
Sonera on laskuttanut ihan normaalisti oikeaan osoitteeseen aina, mutta nyt tämä muistutuslasku oli mennyt eri osoitteeseen.
Soitin asiasta heille ja pyysin korjausta, että mielestäni aiheeton viivästysmaksu ja saisimmeko liittymät auki. (lupasivat hoitaa auki, mutta ei hyvitystä mistään)
Iltapäivään mennessä ei vielä ollut auki liittymät, otin yhteyttä ja sieltä sanottiin, että saadaan auki pikana ja avausmaksu on 40€ liittymä.
Liittymiä on 6 eli 6x40€=240€ se viivästysmaksu 40€.
No liittymät saatiin auki ja pian tämän jälkeen tuli lasku, jossa oli lisätty avasmaksut ja taas oli lisätty viivästysmaksu 40€. Yhden olin jo maksanut. (tein tästä kyselyn heidän sivuiltaan ja vielä ei ole mitään vastattu, eli taisi tulla lisälaskua 40€)
Tarinan opetus on tietenkin, että jos sinulla on Soneran yritysliittymä niin ÄLÄ IKINÄ jätä maksamatta laskua vaikka se olisi kuinka pieni, koska sen jälkeen se on Soneralla suuri ja ottavat näemmä siitä kaiken irti yrittäjän huolimattomuudesta.
40€ lasku ja tästä koituu yrittäjälle 320€ lasku, että saa liittymät taas auki!!
Ei kyllä anna hyvää kuvaa Soneran tavasta kohdella yrittäjiä.
Soneran viivästymaksut 40€
raha kelpaa
2
160
Vastaukset
- ei kiitos sonera
Joo, karmea samanlainen juttu sattui minullekkin.
Puhelin lasku 28,85 maksumuistutus 40,- = 68,85,- !
Törkeä juttu. Voiko tuollaisia veloittaa ? - Pieni vaiva
Maksakaa laskunne ajoissa ja e-laskukin on oikein kätevä jolloin ei maksu unohdu ja kun ruksaa vielä että maksua ei tarvitse vahvistaa niin hoituu varmasti eräpäivänä.
Oppikaa elämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain17310661Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-8510159Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2325599Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1784438- 1712905
Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1262898L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin381706Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2981308Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov41142Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161074