Pennulle kuivaruokaa ja?

noutaja-mix

Olen ottamassa koiranpentua. Aion syöttää sille enimmäkseen normaalia penturuokaa liotettuna, olen vain miettinyt, mitä ruokaan voisi lisätä, että ruokavalio olisi mahdollisimman terveellinen. En voi alkaa kokonaan tarjoamaan omia ruokia, sillä muidenkin perheenjäsenten pitäisi pystyä suht. koht. helposti ruokkimaan pentu. Jotain öljyä, kelpaako perus kalanmaksaöljy? Kasviksia soseena, puuroa, kananmunaa tai sen kuoria? Pitääkö nappuloita vähentää, miten paljon?

7

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • threeam

      Koira on lihansyöjä. Lisää siis lihaa (eläinkauppojen pakastealtaista) ja vaikka piimää. Lusikallinen kerrallaan ettei maha mene sekaisin. Pikkuhiljaa voit lisätä lihan määrää ja ostaa eri eläinten lihoja.
      Puurot ja kasvikset on täysin turhia jos saa nappulaa. Kananmunan voi antaa raakana ja kuorineen vaikka kerran viikossa.

      • lihamyymälät

        Lihakaupoista ja teurastamoiden myymälöistä saa halvalla luita ja koirille tarkoitettuja lihoja ja lihaa ihan yleensäkki.
        Mm. ostin muuttama kuukausi sitten reilu 1kg putkiluita, reilu 500g kylkiluita ja koiran jauhelihaa reilusti ja ihmisille myynnistä heitettyjä lihoja ja koko hela hoito maksoi reilu 8-10€


      • errNoor

        Koira on sekasyöjä, ei lihansyöjä. Sekasyöjä syö myös lihaa.

        Koirien ruuansulatuselimistö on sopeutunut vuosituhansien aikana syömään mm. ihmisten ruuan tähteitä, mitä ennen koirille enemmän annettiinkin. Susi taas on ja pysyy lihansyöjänä, samoin kissa, nämä eivät pärjäisi kasvispohjaisella ravinnolla. Nyt tämän barf-suosion myötä tuntuu yhtäkkiä naps vaan koiran kehityksessä menneen nämä vuosituhannet taaksepäin, ja unohdetaan että koira on todella sekasyöjä. Liha ei ole 100% vaatimus, vaikka hyvässä koiranruuassa on mahdollisimman paljon lihaa, koska se on kuitenkin sitä parasta ravintoa koirallekin.


        To begin with we must get a good grip on two terms ... carnivore and omnivore. The cat is considered by scientists to be a strict carnivore and the dog is considered to be an omnivore. Both species are in the Class Mammalia and the Order Carnivora, but here’s the difference: The cat cannot sustain its life unless it consumes meat in some form. Dogs, however, are able to survive on plant material alone; they do not have to consume meat. But always keep in mind that dogs do best and by nature are primarily meat-eaters. Just because by definition they are omnivores (can digest and utilize plant and animal food sources) does not mean that plant material alone makes a good source of nutrition for the dog. Far too many dogs have been undernourished by those cheap grain-based dog foods. And grain-based cat foods are even worse!


    • Kfhjhdk

      Koiralle lohiöljyä, ei kalanmaksaöljyä.

    • kysymys ?

      Itsellä jo 6kk ikäinen koiranpentu.Olen syöttänyt nappuloiden lisäksi keitettyä kananmunaa&kalaa,viiliä,raejuustoa sekä ostan raakapakasteita (lihaa.broitskuu jne)lemmikkieläintehtaanmyymälästä..Koiraa täytyy seurata jos rupeaa lihoamaan niin vähemmän ruokaa..

    • rotikka ja nakkimakkarat

      Oma koira söi pari viikkoa nappulaa kun ei ollut jääkaappia paikassa missä yövyimme kesätöiden ajan.
      Mutta nyt on saanut nappulaa liitettynä veteen, jotain punkki karkotettiin pellettiä missä on vitamiineja, maksaa leikattuna pieniksi paloiksi tai broilerin jauhen lihaa ja perkki liha ruokaa ja kaikki sekoitetaan ja välillä laitetaan jotain salaatin lehteä tai kurkkua tai jotain mitä kaapista löytyy niin sekaan. ja hyvin näyttää maistuvan 20 viikkoselle rotikalle.
      Ja hampaiden lähdön kunniaksi olen pakastanut nakkeja ja antanut sille sitten rouskuteltavaksi

      Turkki kiiltää kuin samettinen :3

    • Siiri_s

      Hyvä vaihtoehto on syöttää (aikuiselle) koiralle ihmisenruokaa, lisää lihaa joukkoon, ja laita esim. rypsiöljyä loraus sekaan. Koiran karva kiiltää!
      Koira tarvitsee muutakin kuin lihaa, toisin kuin täällä jotkut väittävät.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe