Kyselin tuossa sisälämppäri-ketjussa tätä mutta taisi jäädä huomaamatta?
Clio II 1.2 16V '03 malli. Ilmastointilaitteen nappi päällä, liekkö ilmastointi kylmällä ole edes oikeasti päällä?
Kulutus pyörii tuossa 6.5:n (normaalisti maantieajoa 80-90 km/h mittarin mukaan) ja 7.5:n (vajaa puolet moottoritiellä 130 km/h mittarin mukaan) välillä. Cliolle ilmoitettuun viiteen litraan satasella nähden poikkeaa aika paljon. Onko vain passitettava auto huoltoon ja sanottava että vie liikaa bensaa vai onko tuo normaalia kulutusta (ja ilmoitettu arvo valehtelee runsaasti ?)
Clion bensakulutus?
9
997
Vastaukset
- Keskikulutus
Tehdas on ilmoittanut keskikulutukseksi 5.9 l/100km. Se on aika lähellä totuutta, mutta ajotapa ratkaisee huomattavasti. Todennäköisesti autossasi ei ole vikaa...
- clioisti
Kuinka sitten pitäisi ajella? Ripeähkö kiihdytys (kierrokset per vaihde 3000-3500 ennen vaihtoa) matkanopeuteen, kohtuutasainen vauhti (pidän nopeuden usein samana ylämäissä kylläkin, tämä lisää hiukan kulutusta tietenkin), moottorijarrutuksella suurimmaksi osaksi hidastelen, suurin osa ajoa matkaa vaikkakin matkat lyhyitä (alta 30 km) mutta pidemmilläkin matkoila kulutus tuntuu olevan samansuuntainen.
Tähän vuodenaikaan kylmät aamut lisäävät tietysti hiukan kulutusta mutta onko niin että tuolla koneella Clio imee yli 8l/100km moottoritienopeuksissa? Siinä vaiheessa moottori on jo lämmennyt kunnolla ja ajo on tasaista eikä ole edes paljoa mäkiä. Kuormaakaan ei ollut kuin noin 200-230 kg kuski mukaan lukien.
Kummastuttaa. Jos kulutus pyörisi jossain 6-6.5:n tienoilla niin syyttäisin lopuista eroista ajotapaani, renkaita sekä ilmastointilaitetta mutta 6.5:n ylitys lähes jatkuvasti alkaa tuntumaan kummalliselta. Siksipä täällä yritän kysellä mitä muiden vastaavat autot kuluttavat. :-) - myös
clioisti kirjoitti:
Kuinka sitten pitäisi ajella? Ripeähkö kiihdytys (kierrokset per vaihde 3000-3500 ennen vaihtoa) matkanopeuteen, kohtuutasainen vauhti (pidän nopeuden usein samana ylämäissä kylläkin, tämä lisää hiukan kulutusta tietenkin), moottorijarrutuksella suurimmaksi osaksi hidastelen, suurin osa ajoa matkaa vaikkakin matkat lyhyitä (alta 30 km) mutta pidemmilläkin matkoila kulutus tuntuu olevan samansuuntainen.
Tähän vuodenaikaan kylmät aamut lisäävät tietysti hiukan kulutusta mutta onko niin että tuolla koneella Clio imee yli 8l/100km moottoritienopeuksissa? Siinä vaiheessa moottori on jo lämmennyt kunnolla ja ajo on tasaista eikä ole edes paljoa mäkiä. Kuormaakaan ei ollut kuin noin 200-230 kg kuski mukaan lukien.
Kummastuttaa. Jos kulutus pyörisi jossain 6-6.5:n tienoilla niin syyttäisin lopuista eroista ajotapaani, renkaita sekä ilmastointilaitetta mutta 6.5:n ylitys lähes jatkuvasti alkaa tuntumaan kummalliselta. Siksipä täällä yritän kysellä mitä muiden vastaavat autot kuluttavat. :-)kovasti yli 100 km/h nopeudessa ja bensaa kuluu
huomattavasti enemmän kuin 90 - 100 km/h.
Olisokohan niin että noinkin pieni kone ruokailee
ahnaasti tuolla 120 km/h koska moottorilla jo silloin paljon kieeroksia paljon töitä. - clioisti
myös kirjoitti:
kovasti yli 100 km/h nopeudessa ja bensaa kuluu
huomattavasti enemmän kuin 90 - 100 km/h.
Olisokohan niin että noinkin pieni kone ruokailee
ahnaasti tuolla 120 km/h koska moottorilla jo silloin paljon kieeroksia paljon töitä.kiinnostaisi silti kuulla muidenkin kulutuksia.
Ymmärrän hyvin että nousee kulutus kyllä, mutta että noinkin paljon. Mutta mukavampi olisi tietää miten tavallisen käytön (ei motari) saa esim kuuteen litraan tai hiukan alle tiputettua, olisi lähempänä luvattua..
Tavallisesti ajelen tuota 80-90 km/h nopeutta pääsääntöisesti. Vai mitataanko kulutus matka-ajossa nopeudella 50-60 km/h? Voisivat muut kuljettajat hermostua.. - Sakke
clioisti kirjoitti:
kiinnostaisi silti kuulla muidenkin kulutuksia.
Ymmärrän hyvin että nousee kulutus kyllä, mutta että noinkin paljon. Mutta mukavampi olisi tietää miten tavallisen käytön (ei motari) saa esim kuuteen litraan tai hiukan alle tiputettua, olisi lähempänä luvattua..
Tavallisesti ajelen tuota 80-90 km/h nopeutta pääsääntöisesti. Vai mitataanko kulutus matka-ajossa nopeudella 50-60 km/h? Voisivat muut kuljettajat hermostua..Kohta kolmen vuoden kokemuksella 1.2 16 V on itselläni kuluttanut keskimäärin hieman yli 6 litraa, allekin 6 litran matka-ajossa. Ilmastointihan vie jotain 0.2-0.5 litraa/100 km. Alhaiset tengaspaineetkin nostavat 0.2 ltr/100 km.
Kieltämättä moottoritiellä Cliokin hörppää reilusti, kun mennään 120 km nopeuksiin, mutta rauhallisella ajolla sielläkin kulutus pysyy kohtuullisena. - Samppa
Sakke kirjoitti:
Kohta kolmen vuoden kokemuksella 1.2 16 V on itselläni kuluttanut keskimäärin hieman yli 6 litraa, allekin 6 litran matka-ajossa. Ilmastointihan vie jotain 0.2-0.5 litraa/100 km. Alhaiset tengaspaineetkin nostavat 0.2 ltr/100 km.
Kieltämättä moottoritiellä Cliokin hörppää reilusti, kun mennään 120 km nopeuksiin, mutta rauhallisella ajolla sielläkin kulutus pysyy kohtuullisena.En osaa sanoa Clion kulutuksesta,mutta itsellä on kokemusta Megane 1.4 16V --oo mallista, jossa on ajotietokone. Sen kanssa on kiva katsoa myös hetkellistä kulutusta, se mittari vasta onkin kiva, kun sitä seuraa niin huomaa kyllä että miten pitäisi ajaa. Aina ei riitä se että painaa kaasua hellästi ja kiihdyttää rivakasti. Usein olen ihmetellyt miten on mahdollista tämä kulutus ennen. Olen osannut minimoida joskus kulutuksen tavallisessa kaupunkiajossa rauhallisesti ja hitaasti (ei liikenteen mukana kilpaillen) jopa 4.4 litraan. Toisen asia olen huomannut myöskin että ko. kone kuluttaa 70-110 nopeudessa suhteessa eniten,mutta kun väännöllä ja nopeudella on osuutensa ,jossakin 140 km/h,niin silloin kulutus laskee. Tosin 2.o 16V 150 heppanen vie pitkällä matkalla maantienopeuksissa ehkä vielä huomattavasti vähemmän,kun kun osaa ajaa nätisti.
- clioisti
Samppa kirjoitti:
En osaa sanoa Clion kulutuksesta,mutta itsellä on kokemusta Megane 1.4 16V --oo mallista, jossa on ajotietokone. Sen kanssa on kiva katsoa myös hetkellistä kulutusta, se mittari vasta onkin kiva, kun sitä seuraa niin huomaa kyllä että miten pitäisi ajaa. Aina ei riitä se että painaa kaasua hellästi ja kiihdyttää rivakasti. Usein olen ihmetellyt miten on mahdollista tämä kulutus ennen. Olen osannut minimoida joskus kulutuksen tavallisessa kaupunkiajossa rauhallisesti ja hitaasti (ei liikenteen mukana kilpaillen) jopa 4.4 litraan. Toisen asia olen huomannut myöskin että ko. kone kuluttaa 70-110 nopeudessa suhteessa eniten,mutta kun väännöllä ja nopeudella on osuutensa ,jossakin 140 km/h,niin silloin kulutus laskee. Tosin 2.o 16V 150 heppanen vie pitkällä matkalla maantienopeuksissa ehkä vielä huomattavasti vähemmän,kun kun osaa ajaa nätisti.
Tuli ajettua 240 km ilman ilmastointia, tuosta kaksi 90 km:n pätkää yhtäsoittoa 80/100-aluetta. Sen jälkeen tankattuna tankki veti 14.4 litraa, eli nyt kulutus vaikutti olevan sen 6 litraa satasella. Nastarenkaat tuli eilen laitettua alle joten rengaspaineetkin pitäisi olla kunnossa (2 bar kaikissa). Ilmastointilaitteella näköjään on vaikutusta ainakin 0.5 litraa sataselle, testi jatkuu..
Ollaan ajettu usein samaa 500 km rupeamaan aikaisempi Megane break I 1.6 jossa ei ollut ilmastointia kulutti tietokoneen mukaan 6,1l/100 km. Syksyllä vaihdettiin Megane II break 1.6 joka ilmastointi päällä kulutti 6,7 l/100 ehkä silläkin jotain merkitystä auto oli vielä sisäänajossa.
- Eines
meitsin 1.4 litranen (59kw) ´92 clion kulutus on kyllä likempänä 5 litraa kun 6,tasasessa matkaajossa n.80km/h.(yleensä pitemmillä reissuilla, eikä motarilla).
Lyhyillä kaupunkiajoilla ja kylmästä lähtiessään se nousee kyllä n. 6.5 l/100km.
talvella se on noin. 7, vaikka on melkein aina lohkolämppärissä ennen lähtöö.
en tiiä sitte onko se vähän pienempi kulutuksinen kun ei oo 16v , tai sit on vaan kevyempi kaasujalka ja eikä aja liian suurella vaihteella ennen kuin on tasaista menoo...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p465269Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "511730Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1331700Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151619- 141335
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41230No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol24116081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171077Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771028Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60877