Suomen perhehoitopalvelut- kokemuksia?

Care Component

Onko jollakulla kokemuksia Perhehoitopalveluista ? Care Componentin osa. Millaiset palkkiot, vapaat, tuet? Lupailevat niin hyvää korvausta, että voi olla kokopäiväisesti kotona. Myös pitkäaikaisia sijoituksia ja tukea vuorokauden ympäri luvataan, miten käytännössä? Miten hoitivat kriisitilanteet? Saitteko luvattua tukea?

4

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nappula2055

      Up, onko kokemuksia?

    • Tyynelä

      Palkkiot ovat jonkin verran suuremmat kuin kuntien suoraan maksamat korvaukset omille perheilleen. On tietenkin huomioitavaa, että palvelu maksaa myös kunnille enemmän kuin perus sijaisperhe. Sijaisperheenä toimivalle tämä vaikuttaa siten, ettei kunta pääsääntöisesti maksa esimerkiksi lapsilisää perheelle, kuten muille suorassa toimeksiantosuhteessa oleville perheille. Lisäksi taloudellinen tuki lapsen harrastuksiin, matkoihin tms. voi olla pienempää. Taloudellisesti siis perheet voivat saada jopa vähemmän tällä systeemillä. Kunnat pyrkivät lähes aina etsimään perheet suoraan ja helposti ne lapset, joille perheen löytäminen on haastavaa päätyvät etsimään perhettä mm. perhehoitopalveluiden kautta. Pientä lasta tai vauvaa toivovat joutuvat siis todennäköisesti pettymään.
      Tukea ja koulutusta sijaisperheet varmasti saavat toiveensa mukaan. Kannattaa kysellä lisää suoraan palvelun tuottajalta.

    • Anonyymi

      Muita kokemuksia?

    • Anonyymi

      Tietenkin tällaiset markkinaorganisaatiot vetävät välistä? En vaan tiedä, ovatko palvelut yhtään parempia, kuin kunnillakaan. Kaikki on aina ihmisistä kiinni,.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      26
      2486
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2106
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      122
      1779
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      91
      1732
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1527
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      127
      1086
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1001
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      967
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      959
    Aihe