Suomen perhehoitopalvelut- kokemuksia?

Care Component

Onko jollakulla kokemuksia Perhehoitopalveluista ? Care Componentin osa. Millaiset palkkiot, vapaat, tuet? Lupailevat niin hyvää korvausta, että voi olla kokopäiväisesti kotona. Myös pitkäaikaisia sijoituksia ja tukea vuorokauden ympäri luvataan, miten käytännössä? Miten hoitivat kriisitilanteet? Saitteko luvattua tukea?

4

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nappula2055

      Up, onko kokemuksia?

    • Tyynelä

      Palkkiot ovat jonkin verran suuremmat kuin kuntien suoraan maksamat korvaukset omille perheilleen. On tietenkin huomioitavaa, että palvelu maksaa myös kunnille enemmän kuin perus sijaisperhe. Sijaisperheenä toimivalle tämä vaikuttaa siten, ettei kunta pääsääntöisesti maksa esimerkiksi lapsilisää perheelle, kuten muille suorassa toimeksiantosuhteessa oleville perheille. Lisäksi taloudellinen tuki lapsen harrastuksiin, matkoihin tms. voi olla pienempää. Taloudellisesti siis perheet voivat saada jopa vähemmän tällä systeemillä. Kunnat pyrkivät lähes aina etsimään perheet suoraan ja helposti ne lapset, joille perheen löytäminen on haastavaa päätyvät etsimään perhettä mm. perhehoitopalveluiden kautta. Pientä lasta tai vauvaa toivovat joutuvat siis todennäköisesti pettymään.
      Tukea ja koulutusta sijaisperheet varmasti saavat toiveensa mukaan. Kannattaa kysellä lisää suoraan palvelun tuottajalta.

    • Anonyymi

      Muita kokemuksia?

    • Anonyymi

      Tietenkin tällaiset markkinaorganisaatiot vetävät välistä? En vaan tiedä, ovatko palvelut yhtään parempia, kuin kunnillakaan. Kaikki on aina ihmisistä kiinni,.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      179
      14774
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      118
      10412
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      106
      9269
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      29
      8907
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      63
      8596
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      49
      6867
    7. 179
      6455
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      30
      5443
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      148
      5312
    10. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      41
      3005
    Aihe