Nettisivujen löytyminen kestää

hidas latautuminen

Minkä tahansa sivuston löytyminen ja latautuminen voi kestää minuutteja. Jopa Googlen etusivun. Ei ole DNS-ongelma kun kokeiltu automaattihakua, operaattorin omia asetuksia, Open-DNS, Google jne jne

Sama juttu niin Explorerilla, Firefoxilla, Chromella kuin Operallakin,
Toisinaan ajoittain pelaa toisinaan ei millään. Palomuurin ja virustorjunnankaan kokonaan poiskytkeimien ei auta asiaan.

Kyseessä kiinteä laajakaista ja kokeiltu toisellakin adsl-modeemilla jolla ei vaikutusta asiaan ja sama juttu mokkulallakin eli omassa koneessa se vika.
Testien mukaan linja on aina hyvä ja latenssit 15-40ms haarukassa mutta silti ei pelitä. Lataukset kyllä pelaa hyvin kun vain se nettisivu ensin löytyy.

8

692

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siistiä olla pitää

      Jos lataukset pelaa, niin selaimeen työntyy jotain roskaa ennenkuin sivu ehtii latautua. Kokeiles foxilla niin että laitat jonkun sivun avautumaan, mutta hetikohta suljet selaimen ja taas avaat saman sivun ja suljet selaimen. Jos nopeutuu niin siltä sivulta tulee moskaa koneellesi. Jos ei nopeudu niin omasta koneestasi tulee törkyä, sitten ei muuta kuin siivoamaan konetta.

    • 4g käyttäjä

      Ei pätki Elisan 4g verkossa.

      • Faktaa kehiin

        Varmasti pätkii. Datavirta siirretään paketeiksi pätkittynä verkon yli.


    • kannataisi päivittää konetta tai puhdistaa se tekee välillä hyvää ei pääsis troijalaisija koneellesi.

      • naisen-logiikka

        Juurikin tuollaisen siivouksen ja puhdistuksen haluis tää mirri... oisko Jarilla ohjeita että blondikin osais...vai otetaanko imuri ja pölyhuiska.. ; ) ei ummarra tätä tietotekniikkaa...kone väittää ettei ole mitään eheytettävää...?? mut silti kestää kaiken aukeeminen?? Onkos mulla siel joku troijalainen...vai puutini??? Help!


    • kokoomus hate girl

      voisiko se propleeema olla ihan vaan mega hitaasssa nettiyhteydessä?:) eikös se eräs kokoomuksen kansanedustaja puuhannu kaikille suomalaisille 100m nettiyhteykisiä,pskaa puhui niinku kokoomuslaiset aina eli sinäkin kärsit surkeasta netistä kokoomuksen takia mutta minäpä en:)

      • hidaskin yhteys ok

        mulla oli aikanaan 2 mekanen linja..muilla silloin jo 8 ja ylikin,2 mekanen riittää nopeean avautumiseen jos kaikki kunnossa..väittäisin..... ;)


    • ehdotuksia vikaan

      ongelma kuulostaa tosi oudolta.

      voikohan koneessa olla joku omituinen vpn yhteys tai jotain sellaista joka varastaa netti liikenteen kaikilta selaimilta.

      koneessa voi olla asentunut proxy välitys palvelin kaikkiin selaimiin. todennäköisesti tämän on tehnyt jokin haittaohjelma.

      voikohan koneessa olla joku epämääräinen selain liitännäinen joka on kaikissa selaimissa ja tosiasiassa vaan hidastaa.

      tietysti lopuksi koneen skannaus haittaohjelmista näyttäysi olevan tarpeen. ongelma kuulostaa oudolta ja voi olla tai sitten ei ole haittaohjelman tekemä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      257
      8870
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      307
      6176
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1320
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1277
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1091
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      75
      923
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      847
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      758
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      310
      680
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      666
    Aihe