Otsikossa kysymykseni olikin jo osittain. Kissani olivat eilen hammaskiven poistossa ja se saatiin tehtyä sillä pelkällä esirauhoitteella vai mikä se on viralliselta nimeltään. Toiselta kissalta tuli herättyään paljon kuolaa (eläinlääkärin mukaan tämä kissa on yliherkkä rauhoitteen aineelle ja siksi siltä tulee kuolaa ja sillä on paha olo) ja se näytti tosi huonovointiselta. Iltaa kohti kuolaus loppui ja myöhään illalla kyseinen kissa jo söi ja joikin.
Tänään tämä kissa on edelleen huonovointisen näköinen eikä vaikuta oikein omalta itseltään. Nyt tämä kissa antaa kyllä silittää ja nukkuu tavallisissa paikoissa, kun taas eilen tämä kissa oli aina jossain piilossa eikä antanut edes silittää.
Tiedän kyllä, että tämä kissa osaa myös osoittaa mieltään esim. juurikin siitä, että joutui hammaskiven poistoon, hän kun ei tykkää siitä yhtään, mutta nyt en ole täysin vakuuttunut, että tuo hänen käytöksensä olisi vain mielenosoitusta.
Toinen kissa on siis nyt aamusta asti ollut täysin normaali ja aikaisemmista hammaskiven poistoista tämä nyt huonovointisempikin kissa on ollut seuraavana täysin normaali.
Miten pitkään kissan kestää toipua hammaskiven poistosta?
huoolestunut
1
103
Vastaukset
- siiosoo
Voisin kuvitella että kissasi on juurikin yliherkkä rauhoiteaineelle. Erityisesti, jos se saanut sitä poikkeuksellisen usein (useampia tutkimuksia tms) niin on voinut herkistyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?904049- 262228
- 2002110
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell991840PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3861671- 1371276
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale971227Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.321035Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72956Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?78815