Olen tuumaillut miksi esim. auton kylkeen tekstejä maalatessa teipit otetaan heti pois. Jos maalaa ikkunoita, ovia tms. jotka on teipannut, tulee rumaa jälkeä, jos teipin ottaa pois heti toisen maalauskerran jälkeen. Johtuuko siitä, että autoon riittää yksi maalauskerta, mutta ikkunoihin ym. kaksi ja toinen maalauskerta pehmentää myös sitä alempaa kerrosta ja reunasta tulee rosoinen, jos vetasee teipin sitten heti pois.
Puun maalaus
maalauserot
1
99
Vastaukset
- meisselimaikkel
Jos niitä ei ota heti pois niin maali kuivuu ja "silloittuu" teipin ja materiaalin sauman yli ja maali murtuu kun teippi poistetaan kuivasta maalista. Sama tapahtuu myös puuta maalatessa. Jos tarvii maalata kaksi kerrosta ja saada oikein siistiä jälkeä niin laita kaksi kerrosta teippiä hieman limittäin ja poista päälimmäinen heti ensimmäisen maalauskerran jälkeen ja toinen heti toisen maalauksen jälkeen.
Jos taas ongelma on teipin alle karkaileva maali niin osta parempaa teippiä ja kiinnitä se huolellisemmin(puhtaalle alustalle).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271904
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001660Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561246Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?521131Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47886Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51883Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet42837Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798