Olen tuumaillut miksi esim. auton kylkeen tekstejä maalatessa teipit otetaan heti pois. Jos maalaa ikkunoita, ovia tms. jotka on teipannut, tulee rumaa jälkeä, jos teipin ottaa pois heti toisen maalauskerran jälkeen. Johtuuko siitä, että autoon riittää yksi maalauskerta, mutta ikkunoihin ym. kaksi ja toinen maalauskerta pehmentää myös sitä alempaa kerrosta ja reunasta tulee rosoinen, jos vetasee teipin sitten heti pois.
Puun maalaus
maalauserot
1
107
Vastaukset
- meisselimaikkel
Jos niitä ei ota heti pois niin maali kuivuu ja "silloittuu" teipin ja materiaalin sauman yli ja maali murtuu kun teippi poistetaan kuivasta maalista. Sama tapahtuu myös puuta maalatessa. Jos tarvii maalata kaksi kerrosta ja saada oikein siistiä jälkeä niin laita kaksi kerrosta teippiä hieman limittäin ja poista päälimmäinen heti ensimmäisen maalauskerran jälkeen ja toinen heti toisen maalauksen jälkeen.
Jos taas ongelma on teipin alle karkaileva maali niin osta parempaa teippiä ja kiinnitä se huolellisemmin(puhtaalle alustalle).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741