Millä kiinnittää sileä kynnys laminaattilattiaan? Riittääkö silikoni? Entä pitääkö liimaus laittaa vain toiselle puolelle, että laminaatti pääsee uimaan. Pysyykö vain toiselta puolelta liimattu kynnys?
Kynnysten kiinnitys
7
14706
Vastaukset
- etsilleen
Kynnykset on hyvä ruuvata kiinni, sillä sen verran rasitusta niihin kohdistuu.
Onko laminaatti puskusaumassa toisen tilan lattian kanssa? Kannattaisi jättää muutama sentti väliä elämiseen ja tähän väliin ruuvikiinnitys niin ettei haittaa kummankaan lattiamateriaalin laajenemista kosteuden ja lämmön johdosta eli ruuvien ja laminaatin väliin sentti tyhjää.
Kynnys on joka tapauksessa noin 9 senttiä leveä, joten pari senttiä tyhjää sen alla tuskin vaikuttaa mitenkään.- kynnysasiaa
Mutta entä jos ei halua ruuveilla kiinnittää? Tulee niin ruma kun on ruuvi keskellä kynnystä. Laminaattien saumakohdassa kynnysten alla on jo rako tehtynä.
- etsilleen
kynnysasiaa kirjoitti:
Mutta entä jos ei halua ruuveilla kiinnittää? Tulee niin ruma kun on ruuvi keskellä kynnystä. Laminaattien saumakohdassa kynnysten alla on jo rako tehtynä.
Ruuvit tulevat kynnyslaudan reunoille vajaa 10 senttiä laudan päästä - ei keskelle.
Toki kynnyksen voi myös liimata paikalleen ja siihen sopii parhaiten Sikaflex tai Kiillon tiivistemassa Masa.
Ruuvikiinnitykseen käyttäisin linssikupukantaisia messinkiruuveja upotuksella puuhun - siistin näköiset, hapettuvat tummiksi puun sävyyn ja ovat ruostumattomia.
- Duunari78
Silikoni riittää tai jos epäilet ettei riitä niin laita Sikaflexillä. Ja voi laittaa molempiin puoliin, koska silikoni/sikaflex on joustavaa.
Ruuvikiinnitys on vanhanaikainen vähän kuin kynnyskin, itse käytän aina alumiinisaumalistoja esim. Duuri. - kynnystystä
Liimaa ensin siihen raon kohdalle lattiaan vähintään 2-3 cm leveä puu rima, joka on yhtä korkea kuin laminaattisi.
Siihen rimaan liimaat sitten sen kynnyksen.
Riman ympärille normaalit elämisraot sitten.- kynnystystä
Oikeesti se rima kannattaa tehdä pari milliä alemmaksi kuin laminaatin pinta, että mahtuu liimaakin siihen riman ja kynnyksen väliin.
Tämä tarkennuksena. - kari789
kynnystystä kirjoitti:
Oikeesti se rima kannattaa tehdä pari milliä alemmaksi kuin laminaatin pinta, että mahtuu liimaakin siihen riman ja kynnyksen väliin.
Tämä tarkennuksena.Ja ennenkuin alkaa proppaamaan tai ruuvaamaan kynnyksiä on syytä huomata, onko kohteessa lattialämmitys. Vesikiertoisen lattialämmityksen putket kulkee usein huoneesta toiseen oviaukon kautta. Niihin ei kannata porata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1443963Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville633614Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122924Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1152514- 1752176
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa311556Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka481439- 541272
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih161053Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1101043