Eli kun Venäjä kielsi ulkomaisen maidon tuonnin, niin niiden on lisättävä kotimaista tuotantoaan. Elecster toimittaa maitotuotteiden prosessointiratkaisuja ja suuri markkina-alue on ollut Venäjä. Merkittävä osa Venäjän kaupasta tapahtuu myös rupla-alueen sisällä, joten valuutaheilahdukset eivät muodosta suurta riskiä. Firman talous on vakaalla pohjalla ja mm. P/E-luku parempi kuin teollisuustuotteilla keskimäärin. Osake on selvästi aliarvostettu ja itse olen tankannut reippaasti viime aikoina.
Elecster - Venäjän tuontikiellon suomalainen hyötyjä
6
1807
Vastaukset
- flam1
Täytyy tutkailla, saat vaihdossa varteen otettavan vinkin, aspocomp.
huomaa osakemäärä, markkina-arvo, tuloksen tekokyky menneinä vuosina, tase, kertyneet voittovarat... - uiyhjk
Toisaalta pitäisi tutkia, mikä on EU:n asettamien Venäjä-pakotteiden merkitys Elecsterille. Onko Elecsterin tuotteiden vienti kielletty Venäjälle? Jos ei vielä, niin onko uhka olemassa?
- flam1
en usko tuossa olevan riskiä, pakotteisiinhan kuuluivat vain elintarvikkeet.
- Anonyymi
Ei pakotteiden piirissä tietenkään
- flam1
Soitin firmaan ja heillä tosiaan on tehdas venäjällä.
pitää katsella mitä q3 tuo tullessaan. - Anonyymi
Vieläkö ko firma operoi putinin markkinoilla ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k395238- 853742
- 483145
- 623035
- 113025
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t562383- 411868
Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?
Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai1451838Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….101815- 181741