Kotiopiskelu

Onko yläaste/lukiolaisen mahdollista opiskella täysin kotona, niin että kokeet tekesi vaikka koululla? Olen kyllästynyt koulunkäyntiin, enkä jaksa enää mennä kouluun (myös muita syitä, en siis ole laiska).
169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Lukiossa voi suorittaa kursseja itsenäisesti kotona, ei tosin kaikkea. Juttele opon ja ko. aineen open kaa :)

Taisinpa mä joskus yläasteellakin suorittaa yhen vuoden kokonaan elämänkatsomustiedosta itsenäisesti kotona. Tosin, opettaja luotti muhun ja olin ryhmän ainoa opiskelija ja opella oli samaan aikaan jonkun lukion kurssikin niin muuta vaihtoehtoa ei oikeen ollu :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


6+15 kirjoitti:

Onko yläaste/lukiolaisen mahdollista opiskella täysin kotona, niin että kokeet tekesi vaikka koululla? Olen kyllästynyt koulunkäyntiin, enkä jaksa enää mennä kouluun (myös muita syitä, en siis ole laiska).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu