Mielenosoitus 4.9.: Korotusta takuueläkkeeseen!!!

NSR

4

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tapetaan(piip)

      Kuka helvetti siellä on kehdannut edes ehdottaa tuollaista summaa? tuohan on pelkkää vittuilua meitä köyhiä kohtaan??

    • tasapuolisuus

      Entä ne jotka saavat alta takuueläkkeen, ovat sentään töitäkin tehneet, eivät ole päässeet siltikään samalle tasolle kuin koskaan töitä tekemättömät ja maahanmuuttajat. Meitä on tuhansia.

    • jokin mättää nyt

      miksi takuueläkettä pitää korottaa kun pienipalkkainen vuosikymmeniä työssä käyny ei saa enempää

    • Eläkeneuvos

      14 miljoonaa maksaa 10 euron korotus. Lyhyellä matematiikallakin on selvää, että 100-150 euron korotukseenkin olisi mahdollisuudet mikäli tahtoa olisi. 140-200 miljoonaa on valtion budjetissa vähän. Toki suurin osa tästäkin rahasummasta tulisi takaisin. Se vähentäisi saatavan asumistuen ja toimeentulotuen määrää.

      Suurimmat hyötyjät olisivat parisuhteessa elävät takuueläkeläiset. Itsekin asun yksikseni koska en halua jäädä tyttöystäväni elätettäväksi kuten yhteen muuttaessa kävisi.

      Kulutukseen varmaan tämä menisi suurimmaksi osaksi heilläkin, joten verotuloista vielä osa tulisi takaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2284
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2030
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      1973
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1670
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      66
      1602
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      193
      1509
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1241
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1124
    9. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      80
      1120
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1083
    Aihe