Pärjääkö lukiossa?

Pärjääkö lukiossa 7.4 keskiarvolla, pääsyvaatimus on 7? On alkanut ammattikoulu kyrpimään ja lukioon vaihto olisi vielä mahdollista.
Pitääkö joka päivä lukea kuinka paljon läksyjä?
31174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minulla oli keskiarvo hiirenpaskan verran yli 8 tullessani lukioon, nyt se on roimasti tuon alapuolella. Läksyjen luku, sehän on täysin itsestäsi kiinni. Kunhan luet läksysi lakisääteisen neljän vuoden sisään niin saat kyllä tuon valkolakin päähäsi. Olen 3 ja ½ vuoden aikataululla menossa ja touhua on enää pari viikkoa jäljellä. Niin, olet täysin oman onnesi seppä, itselläni mielenkiinto lopahti noin vuosi sitten ja olen siitä lähtien venkoillut jaksot läpi muutamien kurssien vauhdilla. Eli pystyt kyllä tarpeen tullen hölläämään otetta jos rupeaa koulunkäynti maistumaan puulta. Muista kuitenkin se että tuntuu ikävältä istua kavereiden keskellä ravintolassa, jos kaikilla muilla on valkolakki päässä. Mutta kyllä se tulee sieltä kun vaan potkii.. Äh, en tiedä oliko tästä perseenkän verran apua, toivottavasti päädyt elämäsi kannalta oikeaan ratkaisuun...:)

Äänestä
  • itselläni oli 7,4 keskiarvo myös kun lukioon menin. Lukiosta päästyäni, oli päättärin keskiarvo taas 7,4! :) Itse olin ihan tyytyväinen.. Kyllä sä pärjäät jos vain itse sitä haluat ja sulla on lukupäätä =)

    Äänestä

Käyn työssä ja opiskelen ohessa iltalukion tappavalla tahdilla. Yläasteen päättötodistuksessa keskiarvo oli 5,2. Nyt lukiossa keskiarvoni on 8,9.
Esimerkiksi äidinkieli on lukiossa ihan älyttömän helppoa koska ei tarvitse vastailla mihinkään kielioppikysymyksiin...kirjallisuutta ja esseitä, se on iisiä.
Muutenkaan lukio ei ole mitenkään paha, se on oikeasti yliarvostettu koulu.

Muista, että ammattikoulun papereilla pääsee nopeasti hyvillekkin palkoille, moni yliopiston käynyt (esim. kirjastovirkailijat) työskentelevät palkoilla jollaisiin kukaan metallimies ei suostuisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jasu kirjoitti:

Pärjääkö lukiossa 7.4 keskiarvolla, pääsyvaatimus on 7? On alkanut ammattikoulu kyrpimään ja lukioon vaihto olisi vielä mahdollista.
Pitääkö joka päivä lukea kuinka paljon läksyjä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu