Asensin elementary linuxin, joka on kai ubuntu pohjainen? Muuten toimii hyvin, mutta äänet/mikrofoni eivät toimi, samoin youtube videot eivät näy.
Onko ehdotuksia miten saan ne toimimaan?
Kone on Lenovo Thinkpad X200
Ääni ongelma linuxissa
11
717
Vastaukset 11
- =====
Tuntematta Elementary OS:ia suvaitsen kuitenkin arvella, että kun kyseessä on Ubuntu-pohjainen jakelu, tässä tapauksessa paketti nimeltä ubuntu-restricted-extras puuttuu.
- yleistä
Minulla ei ole kokemusta tuosta elementary linuxista. Mutta jos se ubuntu pohjainen niin ''ubuntu-restricted-extras'' paketti on sellainen mikä sinun olisi syytä asentaa. Muissa kuin ubuntu pohjaisissa linuxeissa joissa ei ole vakiona youtube tai mp3 tukea, niin joku niistä ladattavista ''gstreamer'' paketeista sisältää mp3 ja youtube tuen.
Uuseimmissa linuxeissa äänikortin asetuksia pääsee säätämään kun vie hiiren ikonin sinne kaiuttimen kuvan luokse, sitten oikealla hiiren näppäimen näpäytyksellä avautuvasta valikosta avataan kohta ääniasetukset/sound setup/sound settings. sieltä kaiuttimen ikonin luota avautuvasta kannattaa säätää muutkin ääniasetukset oikeiksi.- avusta kiitollinen
Asensin sen ja nyt videot näkyvät, mutta ilman ääntä.
Kun yritin katsoa äänikortin asetukset, niin siinä näkyy vain "valeulostulo" ja sisääntoloja ei ollenkaan, vaikka koneessa on line-in ja mikrofooni. Eli Linux ei ole tunnistanut äänikorttia ollenkaan? - =====
avusta kiitollinen kirjoitti:
Asensin sen ja nyt videot näkyvät, mutta ilman ääntä.
Kun yritin katsoa äänikortin asetukset, niin siinä näkyy vain "valeulostulo" ja sisääntoloja ei ollenkaan, vaikka koneessa on line-in ja mikrofooni. Eli Linux ei ole tunnistanut äänikorttia ollenkaan?Kopioi ja liitä allaoleva päätteeseen, napauta enter, salasana, enter
sudo alsa force-reload - avusta kiitollinen
===== kirjoitti:
Kopioi ja liitä allaoleva päätteeseen, napauta enter, salasana, enter
sudo alsa force-reloadEi mitään vaikutusta ääneen:
$ sudo alsa force-reload
[sudo] password for masa:
Unloading ALSA sound driver modules: snd-hda-codec-conexant snd-hda-intel snd-hda-codec snd-hwdep snd-pcm snd-page-alloc snd-seq-midi snd-rawmidi snd-seq-midi-event snd-seq snd-timer snd-seq-device (failed: modules still loaded: snd-hda-codec-conexant snd-hda-codec snd-hwdep snd-pcm snd-page-alloc snd-timer).
Loading ALSA sound driver modules: snd-hda-codec-conexant snd-hda-intel snd-hda-codec snd-hwdep snd-pcm snd-page-alloc snd-seq-midi snd-rawmidi snd-seq-midi-event snd-seq snd-timer snd-seq-device. - avusta kiitollinen
avusta kiitollinen kirjoitti:
Ei mitään vaikutusta ääneen:
$ sudo alsa force-reload
[sudo] password for masa:
Unloading ALSA sound driver modules: snd-hda-codec-conexant snd-hda-intel snd-hda-codec snd-hwdep snd-pcm snd-page-alloc snd-seq-midi snd-rawmidi snd-seq-midi-event snd-seq snd-timer snd-seq-device (failed: modules still loaded: snd-hda-codec-conexant snd-hda-codec snd-hwdep snd-pcm snd-page-alloc snd-timer).
Loading ALSA sound driver modules: snd-hda-codec-conexant snd-hda-intel snd-hda-codec snd-hwdep snd-pcm snd-page-alloc snd-seq-midi snd-rawmidi snd-seq-midi-event snd-seq snd-timer snd-seq-device.Noh korjasin ääniongelman asentamalla Elementary linuxin tilalle Linux Mint.
Nyt ääni toimii, mutta sisäänrakennettu 3G mokkula ei (ei tunnistanut koko laitetta), joka taas on toiminut Elemntary linuxissa suoran asennuksen jälkeen.
Joka ikisen Linuxin kanssa sama ongelma, yksi laite toimii, mutta toinen ei, toisessa linuxissa se laite joka ei toiminut toimii, mutta joku toinen, joka aijemmin toiminut, ei enää toimii, jne.
Nyt on testattu Ubuntu, Debian, Elementary Linux ja Linux Mint, eikä yhdessäkään ole toimineet kaikki laitteet. Kuin tahallista vi*tuilua! - Katsotaanpas
avusta kiitollinen kirjoitti:
Noh korjasin ääniongelman asentamalla Elementary linuxin tilalle Linux Mint.
Nyt ääni toimii, mutta sisäänrakennettu 3G mokkula ei (ei tunnistanut koko laitetta), joka taas on toiminut Elemntary linuxissa suoran asennuksen jälkeen.
Joka ikisen Linuxin kanssa sama ongelma, yksi laite toimii, mutta toinen ei, toisessa linuxissa se laite joka ei toiminut toimii, mutta joku toinen, joka aijemmin toiminut, ei enää toimii, jne.
Nyt on testattu Ubuntu, Debian, Elementary Linux ja Linux Mint, eikä yhdessäkään ole toimineet kaikki laitteet. Kuin tahallista vi*tuilua!Hmm.
No ihan ensiksi jos haluat helpolla päästä niin, tuohon läppäriin suositellaan Fedoraa
http://fedoraproject.org/fi/get-fedora
Mutta mistä tiedät ettei tunnistanut laitetta?
Kirjoita päätteeseen
dmesg > dmesg.txt
lsmod > lsmod.txt
ifconfig > ifconfig.txt
Nyt pitäisi kotihakemistossa olla kolme uutta tekstitiedostoa niin jos voisit kopioida ja liittää niiden sisällöt tänne. Olennaisia kohtia niissä on se mokkula? mutta laita varmuuden vuoksi tiedostojen sisältö kokonaan jos mahtuu.
Kokeile sillä välin
sudo apt-get install firmware-linux-free
ja jos ei auta niin
sudo apt-get install firmware-linux-nonfree
ja jos ei vieläkään niin kokeile asentaa nämä
http://ftp.fi.debian.org/debian/pool/main/f/firmware-free/firmware-linux-free_3.2_all.deb
http://ftp.fi.debian.org/debian/pool/non-free/f/firmware-nonfree/firmware-linux-nonfree_0.36 wheezy.1_all.deb
- Anonyymi00008
Täällä olisi Linux Mintissä sama ääniongelma eli valeulostulo, ei kuulu ääntä läppärissä.
Onko ideoita miten korjataan ?- Anonyymi00010
kokeile ajaa alsamixer ja poistaa mute ja asettaa äänen voimakkuudet.
- Anonyymi00009
Tarkista, ettei pcspkr moduli ole aiheuttamassa konflikteja: Pitää olla päällä kuitenkin.
- Anonyymi00011
katsoin hiukan tarkemmin, niin näyttäisi olevan peräisin usa:sta elementary, joten sen ajuritukikin on pääasiassa suunnattu sinne päin. läppärien kohdalla tämä näkyy siinä, ettei tänne myydyn läppärin ajuri välttämättä ole oletuksena asennettu vaan sen joutuu itse asentamaan. sama toimii tietysti toisinkin päin eli täällä kehitetyssä on todennäköisemmin mukana oikea ajurisetti. ei mahdu enää kaikki ajurit yhdelle dvd:lle, joten pitää suorittaa vähän karsintaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Älä unohda minua
Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si80769On väärin
Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus43662Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v12648- 50589
- 65571
- 77514
Nyt on nyt
Turha miettiä menneitä tapahtumia. Niitä ei saa tekemättömäksi. Tärkeintä on mitä tekee nyt ja tulevaisuudessa. Korjausl46409- 26409
Saat mut hymyileen suuresti, ja odotan koska saan antaa sulle haleja ja pusuja ihan oikeasti
En tiedä mikä sussa on, mut sun koko olemus ja ilmeet, ja persoona ja ulkonäkö saa mut vaan hyvälle tuulelle. Oot vaan s14379- 38371
Martina avautuu
Martina on päässyt kertomaan Feminassa konkurssistaan. On viettänyt monia unettomia öitä. On elänyt ikäänkuin painekatti120368Hyvästi Iisalmen Citymarket.
Nyt riitti huolimaton kassatoiminta!Nyt sattuu joka toisella käynnillä samaa,joko laskutettu samasta tuotteesta liian mo18352- 56347
- 59343
Kadutko mies?
Silloin kuin vielä yritin lähestyä, etkä tarttunut siihen. Asioista pitäisi voida aina keskustella.29339- 52338
- 26335
Mitä järkeä kiusata ihmisiä palstalla
Luuleeko ne kiusaajat oikeasti, että joku tosissaan ajattelisi niiden haukkujen olevan itselle? Hukkaan menee kiusaajill89328Kaivatun haluaminen
seksuaalisesti herättää syvältä selkärangasta esiin villieläimellisiä vaistoja sekä haluja peittäen sivistyneen ihmisenä27324- 28323