kissan ulos päästämiseen hyvä ikä

mamipianneljälle

Minulla on kaksi aikuista ulkokissaa. Toinen kissoistani sai pennut. Jätän pennuista yhden itselle. Olen miettinyt, että missä vaiheessa pentua voi alkaa opettamaan ulos. Mielipiteitä?

19

89

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyhjä pää?

      Oletko tyhmä?
      Ei missään vaiheessa.
      Kissan ulos päästäminen itsekseen on eläinsuojelurikos.

    • vapaat ja onnelliset

      Heti vain. Nyt on onneksi vielä kesää ja syksyä jäljellä, niin pennusta ehtii kasvaa täysi tekijä ulkoilussa.

    • älä hae takas kärsii

      Jos on ihan pakko niin heti, kerkee sitten eläinhoitolaan ekakerran hyvällätuurilla jo ennen pakkasia.Ja saa edes hetken hyvää ja ansaitsemaansa hoitoa:jos tuuri käy, niin uuden kodin :)

    • Vapaat ja kuolleet

      Heti vaan ulos, voit sitten syksystä ottaa uuden kissan kun tämä heitteillejätetty on kuollut.

    • ei kesäkissoja

      Varmasti sopiva aika on koko kesä, silloinhan ne monet tuhannet kesäkissat ulkoa löytyy, kun hakeutuvat vieraisiin pihoihin hakemaan rakkautta, suojaa ja hoitoa.

    • Xizor

      En osaa sanoa iästä, mutta oma käytäntöni uuden kissan (aina ollut pentu) suhteen on ollut se, että pidän sitä viikon sisällä ja sitten päästän ulos. Eilen kun pyöräilin kevyen liikenteen väylällä, sillä kulki kissaemo kahden pennun kanssa. Pennut pelkäsivät vähän, mutta emo vain vilkaisi "mitä toi tekee mun tiellä" kuin paraskin ihmisäiti lastenvaunujen kanssa. Jouduin hidastamaan hiljaiseen kävelyvauhtiin.

      :D

      • Järki hoi

        Ehkäpä kyseinen kissaperhe jäi heti seuraavan pyöräilijän tai auton alle. Ja se on sitten siinä.
        Tätä varten on eläinsuojelulaki joka kieltää lemmikkikissojen vapaan ulkoilun.


      • toivoa voi
        Järki hoi kirjoitti:

        Ehkäpä kyseinen kissaperhe jäi heti seuraavan pyöräilijän tai auton alle. Ja se on sitten siinä.
        Tätä varten on eläinsuojelulaki joka kieltää lemmikkikissojen vapaan ulkoilun.

        Jos ihme tapahtui, ja niille oikein hyvä tuurin kävi, niin joku eläinrakas ohikulkija näki niiden hädän, poimi mukaansa.Ja vei eläinhoitolaan, josta lähtivät uusiin vastuullisiin koteihinsa, hyväkuntoisina, madotettuina ja leikkautettuina.Onnellinen loppu....


      • Xizor
        toivoa voi kirjoitti:

        Jos ihme tapahtui, ja niille oikein hyvä tuurin kävi, niin joku eläinrakas ohikulkija näki niiden hädän, poimi mukaansa.Ja vei eläinhoitolaan, josta lähtivät uusiin vastuullisiin koteihinsa, hyväkuntoisina, madotettuina ja leikkautettuina.Onnellinen loppu....

        Haha. Ei siellä maaseudulla kukaan välitä. Nuo olivat selvästi jotain navettakissoja. Ikävä kyllä, maaseudulla on myös tämän palstan sisäänvangitsijoiden kaltaisia kissanvihaajia, joille kissat ovat ravunsyöttejä.


      • en pidä ravuista ;/
        Xizor kirjoitti:

        Haha. Ei siellä maaseudulla kukaan välitä. Nuo olivat selvästi jotain navettakissoja. Ikävä kyllä, maaseudulla on myös tämän palstan sisäänvangitsijoiden kaltaisia kissanvihaajia, joille kissat ovat ravunsyöttejä.

        No, huh, ei kai nyt sentääs...


    • 5+11

      Jos sää sallii voi luovutusikäisen eli 12 viikkoisen kissanpennun huoletta opettaa valjaisiin ja sitten vain tutkimaan maailman ihmeitä. Jos pentu on aremmanpuoleinen, kannattaa ensimmäiset ulkoilut tehdä omistajan sylissä ja kun pentu rohkaistuu voi sen laskea taluttimessa tallustelemaan.

      Vastasyntyneistä pennuista ei ole kokemusta, mutta eiköhän omien kissojesi kasvattaja osaa antaa asiantuntevat ohjeet kuinka ihan pikkuisten pentujen kanssa menetellään. Loogisesti ajatellen niiden ulkoilu pitäisi varmaan tapahtua todella hyvässä säässä ja sen verran turvallisesti etteivät ne pääse kömpimään karkuun. Koiranpennuthan suorittavat ensiulkoilunsa yleensä pienessä tarhassa tai muuten koiranpitävästi aidatulla alueella.

      Ensimmäinen oma kissani tuli minulle täysin alamittaisena eli noin 5-6 viikon ikäisenä, ja sen kanssa ulkoilut kyllä aloitettiin ihan heti ja todellakin ensin sylissäni ja vasta sitten kun pikkuinen tottui valjaisiin ja ulkoilmaan laskin sen maahan. Toinen pentu tuli sitten useamman kk ikäisenä puolivillinä kakarana, mutta kas kummaa, se tottui valjaissa liikkumiseen ensimmäisellä ulkoilukerralla. Kissoissa ja kissanpennuissa on siis eroja.

      Vapaaksi ilman valvontaa en pentua enkä edes aikuistakaan jättäisi hetkeksikään, joten kannattaa valjastelu opettaa kissalle jo pennusta saakka, vaikka kyllä siihen kärsivällisyydellä ja rakkaudella oppii myös vanha entinen ulkokissa.

      • sisäulkokissa

        Hei 5 11, onpa kiva lukea täältä joskus ihan asiallisiakin juttuja kivalla, tyynellä asenteella, kiitos :)


      • Samallainen tapahtumaketju, taloon tuotiin pari kissanpentua, toinen aivan liian pieni orpo, toinen jo villiintynyt isompi; hyvin oppivat valjastelemaan, noin kilometrin lenkki kerrallaan parhaimmillaan.


    • sisäkissa

      Onko se sitten jotenkin epäasiallista kehoittaa ihmisiä huolehtimaan lemmikeistään lain mukaisesti.

      • sisäulkokissa

        Keneltä sinä tätä tiedustelet? Juurikinhan minä tässä kerroin että nimimerkki 5 11 teki näin :) Ei ollut lainkaan epäasiallista ei, päin vastoin: oikein kivasti kirjoitettu. Luitko sinäkin kirjoituksen? :)


      • voi kysyä
        sisäulkokissa kirjoitti:

        Keneltä sinä tätä tiedustelet? Juurikinhan minä tässä kerroin että nimimerkki 5 11 teki näin :) Ei ollut lainkaan epäasiallista ei, päin vastoin: oikein kivasti kirjoitettu. Luitko sinäkin kirjoituksen? :)

        Eläinhoitoloista saa muuten asianmukaista neuvoa, että miten kannattaa kissaa ulkoiluttaa.Varmasti antavat hyvät ja lailliset neuvot, eivät halua kissaa sinne asiakkaaksi XD


    • voi vähän miettiä

      Ihminenhän sen päättää päästääkö kissan ulos vai ei. Kissalle se on kuitenkin selvästi huonompi vaiheehto ihan vaarallisuuden takia. Kissa voi karata loppuiäksi, loukkaantua, kuolla tai mitä tahansa sille voi käydä, eikä se ole laissakaan sallittua. Itse suosittelen, ettei koskaan, mutta itsehän teet mitä haluat.

    • jokukouku

      Meillä on ollut kissa ulkona jo kolme vuotta. Laitetiin se vissiin parin kuukausen iässä ulos ja siellä se viellä on. Uskon että myös pysyy

      • sääliks käy ;(

        Voi raukkaa, RIP ;(


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      38
      3240
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2585
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2554
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1806
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1526
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1291
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1248
    8. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1229
    9. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      24
      1146
    10. Arvasin että sen profiilin takana on sinä

      Ja nyt suutuit. Pidähän tuo äläkä enää haikaile sitten, rakas 😉
      Tunteet
      13
      1100
    Aihe