kissan ulos päästämiseen hyvä ikä

mamipianneljälle

Minulla on kaksi aikuista ulkokissaa. Toinen kissoistani sai pennut. Jätän pennuista yhden itselle. Olen miettinyt, että missä vaiheessa pentua voi alkaa opettamaan ulos. Mielipiteitä?

19

114

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyhjä pää?

      Oletko tyhmä?
      Ei missään vaiheessa.
      Kissan ulos päästäminen itsekseen on eläinsuojelurikos.

    • vapaat ja onnelliset

      Heti vain. Nyt on onneksi vielä kesää ja syksyä jäljellä, niin pennusta ehtii kasvaa täysi tekijä ulkoilussa.

    • älä hae takas kärsii

      Jos on ihan pakko niin heti, kerkee sitten eläinhoitolaan ekakerran hyvällätuurilla jo ennen pakkasia.Ja saa edes hetken hyvää ja ansaitsemaansa hoitoa:jos tuuri käy, niin uuden kodin :)

    • Vapaat ja kuolleet

      Heti vaan ulos, voit sitten syksystä ottaa uuden kissan kun tämä heitteillejätetty on kuollut.

    • ei kesäkissoja

      Varmasti sopiva aika on koko kesä, silloinhan ne monet tuhannet kesäkissat ulkoa löytyy, kun hakeutuvat vieraisiin pihoihin hakemaan rakkautta, suojaa ja hoitoa.

    • Xizor

      En osaa sanoa iästä, mutta oma käytäntöni uuden kissan (aina ollut pentu) suhteen on ollut se, että pidän sitä viikon sisällä ja sitten päästän ulos. Eilen kun pyöräilin kevyen liikenteen väylällä, sillä kulki kissaemo kahden pennun kanssa. Pennut pelkäsivät vähän, mutta emo vain vilkaisi "mitä toi tekee mun tiellä" kuin paraskin ihmisäiti lastenvaunujen kanssa. Jouduin hidastamaan hiljaiseen kävelyvauhtiin.

      :D

      • Järki hoi

        Ehkäpä kyseinen kissaperhe jäi heti seuraavan pyöräilijän tai auton alle. Ja se on sitten siinä.
        Tätä varten on eläinsuojelulaki joka kieltää lemmikkikissojen vapaan ulkoilun.


      • toivoa voi
        Järki hoi kirjoitti:

        Ehkäpä kyseinen kissaperhe jäi heti seuraavan pyöräilijän tai auton alle. Ja se on sitten siinä.
        Tätä varten on eläinsuojelulaki joka kieltää lemmikkikissojen vapaan ulkoilun.

        Jos ihme tapahtui, ja niille oikein hyvä tuurin kävi, niin joku eläinrakas ohikulkija näki niiden hädän, poimi mukaansa.Ja vei eläinhoitolaan, josta lähtivät uusiin vastuullisiin koteihinsa, hyväkuntoisina, madotettuina ja leikkautettuina.Onnellinen loppu....


      • Xizor
        toivoa voi kirjoitti:

        Jos ihme tapahtui, ja niille oikein hyvä tuurin kävi, niin joku eläinrakas ohikulkija näki niiden hädän, poimi mukaansa.Ja vei eläinhoitolaan, josta lähtivät uusiin vastuullisiin koteihinsa, hyväkuntoisina, madotettuina ja leikkautettuina.Onnellinen loppu....

        Haha. Ei siellä maaseudulla kukaan välitä. Nuo olivat selvästi jotain navettakissoja. Ikävä kyllä, maaseudulla on myös tämän palstan sisäänvangitsijoiden kaltaisia kissanvihaajia, joille kissat ovat ravunsyöttejä.


      • en pidä ravuista ;/
        Xizor kirjoitti:

        Haha. Ei siellä maaseudulla kukaan välitä. Nuo olivat selvästi jotain navettakissoja. Ikävä kyllä, maaseudulla on myös tämän palstan sisäänvangitsijoiden kaltaisia kissanvihaajia, joille kissat ovat ravunsyöttejä.

        No, huh, ei kai nyt sentääs...


    • 5+11

      Jos sää sallii voi luovutusikäisen eli 12 viikkoisen kissanpennun huoletta opettaa valjaisiin ja sitten vain tutkimaan maailman ihmeitä. Jos pentu on aremmanpuoleinen, kannattaa ensimmäiset ulkoilut tehdä omistajan sylissä ja kun pentu rohkaistuu voi sen laskea taluttimessa tallustelemaan.

      Vastasyntyneistä pennuista ei ole kokemusta, mutta eiköhän omien kissojesi kasvattaja osaa antaa asiantuntevat ohjeet kuinka ihan pikkuisten pentujen kanssa menetellään. Loogisesti ajatellen niiden ulkoilu pitäisi varmaan tapahtua todella hyvässä säässä ja sen verran turvallisesti etteivät ne pääse kömpimään karkuun. Koiranpennuthan suorittavat ensiulkoilunsa yleensä pienessä tarhassa tai muuten koiranpitävästi aidatulla alueella.

      Ensimmäinen oma kissani tuli minulle täysin alamittaisena eli noin 5-6 viikon ikäisenä, ja sen kanssa ulkoilut kyllä aloitettiin ihan heti ja todellakin ensin sylissäni ja vasta sitten kun pikkuinen tottui valjaisiin ja ulkoilmaan laskin sen maahan. Toinen pentu tuli sitten useamman kk ikäisenä puolivillinä kakarana, mutta kas kummaa, se tottui valjaissa liikkumiseen ensimmäisellä ulkoilukerralla. Kissoissa ja kissanpennuissa on siis eroja.

      Vapaaksi ilman valvontaa en pentua enkä edes aikuistakaan jättäisi hetkeksikään, joten kannattaa valjastelu opettaa kissalle jo pennusta saakka, vaikka kyllä siihen kärsivällisyydellä ja rakkaudella oppii myös vanha entinen ulkokissa.

      • sisäulkokissa

        Hei 5 11, onpa kiva lukea täältä joskus ihan asiallisiakin juttuja kivalla, tyynellä asenteella, kiitos :)


      • Samallainen tapahtumaketju, taloon tuotiin pari kissanpentua, toinen aivan liian pieni orpo, toinen jo villiintynyt isompi; hyvin oppivat valjastelemaan, noin kilometrin lenkki kerrallaan parhaimmillaan.


    • sisäkissa

      Onko se sitten jotenkin epäasiallista kehoittaa ihmisiä huolehtimaan lemmikeistään lain mukaisesti.

      • sisäulkokissa

        Keneltä sinä tätä tiedustelet? Juurikinhan minä tässä kerroin että nimimerkki 5 11 teki näin :) Ei ollut lainkaan epäasiallista ei, päin vastoin: oikein kivasti kirjoitettu. Luitko sinäkin kirjoituksen? :)


      • voi kysyä
        sisäulkokissa kirjoitti:

        Keneltä sinä tätä tiedustelet? Juurikinhan minä tässä kerroin että nimimerkki 5 11 teki näin :) Ei ollut lainkaan epäasiallista ei, päin vastoin: oikein kivasti kirjoitettu. Luitko sinäkin kirjoituksen? :)

        Eläinhoitoloista saa muuten asianmukaista neuvoa, että miten kannattaa kissaa ulkoiluttaa.Varmasti antavat hyvät ja lailliset neuvot, eivät halua kissaa sinne asiakkaaksi XD


    • voi vähän miettiä

      Ihminenhän sen päättää päästääkö kissan ulos vai ei. Kissalle se on kuitenkin selvästi huonompi vaiheehto ihan vaarallisuuden takia. Kissa voi karata loppuiäksi, loukkaantua, kuolla tai mitä tahansa sille voi käydä, eikä se ole laissakaan sallittua. Itse suosittelen, ettei koskaan, mutta itsehän teet mitä haluat.

    • jokukouku

      Meillä on ollut kissa ulkona jo kolme vuotta. Laitetiin se vissiin parin kuukausen iässä ulos ja siellä se viellä on. Uskon että myös pysyy

      • sääliks käy ;(

        Voi raukkaa, RIP ;(


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      950
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      828
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      497
      779
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      707
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      644
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      36
      586
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      586
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      480
    Aihe