Rankentaako "maaseudulla" edullisemmin?

kysyjä?

Elikkä lähes otsikon mukainen kysymys, että rakentaako ns.maaseudulla/ei muuttovoitto alueella edullisemmin puutalon?, sitä vain ajattelin, että jos katselee tuoreitten talojen hintoja verrattuna "maaseutu" vs. "kaupunki" ja tosiaan suluissa nämä kun ei voi ehkä noilla sanoilla puhua, mutta toivottovasti ymmärrtte käsitteeni.
Siis pääsääntöisesti Tontin hinta on ison ero, mutta voiko kunnan vaatimukset yms liittymät yms.vaatimukset pienenpiä? entä työvoima entäs rakennus tarvikkeet, konetyöt...???

4

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tontti 5

      Kaava-alueella omat vaatimukset, haja-asutusalueella enemmän oman halun ja budjetin mukaan samassakin kaupungissa
      kaipa työvoima- ja konekulutkin pääkaupunkiseudulla omaa luokkaansa

      olen ihmetellyt miksi on niin vaikea löytää ihmisiä, jotka haluaisivat tehdä kotinsa haja-asutusalueelle ilman kaavamääräyksiä, paikka kuitenkin vain muutaman kilometrin kaupungista ja vajaa tunti HKI

    • Onhan siinä eroa

      Täällä maaseudulla taikka pienissä maaseutukaupungeissa on jo tonttien hinnat ihan toista, mitä ihan kaupungissa. Tontti ei maksa käytännössä mitään, jo muutamalla satasella saa kelvollisen tontin ja paremmastakaan tontista ei joudu maksamaan kuin muutaman tuhat euroa. Kalliit rantatontit on erikseen, niitä ei voi verrata kaupunkien tontteihinkaan, harvassa kaupungissakaan myydään rantatontteja.

      Työvoimaa ja tarvikkeita saa täällä maaseudulla huomattavan halvalla. Kaivinkoneita on vapaina hommiin kohtuuhinnalla. Puutavaraa saa kenttäsirkkelillä tontille sahautettuna melko edullisesti jo tontin puistakin, kaupungissahan tontin puut ei ole tontinomistajan omaisuutta monasti.
      Liittymät voivat olla ongelmallisia, jos joku onneton vesiosuuskunta sattuu kohdalle, niin voi maksaa kohtuuttomasti, mutta jos ei ole vesiosuuskuntaa, niin omat kaivot tulee aika halvaksi kuitenkin ja käyttö ei maksa pidemmän päälle. Sähköliittymät maksaa täällä joskus aika paljon, mutta niissäkin pystyy tinkimään, sähköä voi tehdä agregaatilla jonkun aikaa ja sitten tulee sähköyhtiökin kyllä vastaan ja jos asentaa muutaman aurinkopanelin katolle, pärjää silläkin ja sähköyhtiö tulee vastaan aika lailla. Saipa eräs kaverini ilmaiseksi sähköliittymän. Itse olen saannut yhdet vesi- ja viemäriliittymät ilmaiseksi, eli täällä on kyllä paremmin neuvotteluvaraa, kuin kaupungissa.
      Mitä tulee kuntien vaatimuksiin, niin siinä on isoja eroja, joissakin kunnissa riittää jotkut valokopiot piirustuksiksi ja muutenkin homma on aika joustavaa, toki määräyksistä pidetään kiinni, mutta homma on inhimillistä.

    • mielipidevaan

      Toi on varmaan jos tehdään ns.pitkästä tavarasta siis tuon talon osuus, kun pyytäväthän isommat talofirmat paikasta riippumatta hintansa.

    • RakentajaVaan

      Suurin ero on varmasti tontin hinnassa. Maaseudulla tontin saa helposti 10 -30 tuhannella, niin ja tonttien koothan alkavat 1 hehtaarista:)

      Kun on tilaa, rakennustarvikkeet voi keräillä jämistä. Ikkunoita, ovia, tiilia, harkkoja jne on jatkusvasti myynnissä valmiilla työmailla n. 50% alennuksella. Laidat tulee myös omista puista kenttäsirkkelillä ja hinta on n. 15% kaupan hinnasta.

      Aivan oma juttu on sitten asenne ja työvoima. Naapurille tehdään palvelus silloin toinen tällöin, ja vastavuoroisesti naapuri voi käydä kaivelemassa pohjat ym. Samoin hiekat saa sieltä lähimontulta ajettua pontikkapullolla montun omistajalle.

      Kyllä se havemmaksi tulee, ja lisäksi sosiaaliset paineet rakentaa ökyä on pienemmät. Se, mikä on Granisssa normi, aiheuttaa vinoja hymyjä sisä-Suomen kätköissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      103
      2469
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      226
      2010
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1792
    4. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      41
      1466
    5. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      104
      1366
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1138
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      278
      869
    8. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      64
      788
    9. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      58
      743
    10. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      182
      728
    Aihe