Olen kolmikymppinen nainen, jolla ei ole lapsia enkä nytkään ole raskaana. Huomasin juuri, että ylähuuleni ja nenän väliin on tummentunut laikuista muorostuva selkeästi erottuva raita. Ilmeisesti ne ovat maksaläiskiä.
Eikö niiden pitäisi ilmestyä vasta about 50-vuotiaille? En ole koskaan ollut mikään auringonpalvoja, ja suojavoiteita käytän lähes aina auringossa. Taitaa kuitenkin olla merkki pysyvästä ikäännyttävästä ihovauriosta, vai kuinka. Ehkä raita vielä meneekin pois jos pysyttelen varjossa, mutta ihon sisällä vaurio pysyy ja on valmis uusimaan raidan tilaisuuden tullen.
Minkä ikäisille maksaläiskiä yleensä alkaa tulla? Siis sellaisia maksaläiskiä, jotka eivät ole yhteydessä raskauksiin tai muihin hormonimuutoksiin? Itse en käytä edes e-pillereitä.
Maksaläiskiä
2
148
Vastaukset
- haloo..
eikö kukaan ole muka kuullutkaan, että jollain 30-40 vuotiaalla olisi auringon aiheuttamia tummia laikkuja kasvojen iholla?
Siis sellaisia, kuin vaikka Helena Christensenillä ja Martina Aitolehdolla. - mullakin, miespuoli-
sella 30 , tuli ed.kesänä kaulaan ns. kahviläiskiä, isohkoja, no ei apteekki osannut sanoa mitä lääkettä/voidetta käyttäisin siihen,en käyttänyt mitään, talvea kohti ne katosi, vaikka en kesällä pahemmin ehtinyt aurongossa olla.
Tänä kesänä taas ilmaantui niitä vähän eripaikkaan, vaikka ei aurinkoa iho saanut töiden takia edes, vielä niitä laikkuja näkyy, katsotaan meneekö ne pois.
Netistä voipi etsiä tietoa vaikka kahviläiskä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2719907- 816965
- 286566
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1086329Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv436189Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h1046077- 635485
- 465236
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on614537- 504150