Santorini

Matkanainen oon

Olen lähdossä lokakuussa viikoksi Santoriniin. Jos täällä on joku, joka on käynyt siellä, olisi kiva tietää kohteesta, sen nähtävyyksistä, shoppailumahdollisuuksista ja ravintoloista. Eli millainen kohde, mitä kannattaa tehdä, missä on hyvä ruoka jne.?

Kiitos! :)

10

853

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pieni polku
      • Matkanainen oon

        Jes, kiitos tästä! Taidan tulostaa tuon postauksen (jos sulle sopii?), se nimittäin taisi osoittautua eräänlaiseksi Raamatuksi. :D


      • Pieni polku
        Matkanainen oon kirjoitti:

        Jes, kiitos tästä! Taidan tulostaa tuon postauksen (jos sulle sopii?), se nimittäin taisi osoittautua eräänlaiseksi Raamatuksi. :D

        Oi, kiitos tästä ihanasta palautteesta! Ja sen kun tulostat vaan :) Oikein ihanaa matkaa!


      • Kiitos kaunis kuvist

        Kiitos, kiitos ihanista Santorinin kiitos kaunis kuvistakuvista ja rennosta kerronnasta . Heinäkuussa 2012 matkasin viikon Santorinilla upean iäkkään maailmanmatkaajan kanssa. Se auringonlasku oli myös mielestämme ylimainostettu. Kamari loistava tukikohta, helppo liikkua busseilla ja taksin hinta siedettävä. Kumma juttu, meille viisi päivää silloin olisi vallan hyvin riittänyt. Nyt olisin valmis takaisin... ehkä ei enää heinäkuussa.


      • Greeek

        Olipa hienoja, ammattimaisia kuvia! Oian auringonlasku on nimenomaan matkailumarkkinoinnin temppu, enkä ainakaan minä usko että juuri Oialla se olisi sen erityisempi kuin muuallakaan, jos horisontti on pilvetön.

        En lähtisi Välimerelle keskikesällä, ja Santorinillakin vierailin lokakuussa (2012). Sää oli silloinkin todella lämmin, ja meressä kelpasi uida pitkiä aikoja kerrallaan.

        Kamari on paikkana aivan kelvollinen, ja siellä meriuinti on mahdollista toisin kuin kalderan puoleisissa kylissä. Thiran (Firan), Imeroviglin ja Oian katusokkeloissa on hauska kuljeskella, mutta en haluaisi majoittua niin ahtaisiin sopukoihin. Sitä paitsi Kamarissa näkee auringonnousun täysin vastaavasti kuin Oiassa -laskun! Miksei yksikään matkaesite mainitse kaunista auringonnousua?


    • syyskuussa

      toinenkin blogi löytyy Santorinistä nimeltä auringon alla. ovat tällähetkellä santoriinillä.

      • Tuore tomaattisoppa

        Auringon alla, liikaa kuvia aiheesta lautaasella. Maisemat Santorinilla ainutlaatuiset, niihin en kykkästy koskaan-


      • Amaretto
        Tuore tomaattisoppa kirjoitti:

        Auringon alla, liikaa kuvia aiheesta lautaasella. Maisemat Santorinilla ainutlaatuiset, niihin en kykkästy koskaan-

        Hui, ja humalako sekoitti tekstin. Vai tämä mahan päällä keikkuva näppis... Siis Santorinin maisemiin en kyllästy koskaan.


    • baroosi2

      Hei!
      Millainen sää on Santorinilla syyskuun lopussa/lokakuun alkuviikoilla, kannattaako vilukissan lähteä ko ajankohtana? Maakunnan suora lento on vasta lokakuun ekalla viikolla..
      vastaavana ajankohtana olimme Rodoksella -13 ja päivisin tarkeni ( 28 noin) mutta illalla oli toki viileää kun tuulikin oli kova.
      Kokemuksia santorinin vastaavasta ajankohdasta sään puolesta kaipailen?
      Kiitos!

      • Santoriini

        Meillä oli reissu Santoriinille syyskuun puolivälissä ja todella oli lämmin. Joka päivä tuuli mutta ei vielä silloin kylmästi. Tykkäsin saaresta, viikko ehkä liian lyhyt aika kiertää kaikki mahdollinen. Ehkä joskus uudestaan. Fira ja Oia ovat kauniita paikkoja, suosittelen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      164
      10292
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2813
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      80
      2508
    4. 85
      2351
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      147
      2084
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      235
      1898
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1382
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1345
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      115
      1197
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe