Kuinka hyviä arvosanoja opettajat saivat omista aineistaan?

Keijo Koo

Olen lukiolainen ja kielten opetus kiinnostaisi, vaikka ei minulla mitään kymppejä kursseista ole aina herunut. Kuinka hyvä arvosanoja opettajat ovat saaneet lukiossa opettamistaan aineista? Erityisesti kiinnostaisi kieltenopettajien kieliarvosanat.

6

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasi miinuksen ope

      Ei tarvitse olla kymppejä. En varmaan ole ihan tyypillisin tapaus, mutta kerronpa silti. Minä olen opettanut englantia työkseni noin 15 vuotta, ja kielten arvosanani lukiossa vaihtelivat välillä 7-9 siten, että keskiarvoksi tulee vähän alle kahdeksan. Aina ei oikein kiinnostanut koko koulunkäynti. Englanti oli kuitenkin se vahvin laji, muiden aineiden kuin kielten numerot 6-8. Yliopistoon pääsin englantilaista filologiaa opiskelemaan; tosin en ensimmäisellä yrittämällä, mutta toisella.

      Olin urani alkuaikoina vuoden töissä lukiossa, joka kuului Suomen 10 suurimman lukion joukkoon, joten kielten opettajiakin oli melko monta. Yksi meistä oli sellainen vastavalmistunut opettaja, jolla oli lukion päättötodistuksen keskiarvo ollut yli 9,5 (en muista ihan tarkkaan paljonko - ei ihan täyttä kymppiä kuitenkaan). Opiskelijat eivät millään halunneet hänen ryhmiinsä, koska hän kuulemma vaati aivan mahdottomia. Ilmeisesti hän ei sitten ymmärtänyt, että kaikki eivät ole yhtä lahjakkaita kuin hän. En asu enää kyseisellä paikkakunnalla, mutta olen kuullut, että hän siirtyikin parin vuoden jälkeen muihin tehtäviin.

    • Delspi

      Itse olin keskinkertainen oppija sekä peruskoulussa, lukiossa että yliopistolla.

      En tajunnut miten saadaan hyviä arvosanoja. En ymmärtänyt miksi koulussa ollaan ja mitä siellä tehdään. Näemmä minulla kuitenkin oli potentiaali kiitettäviin numeroihin, koska sain niitä joskus harvoin peruskoulussa, kun luin kokeisiin monta päivää.

      En siis nykyään työssäni pysty samaistumaan oppilaisiin jotka ovat todella hyviä koulussa.

      Joskus saattaa käydä niin, että erittäin hyvin opinnoissa menestynyt, ei ole sopiva opettajaksi. Koska vaatii liikaa. Koska haluaisi keskittyä asiasisältöihin eikä kasvattamiseen.

      Toisaalta aina pitää muistaa, että työhön kasvetaan. Eli jos joku kympin oppilas valmistuu opettajaksi ja kokee alkushokin, kannattaa tehdä opettajantyötä ainakin viisi vuotta. Sitten näkee alkaako se sujumaan, kun alkaa muodostua tajunta mitä se oikeasti on.

    • vaikeeta on

      Minulla oli opettamissani aineissa (=kieliä) lukioaikanani toisessa aina ja toisessa melkein aina 10.

      Joskus on tosi vaikea hyväksyä, että joku ei opi kunnolla, vaan päästelee ihan mitä sattuu. Aion kyllä siirtyä muihin hommiin, vaikka aivan uskomattoman ihaniakin oppilaita on.

      • alanvaihtaja123

        sanot vaan, et siirry. muualla joudut oikeasti tekemään töitä 45h viikko koko ajan. nyt teet korkeintaan 30h ja sulla on pitkät lomat.

        jos ope tienaa, sanotaan 3000e/kk 12,5kk/v eli 37500e/v. Työpanosta tarvitaan 30h/viikko max eli 120h/kk 9 kk ajan eli 1080 tuntia/v eli palkka on 34,7e/h.

        kun vaihdat hommia, sun pitää joko päästä erittäin hyvin palkattuun hommaan tai tyytyä huonompaan laskennalliseen tuntipalkkaan kuin nyt. ja joka tapauksessa hyväksyä 37,5h työviikko (todellisuudessa 45h, josta palkka 37,5h) ja max. 1,5kk lomat vuodessa.


      • KokeileIhmeessä

        Jaa,a: Kannattaa kokeilla kielen/kieltenopettajan työtä, niin tiedät, mistä kirjoitat. Itse toimin AMK:ssa ruotsinopettajana ja viikoittain menee n. 50 tuntia työntekoon (täysaikaisena työntekijänä). Tietty homman voi tehdä monella tapaa ja jollakin menee varmaan enemmänkin (esim. lukiossa), mutta koen tämän jo aika lailla elämäntavaksi.


    • Peruskoulun päästötodistuksessa kaikki muut kielet olivat 10, paitsi äidinkielen kirjoittamisesta "vain" 9. Lukiossa kirjoitin M:t ruotsista ja äidinkielestä, todistuksessa ruotsista 8, äidinkielestä 9. Englannista kirjoitin laudaturin ja todistuksessa oli 9. Olen suomen kielen maisteri ja opetan korkeakouluasteella (yliopisto ja amk) mm. suomen kieltä ja viestintää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      26
      3148
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1507
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      76
      1093
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      143
      1029
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      931
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      882
    7. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      45
      868
    8. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      171
      852
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      836
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      138
      767
    Aihe