Kuinka hyviä arvosanoja opettajat saivat omista aineistaan?

Keijo Koo

Olen lukiolainen ja kielten opetus kiinnostaisi, vaikka ei minulla mitään kymppejä kursseista ole aina herunut. Kuinka hyvä arvosanoja opettajat ovat saaneet lukiossa opettamistaan aineista? Erityisesti kiinnostaisi kieltenopettajien kieliarvosanat.

6

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasi miinuksen ope

      Ei tarvitse olla kymppejä. En varmaan ole ihan tyypillisin tapaus, mutta kerronpa silti. Minä olen opettanut englantia työkseni noin 15 vuotta, ja kielten arvosanani lukiossa vaihtelivat välillä 7-9 siten, että keskiarvoksi tulee vähän alle kahdeksan. Aina ei oikein kiinnostanut koko koulunkäynti. Englanti oli kuitenkin se vahvin laji, muiden aineiden kuin kielten numerot 6-8. Yliopistoon pääsin englantilaista filologiaa opiskelemaan; tosin en ensimmäisellä yrittämällä, mutta toisella.

      Olin urani alkuaikoina vuoden töissä lukiossa, joka kuului Suomen 10 suurimman lukion joukkoon, joten kielten opettajiakin oli melko monta. Yksi meistä oli sellainen vastavalmistunut opettaja, jolla oli lukion päättötodistuksen keskiarvo ollut yli 9,5 (en muista ihan tarkkaan paljonko - ei ihan täyttä kymppiä kuitenkaan). Opiskelijat eivät millään halunneet hänen ryhmiinsä, koska hän kuulemma vaati aivan mahdottomia. Ilmeisesti hän ei sitten ymmärtänyt, että kaikki eivät ole yhtä lahjakkaita kuin hän. En asu enää kyseisellä paikkakunnalla, mutta olen kuullut, että hän siirtyikin parin vuoden jälkeen muihin tehtäviin.

    • Delspi

      Itse olin keskinkertainen oppija sekä peruskoulussa, lukiossa että yliopistolla.

      En tajunnut miten saadaan hyviä arvosanoja. En ymmärtänyt miksi koulussa ollaan ja mitä siellä tehdään. Näemmä minulla kuitenkin oli potentiaali kiitettäviin numeroihin, koska sain niitä joskus harvoin peruskoulussa, kun luin kokeisiin monta päivää.

      En siis nykyään työssäni pysty samaistumaan oppilaisiin jotka ovat todella hyviä koulussa.

      Joskus saattaa käydä niin, että erittäin hyvin opinnoissa menestynyt, ei ole sopiva opettajaksi. Koska vaatii liikaa. Koska haluaisi keskittyä asiasisältöihin eikä kasvattamiseen.

      Toisaalta aina pitää muistaa, että työhön kasvetaan. Eli jos joku kympin oppilas valmistuu opettajaksi ja kokee alkushokin, kannattaa tehdä opettajantyötä ainakin viisi vuotta. Sitten näkee alkaako se sujumaan, kun alkaa muodostua tajunta mitä se oikeasti on.

    • vaikeeta on

      Minulla oli opettamissani aineissa (=kieliä) lukioaikanani toisessa aina ja toisessa melkein aina 10.

      Joskus on tosi vaikea hyväksyä, että joku ei opi kunnolla, vaan päästelee ihan mitä sattuu. Aion kyllä siirtyä muihin hommiin, vaikka aivan uskomattoman ihaniakin oppilaita on.

      • alanvaihtaja123

        sanot vaan, et siirry. muualla joudut oikeasti tekemään töitä 45h viikko koko ajan. nyt teet korkeintaan 30h ja sulla on pitkät lomat.

        jos ope tienaa, sanotaan 3000e/kk 12,5kk/v eli 37500e/v. Työpanosta tarvitaan 30h/viikko max eli 120h/kk 9 kk ajan eli 1080 tuntia/v eli palkka on 34,7e/h.

        kun vaihdat hommia, sun pitää joko päästä erittäin hyvin palkattuun hommaan tai tyytyä huonompaan laskennalliseen tuntipalkkaan kuin nyt. ja joka tapauksessa hyväksyä 37,5h työviikko (todellisuudessa 45h, josta palkka 37,5h) ja max. 1,5kk lomat vuodessa.


      • KokeileIhmeessä

        Jaa,a: Kannattaa kokeilla kielen/kieltenopettajan työtä, niin tiedät, mistä kirjoitat. Itse toimin AMK:ssa ruotsinopettajana ja viikoittain menee n. 50 tuntia työntekoon (täysaikaisena työntekijänä). Tietty homman voi tehdä monella tapaa ja jollakin menee varmaan enemmänkin (esim. lukiossa), mutta koen tämän jo aika lailla elämäntavaksi.


    • Peruskoulun päästötodistuksessa kaikki muut kielet olivat 10, paitsi äidinkielen kirjoittamisesta "vain" 9. Lukiossa kirjoitin M:t ruotsista ja äidinkielestä, todistuksessa ruotsista 8, äidinkielestä 9. Englannista kirjoitin laudaturin ja todistuksessa oli 9. Olen suomen kielen maisteri ja opetan korkeakouluasteella (yliopisto ja amk) mm. suomen kieltä ja viestintää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      64
      5150
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      2347
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      262
      2342
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2329
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1564
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      219
      1438
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      49
      1028
    8. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      996
    9. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      929
    10. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      927
    Aihe