http://www.verkkokauppa.com/fi/product/36604/dsgxg/Lenovo-H515s-A4-5000-8-GB-1-TB-DVD-Windows-8-1-64-bit-poytat
Aloitetaan uusi kun eilinen poistettiin.
Aloitetaan uusi kun eilinen poistettiin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Eilisessä aloituksessa oli todennäköisesti jotakin väärää ja senvuoksi se poistettiin.
Mutta peruskäyttöön ok. Pelaamiseen ja raskaampaan tuo ei käy.
Ei tuo 4*1.5GHz kyllä prosessorilta ole kännykkää kummoisempi.
Ei tuollaista voi oikeasti tietokoneeksi suositella tänä päivänä.
Ihan sma mikä prosessori niin 4*3-4GHz pitäisi löytyä kuitenkin tehoa jotta sitä voi tietokoneeksi sanoa. Silloin se on edes jotenkin tehokkaampi kun nyky kännykät. Ei tarvitse kovin paljoa pistää rahaa lisää kun saa huoattavasti paljon enemän tehoa lisää. Se on sitten ihan sama ottaako AMD vai Intel pohjaisen koneen mutta tuo ei ole teholtaan järkevä ostos vartailee sitä miten tahansa.
Toivottavasti tämä toimii mutta jos kaksi ytiminen Intel pieksee tuon AMD prosessorin tupla tehoilla niin tuo ei ole oikeasti kannattava ostos.
Toivottavasti linkki toiii.
http://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp[]=2005&cmp[]=2267
Vertasin tätä prosessoria tuohon AMD mikä tuossa koneessa on.
http://www.cpubenchmark.net/cpu_lookup.php?cpu=Intel Pentium G3258 @ 3.20GHz&id=2267
http://www.cpubenchmark.net/cpu_lookup.php?cpu=AMD A4-5000 APU&id=2005
ei voi kyllä käsittää näitä suosituksia ^^
"Ei tuo 4*1.5GHz kyllä prosessorilta ole kännykkää kummoisempi."
Kannattaisi sinunkin opiskella prosessoreita vähän enemmän. Pelkkä kellotaajuuden kertominen ydinten määrällä ei paljoa kerro.
Sitten toisekseen, linkitetty kone on ihan ok, jos käyttö rajoittuu netin selaukseen, sähköpostiin, nettipankkiin, videoiden katseluun, asiakirjojen laatimiseen ja kuvien säilömiseen ja niiden levyeen käsittelyyn. Mitän kovin raskasta tuolla on tuakaista lähteä tekemään, mutta jos sille sellaiselle ei ole tarvetta...
>>> Kannattaisi sinunkin opiskella prosessoreita vähän enemmän. Pelkkä kellotaajuuden kertominen ydinten määrällä ei paljoa kerro. >>>
Niin todella sinunkin. Jos joku prosessori on tuplasti nopeampi vaikka siinä on kaksi ydintä vähemmän ja on erittäin edullinen hankkia niin kumpaa sinä suosittelet ostamaan? Tietysti hitaampaa. Mikä taas on aivan älytöntä.
Tuolla tavalla ikuinen koneen vaihtokierre ei ikinä lopu. Teho loppuu aina kesken ennen kuin komponenttien ikä on edes puolivälissä.
Tuo intel Pentium G 3258 on yhtä tehokas kellotettuna kuin 4670k ei kellotettuna. Mutta hinta on vain 55€ joten ei ole pieni tehopakkaus hinnalla pilattu!
>>> Sitten toisekseen, linkitetty kone on ihan ok, jos käyttö rajoittuu netin selaukseen, sähköpostiin, nettipankkiin, videoiden katseluun, asiakirjojen laatimiseen ja kuvien säilömiseen ja niiden levyeen käsittelyyn. Mitän kovin raskasta tuolla on tuakaista lähteä tekemään, mutta jos sille sellaiselle ei ole tarvetta... >>> Se ei todellakaan ole ok jos suunnileen samalla hinnalla saa tuplasti tehhokkaamman koneen kasaan osista.
Mitään järkeä ei ole suositella tuollaisia onnettomia koneita kun saisi pienellä vaivalla kasatun koneen joka olisi tuplasti tehokkaampi eikä olisi edes hinnalla pilattu. Jotain järkeä näihin suisituksiin.
Tuolta ei kannata katsoa konepakettia ainakaan tuossa hintaluokassa.
Tässä on paljon parempi vaihtoehto tuohon hintaluokkaan:
http://www.tlnetwork.fi/nettikauppa/?1400,tl-core-i5-tietokone-3.4ghz-8gb-1000gb-tuote-720011400-takuu-36kk
Jos tuo itse kasaaminen alkaa kiinnostaa niin kannattaa tutustua mindfactorin valikoimiin ja hinnoitteluun:
tuo mainittu Intel prosessori:
http://www.mindfactory.de/product_info.php/Intel-Pentium-G3258-2x-3-20GHz-So-1150-BOX_962953.html
Kasaanko saman tien paketin osista?
https://www.mindfactory.de/shopping_cart.php/basket_action/load_basket_extern/id/eea618220f467358906485cac6e2e855f933fbdfa0700b18599
Siinä olisi hyvät osat. Tinkiä voi hinnasta helposti jos haluaa. Mutta nämä ovat hyvät osat. Kotelon tilaat sitten jimmsiltä. Joku sopiva Fractal esimerkiksi mATX koossa on hyvä valinta. Tähän hintaan ei paljon parempaa teho / hinta suhdetta saa. Kuten sanottu tässä oleva prosessori on kellotettuna yhtä nopea kuin intel i5 4670ik huomasitehan passiivisen näytönohjaimen? Tulee tosi hiljainen kone tästä.
Tässä se kotelo.http://www.jimms.fi/tuote/FD-CA-ARC-MINI-BL
Tämäkin käy :
http://www.jimms.fi/tuote/FD-CA-NODE-804-BL-W
Nyt oikeasti tulkaa jo järkiinne ja tehkää se kone itse niin ei tarvitse tyytyä mihinkään valmiiksi kasattuun roskaan vaan voi itse valita juuri sellaiset osat kuin budjetti ja maximi tehontarve määrittelevät. Kuten sanottu tuosta saa todella helposti hintaa alas. Kasasinsen vain esimerkiksi.
Onhan toi sentään quad core. Ja sikahalpa.
Mikä järki pistää n. 130€ erillisnäytönohjain netinselaus / sähköpostikoneeseen? Jotain järkeä näihin suosituksiin nyt.
Koska Intel?
Katselin tuota samaa konetta. Mikä sitten olisi sille parempi vaihtoehto? Saisi olla satasen-pari kalliimpikin.
Jos tuolta samasta paikasta haluat katsoa, niin voit järjestää mikrot hintajärjestykseen ja katsoa siitä vähän kalliimpaa, jos sellaiselle on tarvetta.
http://www.verkkokauppa.com/fi/catalog/5525d/Kotikayttoon-Windows-8?s=price&o=A
Jos esim. hintarajaksi laittaa 400 euroa, niin löytyy
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/43783/drstr/Asus-K30AD-G3220-4-GB-1-TB-Windows-8-1-poytatietokone#product-description
tai 450 euroa, niin vaikka
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/38942/dsmvd/Asus-K30AD-i3-4150-4-GB-1-TB-R5-220-1-GB-Windows-8-1-poytati
550 euroon saa selkeesti paremman kasatun koneen.
Riippuu mitä koneella tullaan tekemään.
Katsotaas...
"hinta-laatusuhteeltaan erinomainen (359€)" Huooh....
"helppokäyttöinen ja pienikokoinen" ----______----
"sähköäsäästävä" Jokohan riittäis...
"päivittäisiin perustarpeisiin" Nyt helvetti sentään...
"AMD A4-5000" Nyt riittää...
Selittäkäähän tyhmälle että mikä tässä paketissa on parempaa kuin aloittajan ehdomassa?
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/43783/drstr/Asus-K30AD-G3220-4-GB-1-TB-Windows-8-1-poytatietokone#product-description
Ehkä sisäinen wlan joka puuttuu aloittajan ehdottamasta koneesta.
Tossa koneessa on vain yksi 4GB muistikampa. Kuitenkin on todennäköistä että emolevy ja prosessorin muistiohjain tukee kahden kanavan muisteja.
Tuo vaikuttaa koneen nopeuteen oleellisesti tehon menetys on n -30%
+ 100 sais Intel i5 4670k koneen (ota ilman windowssia ja osta se halvalla netistä minkä nyt sitten ikinä haluatkaan ostaa)
Hinta ilman windowssia 469,00eur
http://www.tlnetwork.fi/nettikauppa/?1400,tl-core-i5-tietokone-3.4ghz-8gb-1000gb-tuote-720011400-takuu-36kk