kohta alkaa sp 2 asentaminen.pittääkö f-secure palomuuri ottaa pois päältä siksi aikaa?mitä muuta mun pitäs tietää.jännittää.
sp asennus
deedee
4374
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Palomuuri täytyy ehdottomasti pitää päällä. SP 2 asennus kestää pitkään(verrattuna tavalliseen päivitykseen) ja sen aikana koneeseen ehtiin hyvin tarttua joku itsestään leviävä verkkomato.
Eikä muutenkaan ole mitään syytä, miksi palomuuri ei saisi olla päällä. Sen jälkeen, kun asennus on valmis, on tietysti mahdollista valita käyttääkö Windowsin palomuuria vai jotakin muuta. Asennuksen aikana kuitenkin pitää olla joku palomuuri päällä, koska verkkoyhteys on asennuksen aikana auki.
En tiedä mikä on oikea tapa mutta omasta mielestäni olisin ottanut turvariskin jos olisin poistanut F-Securen.Et kertonut mitä yhteyttä käytät,mulla on ADSL/DNA.Siellä asennuksen lopussa se kysyi ainakin mulla että haluatko hyväksyä tämän backwebib nro...
jonka SP2 palomuuri on estänyt,tuntematon,no ensiksi minä sen kielsin ja seuraavalla avauskerralla kone ei enää toiminut,valitti backwebbiä.
Tuli uudelleen asennus,olin viisaampi,hiiriosoittimella löytyi se backweb F-Secureen kuuluvaksi,hyväksytty ja kaikki meni hyvin.
Muistathan että varmistat sinulla olevan F-Securen päivitys SP2 varten,F-Secure suosittaa sitä vielä käsin päivitettäväksi vaikka se pitäisi tulla automaatilla.
Jos sulla on niitä örkkiohjelmia niin scannaa kone ennen päivitystä.
Voit luoda vielä palautuspisteen ennen asennusta,asennus on aika suuri joten nopeudestasi riippuen kärsivällisyyttäsi koetellaan.
Oletko tutustunut mahdollisiin toimimattomien ohjelmien listaan,se ei kuitenkaan liippase kovin läheltä tavallista kotikäyttäjää.
Jos sulla ei ole kiire päivitykseen tilaa asennusromppu.
neuvoista.nyt lähtee.
Voisitko kertoa miten meni,nämä tiedot on kaikille hyödyksi,kiitos.