Siviilivihkiminen suosituinta

tunnustaa

Näyttää siltä, että siviilivihkiminen on nykyään suosituinta ainakin mm. Lahdessa.

Kirkkohäät ovat yhä vähemmän suosittuja. Mielestäni koko vihkimisoikeuden voisi siirtää kokonaan maistraatille ja kirkko voisi sitten halutessaan siunata, ihan kuten esimerkiksi Ranskassa on toimittu jo 100 vuotta.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014081518575480_uu.shtml

3

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+15

      jos ei saa kirkosta haluamaansa aikaa, niin kai se on sitte pakko käydä maistraatissa. lyhentää juhlaa mukavasti jos itse toimitus on tehty valmiiksi etukäteen.

      parkkipaikkaongelma/kyydityskustannus on kans yks juttu isoissa kaupungeissa, mikä kääntää monen mielen maistraattia kohden. monet ovat tietysti eronneet kirkosta, mutta en usko, että se uskonnollinen sanoma olisi monellekkaan ongelma

    • Humanistisesti

      Eikös kirkon näkökulmasta joku merkitys ole nimenomaan "kristillisellä avioliitolla" eli kirkollisesti vihityllä avioliitolla? Ihan sama!

      Nythän avioliittoon vihkimisistä jo yli puolet on siviiliavioliittoja... Monet kirkon jäsenistäkin siis solmivat "vain" ei-kristillisen siviilivihkimisen kautta avioliiton.

      Ja suurin osa avioon astuvista pariskunnista, myös kirkolllisen vihkimisen ottavista, on asunut avoliitossa. Hyvin monilla on jo ainakin yksi lapsikin syntynyt tai ainakin alullaan.

      Suurin osa parisuhteensa rekisteröineistä samaa sukupuolta olevista pareista ei ole pyytänyt mitään rukoushetkeä eikä siunaamistaan kinumassa. "Jos ei tykätä, ei tupata."

      Ihmiset ovat ainakin näissä asioissa selvästikin kulttuurisekulaareja ja humanistisen etiikan pohjalta toimivia.

      Voi vain kysyä, miksi ei voisi olla muutenkin kulttuurihumanisti "kulttuurikristityn" sijaan, jos näin tärkeässä asissa on?! Miksi esimerkiksi ei voisi antaa lasten päästä koulussa elämänkatsomustiedon opetukseen (erottamalla lapsi kirkosta, ks. www.eroakirkosta.fi, ja itsekin) ja antaa olla menemättä koululaisjumalanpalveluksiin (jos kerran perhe itsekään ei käy jumalanpalveluksissa).

    • Hei,

      Monet kirkon papeistakin on sitä mieltä että vihkioikeudesta voitaisiin luopua ja parit jotka haluavat kirkollisen siunauksen voisivat sen halutessaan saada.

      Tänään olen vihkinyt yhden pariskunnan heidän kotonaan ja osallistunut ihanaan juhlaan samalla! Kirkollisen vihkimisen tekee erityiseksi siunaus sekä yhteinen esirukous, johon vieraat saavat osallistua ajatuksissaan ja rukouksissaan. Se on monelle todella merkittävä asia.

      Minusta on hyvä että nämä kaksi vaihtoehtoa on olemassa, siis maistraattivihkiminen ja kirkollinen, molemmille on tilausta ja niin on hyvä.

      Mitä tulee nimimerkin "humanistisesti" kysymykseen :Miksi esimerkiksi ei voisi antaa lasten päästä koulussa elämänkatsomustiedon opetukseen (erottamalla lapsi kirkosta, ks. www.eroakirkosta.fi, ja itsekin) ja antaa olla menemättä koululaisjumalanpalveluksiin (jos kerran perhe itsekään ei käy jumalanpalveluksissa)." täytyy todeta että asia ei ole ihan noin simppeli kuin nimimerkki antaa ymmärtää.

      Kaisa-pappi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4368
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      148
      3139
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2458
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      48
      2370
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2025
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1606
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1602
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      153
      1445
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe