Näyttää siltä, että siviilivihkiminen on nykyään suosituinta ainakin mm. Lahdessa.
Kirkkohäät ovat yhä vähemmän suosittuja. Mielestäni koko vihkimisoikeuden voisi siirtää kokonaan maistraatille ja kirkko voisi sitten halutessaan siunata, ihan kuten esimerkiksi Ranskassa on toimittu jo 100 vuotta.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014081518575480_uu.shtml
Siviilivihkiminen suosituinta
3
199
Vastaukset
- 4+15
jos ei saa kirkosta haluamaansa aikaa, niin kai se on sitte pakko käydä maistraatissa. lyhentää juhlaa mukavasti jos itse toimitus on tehty valmiiksi etukäteen.
parkkipaikkaongelma/kyydityskustannus on kans yks juttu isoissa kaupungeissa, mikä kääntää monen mielen maistraattia kohden. monet ovat tietysti eronneet kirkosta, mutta en usko, että se uskonnollinen sanoma olisi monellekkaan ongelma - Humanistisesti
Eikös kirkon näkökulmasta joku merkitys ole nimenomaan "kristillisellä avioliitolla" eli kirkollisesti vihityllä avioliitolla? Ihan sama!
Nythän avioliittoon vihkimisistä jo yli puolet on siviiliavioliittoja... Monet kirkon jäsenistäkin siis solmivat "vain" ei-kristillisen siviilivihkimisen kautta avioliiton.
Ja suurin osa avioon astuvista pariskunnista, myös kirkolllisen vihkimisen ottavista, on asunut avoliitossa. Hyvin monilla on jo ainakin yksi lapsikin syntynyt tai ainakin alullaan.
Suurin osa parisuhteensa rekisteröineistä samaa sukupuolta olevista pareista ei ole pyytänyt mitään rukoushetkeä eikä siunaamistaan kinumassa. "Jos ei tykätä, ei tupata."
Ihmiset ovat ainakin näissä asioissa selvästikin kulttuurisekulaareja ja humanistisen etiikan pohjalta toimivia.
Voi vain kysyä, miksi ei voisi olla muutenkin kulttuurihumanisti "kulttuurikristityn" sijaan, jos näin tärkeässä asissa on?! Miksi esimerkiksi ei voisi antaa lasten päästä koulussa elämänkatsomustiedon opetukseen (erottamalla lapsi kirkosta, ks. www.eroakirkosta.fi, ja itsekin) ja antaa olla menemättä koululaisjumalanpalveluksiin (jos kerran perhe itsekään ei käy jumalanpalveluksissa). Hei,
Monet kirkon papeistakin on sitä mieltä että vihkioikeudesta voitaisiin luopua ja parit jotka haluavat kirkollisen siunauksen voisivat sen halutessaan saada.
Tänään olen vihkinyt yhden pariskunnan heidän kotonaan ja osallistunut ihanaan juhlaan samalla! Kirkollisen vihkimisen tekee erityiseksi siunaus sekä yhteinen esirukous, johon vieraat saavat osallistua ajatuksissaan ja rukouksissaan. Se on monelle todella merkittävä asia.
Minusta on hyvä että nämä kaksi vaihtoehtoa on olemassa, siis maistraattivihkiminen ja kirkollinen, molemmille on tilausta ja niin on hyvä.
Mitä tulee nimimerkin "humanistisesti" kysymykseen :Miksi esimerkiksi ei voisi antaa lasten päästä koulussa elämänkatsomustiedon opetukseen (erottamalla lapsi kirkosta, ks. www.eroakirkosta.fi, ja itsekin) ja antaa olla menemättä koululaisjumalanpalveluksiin (jos kerran perhe itsekään ei käy jumalanpalveluksissa)." täytyy todeta että asia ei ole ihan noin simppeli kuin nimimerkki antaa ymmärtää.
Kaisa-pappi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?943063Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,402785Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville472581Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122224Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1111772- 1681424
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa301178- 521082
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih15876Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois112863