Näyttää siltä, että siviilivihkiminen on nykyään suosituinta ainakin mm. Lahdessa.
Kirkkohäät ovat yhä vähemmän suosittuja. Mielestäni koko vihkimisoikeuden voisi siirtää kokonaan maistraatille ja kirkko voisi sitten halutessaan siunata, ihan kuten esimerkiksi Ranskassa on toimittu jo 100 vuotta.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014081518575480_uu.shtml
Siviilivihkiminen suosituinta
3
188
Vastaukset
- 4+15
jos ei saa kirkosta haluamaansa aikaa, niin kai se on sitte pakko käydä maistraatissa. lyhentää juhlaa mukavasti jos itse toimitus on tehty valmiiksi etukäteen.
parkkipaikkaongelma/kyydityskustannus on kans yks juttu isoissa kaupungeissa, mikä kääntää monen mielen maistraattia kohden. monet ovat tietysti eronneet kirkosta, mutta en usko, että se uskonnollinen sanoma olisi monellekkaan ongelma - Humanistisesti
Eikös kirkon näkökulmasta joku merkitys ole nimenomaan "kristillisellä avioliitolla" eli kirkollisesti vihityllä avioliitolla? Ihan sama!
Nythän avioliittoon vihkimisistä jo yli puolet on siviiliavioliittoja... Monet kirkon jäsenistäkin siis solmivat "vain" ei-kristillisen siviilivihkimisen kautta avioliiton.
Ja suurin osa avioon astuvista pariskunnista, myös kirkolllisen vihkimisen ottavista, on asunut avoliitossa. Hyvin monilla on jo ainakin yksi lapsikin syntynyt tai ainakin alullaan.
Suurin osa parisuhteensa rekisteröineistä samaa sukupuolta olevista pareista ei ole pyytänyt mitään rukoushetkeä eikä siunaamistaan kinumassa. "Jos ei tykätä, ei tupata."
Ihmiset ovat ainakin näissä asioissa selvästikin kulttuurisekulaareja ja humanistisen etiikan pohjalta toimivia.
Voi vain kysyä, miksi ei voisi olla muutenkin kulttuurihumanisti "kulttuurikristityn" sijaan, jos näin tärkeässä asissa on?! Miksi esimerkiksi ei voisi antaa lasten päästä koulussa elämänkatsomustiedon opetukseen (erottamalla lapsi kirkosta, ks. www.eroakirkosta.fi, ja itsekin) ja antaa olla menemättä koululaisjumalanpalveluksiin (jos kerran perhe itsekään ei käy jumalanpalveluksissa). Hei,
Monet kirkon papeistakin on sitä mieltä että vihkioikeudesta voitaisiin luopua ja parit jotka haluavat kirkollisen siunauksen voisivat sen halutessaan saada.
Tänään olen vihkinyt yhden pariskunnan heidän kotonaan ja osallistunut ihanaan juhlaan samalla! Kirkollisen vihkimisen tekee erityiseksi siunaus sekä yhteinen esirukous, johon vieraat saavat osallistua ajatuksissaan ja rukouksissaan. Se on monelle todella merkittävä asia.
Minusta on hyvä että nämä kaksi vaihtoehtoa on olemassa, siis maistraattivihkiminen ja kirkollinen, molemmille on tilausta ja niin on hyvä.
Mitä tulee nimimerkin "humanistisesti" kysymykseen :Miksi esimerkiksi ei voisi antaa lasten päästä koulussa elämänkatsomustiedon opetukseen (erottamalla lapsi kirkosta, ks. www.eroakirkosta.fi, ja itsekin) ja antaa olla menemättä koululaisjumalanpalveluksiin (jos kerran perhe itsekään ei käy jumalanpalveluksissa)." täytyy todeta että asia ei ole ihan noin simppeli kuin nimimerkki antaa ymmärtää.
Kaisa-pappi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2014029Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112563Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382255Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?801390Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te861268- 481139
- 751017
- 59863
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu57844S24 Lieksa miksi on paikallinen entinen Kansallinen Kokoomus valtuutettu sali niin kallis?
Vailla alennuksia? gogo express joensuu kertakäynti 10 euroa avoinna 5-24. Miksi pitää Lieksassa tukea paikallista yritt72797