Kuinka soittaa puheluita festareilla yms väenpaljouden keskellä

Rexikeksi

Moni on varmaan huomannut, että isoissa tapahtumissa joissa on paljon ihmisiä, niin verkkoyhteys ei natsaa ja kavereihin ei saa yhteyttä. Onko joillain hyviä vinkkejä mitä pitäisi tehdä tämmöisessä tilanteessa? Monesti riittäisi, että saisi edes jonkinlaisen yhteyden. Kertokaa parhaat vinkit :) Kiitos

8

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eipä oikeastaan ole.

    • rexikeksi

      Voisko joku kertoa hieman mitä ovat skype, wifi-puhelu jne? oisko niistä apua?

    • Jos paikanpäällä on wlan verkko niin voi onnistua. Tosin sekin on todennäköisesti niin tukossa ettei soittamisesta tule mitään.

    • Sateliittipuhelin tai radiopuhelin molemmilla. Muita järkeviä vinkkejä ei ole, ellet meinaa rakentaa lisää tukiasemia paikan päälle. Eikä toikaan välttämättä ole järkevin mahdollinen tapa. Halvan radiopuhelinlelun saa vielä parilla kympillä, mutta sateliittipuhelin on asia erikseen ja minuuttitaksa euroja.

    • Niissäkin voi olla paljon liikennettä mm turvamiesten välillä.

      • Sehän radiovehkeissä onkin hyvä, että taajuutta voi vapaasti muuttaa, ainakin kalliimmissa laitteissa. Halvimpia leluja ostettaessa kannattaa varmistaa, että samaa tajuutta ei ole hirveästi käytössä.


    • ZZZ1

      Riittääkö, että lähetät tekstiviestin tai pari?

    • nnfnckclfkcnxnxlkxkx

      Kyllähän operaattorit noihin nykyään aika hyvin varautuu lisäämällä siirrettävää kapasiteettia. Esim provinssissa pari vuotta sitten ilokseni huomasin että verkko toimi hyvin.
      Joskus kauemman aikaa sitten oli pakko siirtyä alueelta pois ja jo puolen kilsan päästä löytyi toimiva verkko.
      PMR-radiopuhelimet on hyvä silloin kun etäisyyttä toiseen on enintään luokkaa kilometri. Niissä on kanavia sen verran, että rauhallinen kanava varmaan löytyy. Ja hinnalla nuo ei ole pilattu, itse maksoin kahdesta puhelimesta noin kolmekymppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1837
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1772
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      11
      1317
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1121
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      1084
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      775
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      637
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      630
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe