Ainahan nuo täydet maitopurkit ovilokerossakin ovat säilyneet hapantumatta. Jossakin tuolla tuota pidetään isona virheenä.
Vajaatkin helteillä säilyivät ku jääkaappi on konnossa ja säädetty tapeeksi kylmälle. Muutamaa desilitraa ei kannata jättää purkkiin vaan käyttää sen.
Kontaktipinnat - kylki kylkeä vasten sano.
Vajaatkin helteillä säilyivät ku jääkaappi on konnossa ja säädetty tapeeksi kylmälle. Muutamaa desilitraa ei kannata jättää purkkiin vaan käyttää sen.
Kontaktipinnat - kylki kylkeä vasten sano.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ostaa herkästi pilaantuvia tuotteita vaan lyhytaikaista käyttöä varten. Pakaste erikseen. Edes ruokakerma ei säily avattuna monta päivää. Munille riittää 5 astetta.
Valmisruoka kestää jääkaapissa ehkä 2 vuorokautta näin lämpimillä säillä.
Maito- piimä- ja mehutölkit pidän ovilokeroissa, minusta ne 'istuu' parhaiten siinä.
Kun viime syksynä uusin kylmäkalusteet ja mietin miten voin parhaiten sen ottaa käyttöön, tulin siihen tulokseen että oveen laitan ja siinä ne ovat olleet.
Luin jotai iltasanomista, vaan kun olen niiiin itsenäinen voin tehdä kuin parhaaksi näen.
Miten mielenkiintoinen korkeatasoinen aloitus ja vastaukset. Nöyrin ihailuni.
ihailuun vastinetta
Olepa hööli!! Harvoin noin linkkuveittenä kumarrellaan. Kehut & ihailut minultakin.
Meillä ostetaan maitoa vuodessa vain muutama litra, ja pakkaa nekin jäädä käyttämättä.
Asiantuntijat kehoittavat käyttämään omia aisteja käytettäessä tuotteita, joissa viimeinen myyntipäivä on jo ohi.
Esim. kananmunat säilyvät hyvinä tosi kauan.
Minusta nämä helteet on lyhentäneet maidon säilyvyyttä, mikä on ymmärrettävää. jot Lisäsin pari pykälää kylmyyttä välttääkseni maidon happanemista. Pitänee muistaa pienentää tulevalla viikolla, samalla kun pesen koko jääkaapin, kun yksi tomaateista oli alkavassa homeessa.
Ennen maaseudulla oli kellarikin puhdistettava ja tuuletettava kesäisin, ennen kuin uusi perunasato ja juurekset sinne varastoitiin, seinät kalkattava ja laarit siivottava.
Kaikenlaista hommaa:D
tietää misä ruoka parraiten säilyy, on niitä kokkeiltu ennenki ja aina on osattu jääkaapi täyttää.
Mikähän taho se on alakanu opettamaan meitä ihimisiä kaikisa asioisa?
Luulen että se on se nuorempi sivistyneistö jokka ei oo kellarisa säilyttämisen aikoja nähänykkään.
Puhuvat sitäki, että lihat pittää säilyttää jaakaapisa ylä hyllyllä!
Lihat ylähyllyle ja veren tippumisen estämiseksi sen alapuolelle astia!
Katin kontit!
Eikö ne tiiä että lähinnä sitä pistettä josa jääkaapin jäähtyminen tapahtuu on kylymin paikka! Kylymintä on kaapin alimmaisella hyllyllä, lämmin ilima ku pakkaa aina ja joka paikasa nousemaan ylös päin. Ei saunasakaan varpaat ensiksi pala, korviin se kuuma nousee, sehän on selevä, kuumaa on yllällää, ei allaalla.
Ku jokkainen tekkee niin ku on tottunu ja niin ku on nähänyt ruokainsa säilyvän, se on paras.
Mulla ei oo ikkään jääkaapisa maito hapantunu jos se on sinne kylymään laitettu, eikä pijetty pöyvällä happanemasa.
Ukkosilla maito happanee äkkiä, sillon sitä ei passaa kauaa säilyttää ees jääkaapisa.
Vanahan ajan maakellarisa säilyy perunatki ylivuotisiksi, vaan eipä säily itämäti jääkaapisa kovinkaan pitkiä aikoja. Jääkaapisa on niin kostijaa.
Minulla on leipäki jääkaapisa ja siittäki varottavat ettei sais niin säilyttää.
Paappa kesä kuumalla hiivaleipä leipälaatikkoon kaapin hyllylle ja hommeesa on alta aika yksikön. Jääkaapisa se säilyy vaikka kuinka pitkään jos ei syö ahaneuksisaan heti tuoreena.
Happamalla leivällä se on aivan sammoin. Jääkaapisa mulla on leiväkki.
Kun kaupan viileehyllystä maito otetaan, niin kiireesti kotiin ettei ne lämpimässä autossa ja fillarin tarakalla pääs lämpeneen. Se kylmäkatko nääs.
Ei kai sillä vanhan kansan mätäkuulla mitään merkitystä lie vaan kuumalla ilmalla Nythän nuo on jo häippässeet meiltä pois.
Liha ja kala säilyy ehkä seuraavaan päivään, jos on tuoretta laittaessa.
Onnistuin ostamaan halpahallista 60 sm leveen jääkaapin. Hyllyt vähän jo rispaavat. Liekö 200 € maksanut. Se 10 sm on hyvänä tilalisänä.
Mittari jääkaapissani näyttää 5, siinä hyvin säilyvät maidot sun muut. Tomaatteja en jääkaappiin laita.
Ei säily maito, ei!
Juon maitoa ka. 1,5l / päivä. En muista milloin olisi päässyt happanemaan.
Sulatamme, pesemme ja kuivaamme kaapin/pakastelokeron jokainen talvi.
Lauhdutinkennon imurointi tapahtuu harvemmin.
Ei puutu punainen maito meitsin jääkaapin ovilokerosta. Tais maksaa 1.20 ekua tänäpä sen ostin x marketista.
Kokonainen maitopurkki pitää sisältönsä myös vaaka-asennossa. Myös lappeellaan puoliksi vajaanakin. Herkkua olisi kylmä täysmaito juoda, mutta ne kalorit.
Sain ohjeen, että juusto säilyisi tiukasti kelmuun pakattuna jääkaapissa. En kai sitä osannut, koska alkoi homepilkkuja muodostumaan.
Meillä on huikentelevainen jääkaappi. Välillä tuntuu, että se vetelee viimeisiään, ei ole tarpeeksi viileällä.
Väliin, kuin nytkin, se on kylmä kuin Alasta.
Vichypullon otin, kun kisoja katsoen janotti, jäähileinen koko neste.