Minulla on noin 1 ja puoli kuukautta vanha osku kani se on aika pieni eikä ole kasvanut ollenkaan mietiskelin tässä jos se kasvaa isommaksi kuin nyt on se on noin 20cm ja se painaa 300g olen huolissani siitä että kanini jäisi pieneksi sen rotu on kääpiö en muista sen rotua mutta joku kääpiö se oli tietääkö kukaan jos se jää pieneksi vai kasvaako isoksi/ keskikokoiseksi????????
Pieni?
Osku-Kani!
6127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
keneltä oot ostanu noin nuoren kanin! kanit pitäisi luovuttaa uusille omistajille vasta 2 kk. iässä! ei ihme ettei kasva, kun ei ole saanut emonmaitoa aikoihin, tuossa iässä kani vasta hiljalleen opettelee pois emonmaidosta. Toki, jos kirjoitit iän väärin/sinulla on kani emonsa kanssa. niin tuo kyseinen kani voi olla "tuplamini" joita syntyy välillä kahden (erirotuisen?) kääpiökanin tekemässä poikueessa. en muista mistä tästä luin, joten tästä tiedosta en ole ihan varma. Mutta "tuplaminit" ovat hirmu pieniä muihin poikueen kaneihin verrattuna, eivätkä ne pakosta kasva, niillä on pienet "hiiren" korvat. Yleensä emo tappaa tämmöiset pennut, mutta jos pentu on emon ainokainen, se pitää siintä hyvää huolta. Toivottavasti auttoi. Jos haluat lisää tietoja "tuplamineistä" niin googlettamalla saattaa löytyä... sori toikpakosta kasva
PS. anteeksi ... jälkeen tuleva söhläys, kirjoitan puhelimella ja tää ei oo mitenkään erityisen helppoo
Kani on valmis erotettavaksi 6vk ikäisenä, joten ei mitään hätää "Mila pupu"
No ei mittää... tuli just mieleen et kanini on ostettu PetPointista ja sain mieleen etytä kanini on kääpiö rotua oletko varma ettet tiedä kasvaako se?
sinulle sellasta.. kani vieroitetaan emosta 6 vk. iässä, mutta sen täytyy kasvaa vielä poikaslaumassa 2 vk. luovutus tapahtuu 8 vk.(2 kk.) iässä. yksi ja puoli kuukautta on siis noin 6 vk. jolloin kani vasta vieroitetaan emosta.
ja evelina mikään kanirotu ei jää 300g painoiseksi, kun hamsteri (ei kääpiö) painaa suunnilleen sen verran ja marsu, joka on vielä paljon kania pienempi eläin painaa sen reilut 700g
minkä mitta tuo 20 cm. on?? se kuulostaa aikuisenkin kanin säkorkeutena normaalilta. ehkä kani onkin laiha. Syökö se, ja paljon ruokit sitä, voisitko ottaa kuvan ja laittaa sen jonnekkin, ja linkata tänne, niin pääsisin katsomaan, miltä se näyttää.