Tarvitsisin pikaista vastausta kyseessä olevaan asiaan. Toki, asia ei ihan tuolla tavalla ole kuin että syö kaulaansa. Eli siis kanini syö kaulansa KARVAA.. sen kaula on karvaton lähestulkoon. Mitä tämä vois tarkottaa? Jotain sairautta vai jotain muuta? Pupu on n. 6 vuoden vanha ja uskaltaisin kyl sanoo et ei se kyl vanhuutta viel ole. Jos jonkun muun pupulla on ollut samoja oireita, ni ois kiva jos vastaisit ja muutenkin kyl jokanen jolla on pienikin olettamus, että vois olla joku, niin ehdotuksia otan vastaan!! Kiitos jo etukäteen!
Kani syö "kaulaansa"
Marika
51635
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minun luppakorvakanini repi myös kaulansa ja maha-alusensa karvat, syy oli stressi. Kroonisen tulehduksen takia alkoivat meillä monet lääkärissä käynnit ja antibioottikuurit, joihin kani reagoi noin. Nyt on karva kasvanut takaisin, infektio hallinnassa ja elämä tasaantunut. :) Karvan repimisen syy voi olla myös se, että kania kutittaa jonkun loisen takia, mutta silloin merkkinä on yleensä hilsettä, rupea yms.. Naaraskanithan voivat repiä karvaansa valeraskauden aikana, mutta siitä tuskin kyse..
Soitto eläinlääkärille varmaankin selventäisi asiaa..
Tuli muuten vielä mieleen, että onko kanisi tylsistynyt? Tekemisen puute voisi ilmetä karvojen nyppimisellä. Pitkäkarvaiset marsut ainakin saattavat ruveta syömään omia karvojaan, jos ne eivät syö tarpeeksi heinää, onko tämä asia kanillasi kohdallaan? Nämä nyt olivat taas vain arvauksia, kun en sen enempää kanisi tilanteesta tiedä :)
Suosittelen, että käytät kaniasi eläinlääkärillä, joka ottaa raapenäytteen kaulasta. Siinä voi olla jokin sienitulehdus tai loinen, joka kaipaa hoitoa.
Laitoin hetkeksi aikaa pupun kaulalle sideharson, joka näytti auttavan. Pupu ei syö enää kaulaansa.. En usko, että sen kaulalla olisi jotain loisia, enhän mä toki mikään eläinlääkäri ole, mutta olen pessyt sen kaulaa välillä, eikä siellä kyl mitään ole, muuta kuin vähän paljasta ihoa:) Joku varmaan rupee syyttään mua jostain eläinrääkkäyksestä, mut näin mä olen ennenkin toiminut, ensin kotikonstit, jotka on näemmä auttanut!!:) Nii ja sit se toinen oire--> Se ei pysty syömään paljonkaan kovaa ruokaa, esim. mä syötän sille niit Best Friends täysravinto naperoita. Tiedätte varmaan mitä tarkotan?! Ennen se on pystynyt niitä syömään, nyt se melkeinpä pyörittää vaan niitä suussa ja tiputtaa sitten pois. Mutta, sitten kuitenkin pupu pystyy syömään porkkanaa ja näkkileipää. Siitä se ei ole kiinni etteikö se tykkäisi niistä, se rakastaa just noita naperoita:) Mikä vialla? Onko tämä sitten kuitenkin vanhuutta? Toivottavasti ei! Kiitos taas!
KÄYS PUPUS KAA ELÄINLÄÄKÄRILLÄ! SILLÄ ON VARMAAN HAMPAAT SIIN KUNNOSSA ETTÄ NE PITÄÄ LEIKATA HUOM!POSKIHAMPAAT! JA LOISET EI PALJAALLA SILMÄLLÄ VÄLTTÄMÄTTÄ NÄY JA SIENI TULEHDUTA ON MAHDOTON HAVAITA MUUSTA KUN KO OIREISTA.