Onko jossain olemassa kattavaa listaa siitä, millaisia moottoripyöräkerhoja on olemassa pk-seudulla? Google ei ainakaan suoraan tarjoa selkeää kattavaa vastausta, vaikka toki kerhoja senkin kautta löytyy, esim. "moottoripyöräkerho Espoo" ei anna mitään järkevää vastausta aloittelevalle peruskatupyörämotoristille. Vai onko niin, että esim. huoltoapu tai ajoseura arkisille pikkulenkeille löydetään alan perusforumeiden kautta, tms?
PK-seudun moottoripyöräkerhot?
aloitteljia
11438
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Moottoripyöräkerhothan ovat lähinnä kaveriporukoita, jotka ovat tavalla tai toisella järjestyneet jonkinlaiseen kerhomuotoon. On olemassa valtakunnallisia merkkikerhoja kuten vaikkapa Intruder klubi tai YCF (yamaha club finland) ta H-D klubi tms. näillä merkkikerhoilla on yleensä paikalliset yhteyshenkilönsä ja toimintaa kulloisellakin alueella. Smoto on valtakunnallinen kattojärjestö jonka alla tai yhteistyökumppaneina monet isommat kerhot toimivat.
Kerhoista ei ehkä ole kattavaa listaa koska kenelläkään ei ole välttämättä kokonaisvaltaista käsitystä kaikista kerhoista. Pääset hyvin jyvälle tapahtumista ja ajokavereista ja kerhoista kun vaan lyöttäydyt porukoihin. Yksi tapa on lähteä viikottaisiin tapaamisiin vaikkapa keskiviikkokahveille Haltialan tilalle tai Turenkiin Suvirannan torstaikaffeille tms. Siellä tapaat ihmisiä ja kun näet pyöriä jotka ovat sitä porukkaa johon itsekin katsot kuuluvasi, niin menet vaan rohkeasti juttelemaan, niin eiköhän sieltä tietoa löydy.
Sitten ehkä Enduroista löytyy paljon juttua ja tietoa pohjolan kurapyöräilijöiden foorumilta ja laajemmin moottoripyöristä löytyy juttua mp-foorumilta. Öööö... en minä nyt oikein osaa auttaa, mutta ole sinnikäs eiköhän niitä ajokavereita ala löytymään. Prätkäily on kummiskin yllättävän sosiaalista puuhaa.