Aseksuaalista seksuaaliseksi?

onko mahdollista?

Onko aseksuaalisuudesta mahdollisuutta ns. "eheytyä" seksuaaliseksi ihmiseksi? Olen turhautunut omaan aseksuaalisuuteeni, tunnen olevani viallinen ja rikkinäinen ihminen, eikä tätä helpota yhtään yhteiskuntamme painostus siihen, kuinka seksuaalinen ihminen on normaali ja aseksuaali sairas. Toivoisin olevani kuten moni muukin, eli seksuaalinen ja seksiin kykenevä mies.

Mitään traumaperäistä tai muutakaan ikävää kokemusta ei ole taustalla. Hormonitoiminnan kanssa on synnynnäistä häikkää, jota hoidetaan hormonikorvaushoidolla. Seksuaalinen halukkuus ei ole kuitenkaan koskaan herännyt edes lisääntyneen testosteronin kautta. Itsetyydystä en ole koskaan ymmärtänyt enkä ole koskaan saavuttanut sitä kokeilemalla yhtään mitään. Olen täysin kujalla siitä kaikesta, mistä kaverit puhuvat seksiin tai omaan seksuaalisuuteen liittyen.

Olen yrittänyt hyväksyä omaa kohtaloani ja ajatellut olevani ihan hyvä ihminen tällaisenakin ja samanarvoinen kuin ne seksuaalitkin, mutta tunnen lähinnä valehtelevani itselleni tässä.

3

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 777

      Hyvä kysymys. Olen lukenut aseksuaalien kokemuksista, että monet ovat käyneet testaamassa hormonitasapainonsa, mutta siitä ei ole löytynyt syytä heidän aseksuaalisuudelle sillä hormonit on olleet ihan normit. En tiedä miten sinun tapauksessa käy. Olet nyt siis hormonihoidolla, joten... aika näyttää? Ehkä muutut ehkä et. Kummassakin tapauksessa olisi ihan oman hyvinvointisi kannalta parasta vain hyväksyä itsesi sellaisena kuin olet. Älä liikaa vertaa itseäsi muihin vaan ole vain oma itsesi. Tutustu vaikka muihin aseksuaaleihin foorumilla aseksuaalit.net. Sieltä saattaa löytyä kohtalotovereita.

    • fghjkjhgfghjkjhg

      mulla meni seksuaaliset halut muutama vuosi sitten syömishäiriön takia. Hormonit meni jotenkin sekaisin, menkat loppui pitkäksi aikaa jne. En tiedä miten miehillä.

    • Anonyymi

      Miksi koet valehtelevasi jos ajattelet että olet hyvä ja samanarvoinen kuin kaikki muutkin? Aseksuaalina kokee kyllä helposti jäävänsä katveeseen yhteiskunnassa. Mutta ei se silti tarkoita sitä että se yleisin tapa olisi ainoa oikea elää. Jos aseksuaalisuus (eli ettet koe seksuaalista vetovoimaa ketään kohtaan) itsessään ei sinua haittaa, vaan ongelma on ennemmin negatiiviset mielikuvat ja erilaisuuden kokemus, niin kannattaa etsiä vertaistukea muilta aseksuaaleilta. Jos taas koet seksuaalisen orientaatiosi ongelmalliseksi ja haluaisit muuttaa sitä, kannattaa varmaan jutella ammattiauttajalle.

      Tietääkseni seksuaalisuutta ei pysty tietoisesti kukaan muuttamaan, sen kanssa on vaan opittava elämään. Kannattaa vielä huomata että seksuaalinen orientaatio on eri asia kuin libido (seksuaalinen halukkuus). Eli hormonitasapainon hoidolla voi vaikuttaa libidoon. Testosteroni sitä kai yleensä nostaa. Mutta hormonitasot eivät suoraan vaikuta kenenkään seksuaaliseen orientaatioon vaan nämä jutut on synnynnäisempiä. Samoin esimerkiksi masennus voi alentaa libidon olemattomaksi (ei tee mieli harrastaa seksiä), mutta seksuaalinen orientaatio (kuka on sinusta houkuttava) on silloinkin mikä on.

      Itsellä on auttanut ajatus siitä, että mulla on aikaa harrastaa kaikkea siistiä ja kehittää itseäni, mihin ei muilla ikäisilläni seurustelujuttujen takia näytä olevan aikaa tai motivaatiotakaan. Lisäksi koen tietynlaisen rauhallisemman elämänasenteen isona plussana, näkee asiat vähän eri näkökulmasta kuin moni muu. Tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      157
      8362
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      442
      7469
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      74
      3844
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      151
      3551
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      112
      3009
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      51
      2607
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2026
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1863
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      36
      1684
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1530
    Aihe