Aseksuaalista seksuaaliseksi?

onko mahdollista?

Onko aseksuaalisuudesta mahdollisuutta ns. "eheytyä" seksuaaliseksi ihmiseksi? Olen turhautunut omaan aseksuaalisuuteeni, tunnen olevani viallinen ja rikkinäinen ihminen, eikä tätä helpota yhtään yhteiskuntamme painostus siihen, kuinka seksuaalinen ihminen on normaali ja aseksuaali sairas. Toivoisin olevani kuten moni muukin, eli seksuaalinen ja seksiin kykenevä mies.

Mitään traumaperäistä tai muutakaan ikävää kokemusta ei ole taustalla. Hormonitoiminnan kanssa on synnynnäistä häikkää, jota hoidetaan hormonikorvaushoidolla. Seksuaalinen halukkuus ei ole kuitenkaan koskaan herännyt edes lisääntyneen testosteronin kautta. Itsetyydystä en ole koskaan ymmärtänyt enkä ole koskaan saavuttanut sitä kokeilemalla yhtään mitään. Olen täysin kujalla siitä kaikesta, mistä kaverit puhuvat seksiin tai omaan seksuaalisuuteen liittyen.

Olen yrittänyt hyväksyä omaa kohtaloani ja ajatellut olevani ihan hyvä ihminen tällaisenakin ja samanarvoinen kuin ne seksuaalitkin, mutta tunnen lähinnä valehtelevani itselleni tässä.

3

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 777

      Hyvä kysymys. Olen lukenut aseksuaalien kokemuksista, että monet ovat käyneet testaamassa hormonitasapainonsa, mutta siitä ei ole löytynyt syytä heidän aseksuaalisuudelle sillä hormonit on olleet ihan normit. En tiedä miten sinun tapauksessa käy. Olet nyt siis hormonihoidolla, joten... aika näyttää? Ehkä muutut ehkä et. Kummassakin tapauksessa olisi ihan oman hyvinvointisi kannalta parasta vain hyväksyä itsesi sellaisena kuin olet. Älä liikaa vertaa itseäsi muihin vaan ole vain oma itsesi. Tutustu vaikka muihin aseksuaaleihin foorumilla aseksuaalit.net. Sieltä saattaa löytyä kohtalotovereita.

    • fghjkjhgfghjkjhg

      mulla meni seksuaaliset halut muutama vuosi sitten syömishäiriön takia. Hormonit meni jotenkin sekaisin, menkat loppui pitkäksi aikaa jne. En tiedä miten miehillä.

    • Anonyymi

      Miksi koet valehtelevasi jos ajattelet että olet hyvä ja samanarvoinen kuin kaikki muutkin? Aseksuaalina kokee kyllä helposti jäävänsä katveeseen yhteiskunnassa. Mutta ei se silti tarkoita sitä että se yleisin tapa olisi ainoa oikea elää. Jos aseksuaalisuus (eli ettet koe seksuaalista vetovoimaa ketään kohtaan) itsessään ei sinua haittaa, vaan ongelma on ennemmin negatiiviset mielikuvat ja erilaisuuden kokemus, niin kannattaa etsiä vertaistukea muilta aseksuaaleilta. Jos taas koet seksuaalisen orientaatiosi ongelmalliseksi ja haluaisit muuttaa sitä, kannattaa varmaan jutella ammattiauttajalle.

      Tietääkseni seksuaalisuutta ei pysty tietoisesti kukaan muuttamaan, sen kanssa on vaan opittava elämään. Kannattaa vielä huomata että seksuaalinen orientaatio on eri asia kuin libido (seksuaalinen halukkuus). Eli hormonitasapainon hoidolla voi vaikuttaa libidoon. Testosteroni sitä kai yleensä nostaa. Mutta hormonitasot eivät suoraan vaikuta kenenkään seksuaaliseen orientaatioon vaan nämä jutut on synnynnäisempiä. Samoin esimerkiksi masennus voi alentaa libidon olemattomaksi (ei tee mieli harrastaa seksiä), mutta seksuaalinen orientaatio (kuka on sinusta houkuttava) on silloinkin mikä on.

      Itsellä on auttanut ajatus siitä, että mulla on aikaa harrastaa kaikkea siistiä ja kehittää itseäni, mihin ei muilla ikäisilläni seurustelujuttujen takia näytä olevan aikaa tai motivaatiotakaan. Lisäksi koen tietynlaisen rauhallisemman elämänasenteen isona plussana, näkee asiat vähän eri näkökulmasta kuin moni muu. Tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2383
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      838
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      831
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      797
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      766
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      745
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      722
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      684
    Aihe