Muutamme yhteen tyttöystäväni (17v, minä 18)kanssa ja saamme tukia yhteensä ilman opintolainaa 650-820e, mikä ei riitä elämiseen mitenkään niin tietääkö kukaan auttaako sossu tässä tilanteessa vai onko se pakko ottaa sitä lainaa?
Ei hirveästi himottaisi ottaa lainaa jos ei duunia saakkaan heti koulun jälkeen ja korot kasvavat...
tuet
4
137
Vastaukset
- Hfffrrr
Sossu sossu sossu.. Voi elämä, mistä näitä hölmöjä nuoria aina sikiää?
Opintolaina katsotaan tuloiksi, vaikka sitä ei nostaisikaan. Joten, jos haette sossusta tukea, sossu katsoo opintolainan tuloiksi vaikka ette sitä hakisikaan.
Kelläpä himottaisi lainaa ottaa, mutta sellasta se tämä elämä vain on.- aaapee123
Pahiittelen ihan helvetisti että kysyin asiasta...
- 502
Ota lainaa. Niin muutkin tekevät.
- laina = tuloa
Jos tulonne jäävät alle toimeeentulotuen normin kahden henkilön taloudessa, voitte saada toimeentulotukea. Tosin toimeentulotuessa lasketaan opintolaina tuloksenne, otitpa sitä tai et. Koita laskea toimeentulotuen laskurilla, saisitteko tukea. Tosin tuossa on se ongelma, jos olette 2. asteen oppialaitoksissa, niin vanhempienne oletetaan elättävän teitä. Ehkä kannattaisi sittenkin mennä töihin tai pysyä vanhempien helmoissa niin kauan kunnes on tukevasti kiinni itsenäisessä elannon hankkimisessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä992065Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2881876Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3271696Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2041555Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht911231- 311227
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941103Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤651052- 511047
- 581028