Mac-koneet ei kestä

Viimein tajutaan

11

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kisaatyty123:)

      Ok kiva et sul on kivaa :)

    • Voi voi!

      Joo, aivan paskoja ainakin nämä MacBookit. Tässäkin syksyllä 2006 ostamassani koneessa piti jo akku vaihtaa. Saas nähdä, mitä muuta pitää vielä korjata ennen kuin tulee 10 käyttövuotta täyteen. Tosin serkulla vuonna 2004 ostama kone pelittää vielä.

      • Macbookilla ei kyllä käytännössä 10v saa täyteen. Pakolliset turvapäivitykset loppuu yleensä 6-8v kuluttua. Sen jälkeen se on lähinnä kirjoituskone kun ei voi turvallisesti käyttää netissä.


      • Vaikka Mint
        M-Kar kirjoitti:

        Macbookilla ei kyllä käytännössä 10v saa täyteen. Pakolliset turvapäivitykset loppuu yleensä 6-8v kuluttua. Sen jälkeen se on lähinnä kirjoituskone kun ei voi turvallisesti käyttää netissä.

        Paitsi asentamalla jonkun linuxin...


      • näin minulla

        Mutta ne voi hajota... Ja jos ei ole takuulaajennusta hankittu voi oikeuksien vaatiminen olla työlästäkin. Vuoden takuu itseasiassa 2500,- koneelle on aika naurettavan lyhyt ja takuun pidennyksestä saa pulittaa satasia.

        Kuudesta Macista kaksi on mennyt rikki (iMac ja MacBook Pro) eikä kummankaan korjaus mennyt aivan helposti koska tuota takuulaajennusta ei ollut. Meillä on kuitenkin tuotevastuu laki. Toisella kertaa riitti oma vetoaminen tuotevastuulakiin jolloin asiaa "harkittiin" vaikka ei siinä mitään harkitsemista ollut ja tehtiin "poikkeus".

        Jos koneesta hajoaa kuukausi vuoden takuun umpeutumisen jälkeen DVD-asema ei asiassa ole mitään harkinnan varaa, tuotevastuulaki kun velvoittaa korjaamaan sen. Ja koneen kallis ostohinta on yksi hyvä peruste olettaa koneen olevan laadukas (kuluttaja-asiamiehen vahvistama näkemys kun tätä nimenomaan kysyin).


        Toisella kertaa meni FW-liitäntä. Läppärissä se tarkoittaa emon vaihtoa. Se oli hankalaa (kone 1v 8 kk) ja Apple taipui vasta kun asia oli menossa kuluttujaviranomaiselle.


    • 1stMacFinn

      Mulla on tossa yksi tuttava, joka otti viime viikolla yhteyttä. Hänen iBook 14" ei kuulemma enää pyöritä YLE:n areenaa kun ei saa Flashia päivitettyä. Muuten se kuulemma toimii, mutta tuota Flashia ei enää saa. Pitää siis ostaa uusi, vaikka entinen on vasta ostettu, vuonna 2004 tai 2003...

      • Chromessa flash

        Et sitten osannut suositella Chrome-selainta?


      • 1stMacFinn
        Chromessa flash kirjoitti:

        Et sitten osannut suositella Chrome-selainta?

        Ei taida Chrome toimia noin vanhassa koneessa.

        No, maanantaiksi tulee uusi kone.


      • Voi voi!
        1stMacFinn kirjoitti:

        Ei taida Chrome toimia noin vanhassa koneessa.

        No, maanantaiksi tulee uusi kone.

        Ainakin minun 2006 ostamassani koneessa Cromekin toimii edelleen.


      • 1stMacFinn
        Voi voi! kirjoitti:

        Ainakin minun 2006 ostamassani koneessa Cromekin toimii edelleen.

        Sun on Intel-prosessorilla, tuo oli PPC.


    • poser

      eihän ne kestäkään. Ei se mitään. Mac on COOL. Sen kans on hyvä poseerata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      91
      5518
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      57
      3661
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      3005
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      49
      2219
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1986
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      301
      1927
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1626
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      96
      1511
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1407
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      9
      1363
    Aihe