Onko jollakin tietoa Sumiaisissa syntyneen Kalle Matinpoika Kauton s.13.5.1903 suvusta ?
Lähinnä hänen vanhemmistaan ja/tai heidän lapsistaan eli Kallen sisaruksista??
Vähäisistäkin tiedoista olisin kiitollinen.
En ole sukujutuissa Kallesta kysellyt, koska on syntynyt 1900-luvulla, vaikka vanhemmat ovatkin 1800-luvun puolella syntyneitä.
Kalle k. 20.1.1941 Konginkankaalla Vaimo Elsa Lyydia os. Savolainen,
jälkipolvet on tiedossa.
Olen kuullut, että jossain netissä pääsisi näkemään Sumiaista aina v.1907, - asti. Itse olen nähnyt vain Hiskin: joka loppuu jo 1850-luvulla.
Lähinnä hänen vanhemmistaan ja/tai heidän lapsistaan eli Kallen sisaruksista??
Vähäisistäkin tiedoista olisin kiitollinen.
En ole sukujutuissa Kallesta kysellyt, koska on syntynyt 1900-luvulla, vaikka vanhemmat ovatkin 1800-luvun puolella syntyneitä.
Kalle k. 20.1.1941 Konginkankaalla Vaimo Elsa Lyydia os. Savolainen,
jälkipolvet on tiedossa.
Olen kuullut, että jossain netissä pääsisi näkemään Sumiaista aina v.1907, - asti. Itse olen nähnyt vain Hiskin: joka loppuu jo 1850-luvulla.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Löytyvät SSHY:n jäsensivuilta:
Kallen vanhemmat:
Matti Santerinp. Kautto s.18.11.1869 Konginkangas, lossari, Virran lossi
ja Vilhelmiina Liimatainen s.7.11.1873 Sumiainen
muita sisaruksia, syntyneet Sumiaisissa.
Lyytia 18.8.1895
Hilja Sofia 31.5.1897
Yrjö Aleksanteri 14.4.1899
Lauri Matias 16.5.1901
Ovatko Onni Matias Kauton jälkeläiset sitten samaa sukua ?
Äänekoskella on juuri samana vuonna syntynyt Onni Matias, mennyt avioon Närheihin.
Alla pariskunnan tiedot.
Onni Matias Kautto s.14.2.1903 Laukaa k.30.9.1977 Äänekoski, betonimies.
Puoliso: Rauha Närhi
heillä 3.lasta
Löytyykö Laukaasta tietoa yhtä pitkälle kuin Sumiaisista?
esim. vanhemmat
24.2.2023. Onni Matias Kautto oli pappani. Avioton lapsi ja hänellä oli sisaruksia, jotka kaikki aviottomia. Edellisen vuosisadan alussa se oli tietenkin hyvin häpeällistä tms. Sukuselvityksen tekeminen on siten vaikeaa. Pekka ei ollut muistaakseni kukaan veljeksistä. Pappaani kutsuttiin Matiksi ja nimipäivää vietettiin aina 24.2. Matinpäivän aikoihin oli tapana Keski-Suomessa odotella pyryjä: Matin pyryt. Hänen syntymästään on nyt kulunut 120 vuotta ja kuolemastakin jo tovi. Usein kuitenkin edeelleen mielessä ❤.
Ei löydy Laukaan kastetuista Onni Matiasta, ainakaan tuolla päivämäärällä.
Laukaan syntyneet ovat SSHY:n jäsensivuilla huhtikuu 1907 asti.
Yhden paikkakuntaa käsittävän matrikkelin mukaan Onnin s-aika on tuo. Syntymäpaikka saattaa olla jokin muu, kun Äänekoski perustettiin v.1911, eri pitäjien osista. Onni Matiasta olen pitänyt aina olettaen Pekka Kauton s. Laukaa; veljenä.
Olettamaa en ole kuitenkaan voinut varmistaa.
Pekka Kautto s.17.7.1900 Laukaa Puoliso: Sylvi Johanna Augustintr. Hytönen s.24.5.1903
Sylvin sukuja on tutkittu täällä hyvinkin pitkälle.
http://kaikki.nettihotelli.net/2w/dat6462.htm
Löytyykö Pekan syntymää Laukaasta?
Hänellä on todennäköisimmin samoja esivanhempia vaimonsa kanssa.
Sylvin juuret ulottuvat vahvasti, ainakin kahta eri kautta Saarijärven Pyyrinlahti n:o 2, Kauton taloon.
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/jasenille/paikat.php?bid=5999&pnum=60
Pekan syntymä täällä: sukunimi Käyhkö
Kumpi on Kauttoja, Pekka vai Sylvi?
Kautto Topi tais olla sukua myös? Joi niin paljon viinaa että varvas amputoitu. Topi sikisi kahden lapsen verran. Toisesta tuli huijari, toinen lihotti itsensä 200 kiloiseksi.
Nyt ei ollut hyvä palvelu
Morjesta,
olisko kukaan sattunut löytymään lompakkoa viime yönä K-Supermarketin vieressä olevalta Nesteeltä? Kävin siellä tankkaamassa ja sen jälkeen ajelin kotiin, mutta perillä huomasin että lompakko on kadonnut.
Jos joku on ottanut talteen tai nähnyt, niin oisin tosi kiitollinen tiedosta. Sisällä tärkeet kortit yms.
Laita viestiä jos jotain tietoa löytyy, kiitos jo etukäteen!
Kysy Kautoilta kadonneesta lompakostasi.
Mikä juttu tämä on?
Ylen puolieellisud
Muoöas juhlat Somerolla 26.7
Muistetaanpa miten kävi viime vuonna!
Toivo Kautto taisi juoda Viitasaaren sähkö firman ja varpaan. Alan mies!