Liekkö enää mitään järkeä lähteä autoa velkavetoisesti vaihtamaan uuteen? Uudemmat mallit ovat vain marginaalisesti parempia. Esim. tämä uusi QQ vs. vanha, niin ero on lähinnä ulkonäössä. QQ 2:sta en tähän uudempaan malliin vaihda. Moottoreiden puolellakin ollaan luovuttu erinomaisesta 2.0 dCi:stä.
Toki on tulossa uusi X-trail joka käytännössä korvaa 2:n mutta ei oikein innosta. Kymmeniä tuhansia välirahaa ja auto ei juuri muuksi muutu. Ei myöskään jos vaihtaa merkkiä, 40000-50000 hintaluokassakaan autot ei juuri sen ihmeellisempiä ole.
Säästyneet rahat voi laittaa vaikka maailmanympärimatkoihin, omakotitalon pihan laittoon, veneeseen tai mitä nyt kukakin mielii. Muutaman vuoden päästä se uusi ostettu auto on jo sekin vanha, sen arvo on tippunut puoleen eikä se ole yhtään parempi.
Autolaina on myös ikävä juttu jos tulotaso syystä tai toisesta tipahtaa. Auto seisoo pihalla mutta sillä ei ole varaa ajaa. Vouti saattaa viedä mennessään.
Neuvoni on :
- pidä vanha masiina mutta ruostesuojauta se, pidä siinä hyvät renkaat alla ja huollata se huolto-ohjelmien mukaisesti
- aja sillä samalla 10-20 vuotta
- ero uuteen on käytännössä ulkonäkö
Mitä järkeä vaihtaa?
5
274
Vastaukset
- Uutta kehiin
Psyyke ei kestä vanhalla ajamista; tuntuu niin köyhältä.....
- huono sijoitus
Nissan kauppias ei paljoo hyvitä uuteen vaihdossa, kandee ajella loppuun sit viedä puristimeen kun alkaa pyörät lonksuu.
- peukkukes
kellä kämmentä? Nisu paras nipponimerkki ikinä.
- akkkka
Tuli koeajettua tämä uusi Qashqai.
Tietysti kaikki varusteet oli tässä kokeiluautossa.
Esim parkkitutka on aivan välttämätön koska taakse ei näe, jota ei halvimmassa Viasiassa ja Acentassa
ole.
Silloin olisi otettava heti tämä Tekna malla, joka maksaa valkoisena jo 29te.
Minusta aivan liikaa näihin olosuhteisiin, eli kuraan ja suolakylpyyn.
Lisäksi auto on jo niin hieno , ettei sitä uskalla jättää edes kaupan parkkipaikalle.
Itse en enää mene tähän vanhanaikaiseen ongelmaan, eli ostetaaan hieno auto jolla ei uskalla edes ajaa.
Vanha muutaman tonnin katiska kaikkein paras.
Voi jättää kaupan oven eteen ja työntää ovi jalalla kiinni jos siltä tuntuu.
Ei stressiä. - kassulino
Ratkaisin ongelman asentamalla itse vetokoukun ja parkkitutkan. Hyvän parkkitutkanhinta on alle 100 euroa ja asnnus onnistuu siinä samalla kun vetokoukun asentaa.
Säästö 1000-1500 euroa aamupäivän hommasta. Tosin yksi olut ja kahvikuppi kului asennuksen aikana, joten asennuskustannukset oli 1.5 euroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856324
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283160Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691716- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859