Vältä välittäjää !

Asunnon myymisen tai vuokraamisen kannattaa omistaja tehdä aina itse. Useimmat yllättyy kuinka iso summa pelkästä "välittämisestä" kolahtaa välittäjän taskuun. Kun ne kaikki on melkein laskettu asuntojen kokonaishinnasta.Normaalin tuntilaskun vielä ymmärtäisi. .

Itse en ole koskaan ymmärtänyt tuota "välityspalkkiota" ja nähnyt sitä oikeudenmukaiseksi. Varsinkaan kun tiedän mistä se lasketaan.
473
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olen ihan samaa mieltä, että välittäjää ei ainakaan osakehuoneiston kaupassa tarvita. Mutta kun myyjän täytyy myös pitää huoli asiakkaistaan ja valitettavasti tilanne on se, että se välittäjättömyys = omistaja myy itse karkoittaa aikak ison osan potentiaalista ostajista. Hullua sinänsä, mutta "asiakashan on aina oikeassa".

Äänestä
  • Valitettavasti välittäjät ovat onnistuneet valtamediassa(kansan maksamassa ja enimmäkseen vielä itselleen ilmaiseksi) pyörittämänsä propakannan avulla saamaan asuntojen ostajatkin uskomaan että asuntoa itse myyvien asunnoissa ja kaupoiassa olisi jotain sellaista mitä olisi parempi välttää.
    Myös vuokrakämppää hakevat pyritään samoin saamaan ajattelmaan, että vain vuokralaisen välittäjiltä kämppiä haetaan eikä suoraan vuokranantajalta, ikäänkuin siinä niin saisivat jotenkin 'reilumpaa' kohtelua. Todellisuudessa siinä vaan kustannukset nousevat ja paljon, kun välittäjien palkkiot alveineen ja heidän tilailemansa isännöitsijän todistukset energiatodistuksineen ja alveineen tulevat lisänä päälle. Toki myös politikot ja verottaja ovat varsin myötämielisiä tällaista kehitystä kohtaan ja osaltaan tukevat sitä vaikka lainsäädännöllä siksi kun sillä saadaan työllistettyä ja kasvatettua bkt:tä ja tietenkin kehitettyä siitä verotuloa.

    Äänestä

Kyllä asiantuneva välittäjä on iso apu asunnon myynnissä. Mulla kesti neljättä kuukautta myynti ja sinä aikana välittäjä sopi ja suoritti kaikki näytöt, hankki isännöitsijältä tarvittavia tietoja ja sopi pankin kanssa kaupanteon yksityiskohdista. Olin hyvin tyytväinen kokonaisuudessaan ammattitaitoisesta välittäjästä. Niin, ja välityspälkkio oli 2,9% myyntihinnasta, vaivan arvoinen.

Äänestä

Kyllä minusta on välittäjä paikoillaan, kunhan se on hyvä. Sillä on kumma homma että välittäjiltä ostetaan mieluummin kuin suoraan myyjältä. Tämä puolestaan lisää kysyntää.

Huonon välittäjän tunnusmerkit on yli-innokkuus, tiedon pimittäminen ja ylioptimisten arvioiden antaminen etenkin mitä tulee hintaan ja asunnon kuntoon sekä kuvauksiin.

Hyvä välittäjä perustelee tiedolla, toisin sanoen toteutuneilla kauppatahtumilla, kohteisiin liittyvän hinta-arvion.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


säästät paljon kirjoitti:

Asunnon myymisen tai vuokraamisen kannattaa omistaja tehdä aina itse. Useimmat yllättyy kuinka iso summa pelkästä "välittämisestä" kolahtaa välittäjän taskuun. Kun ne kaikki on melkein laskettu asuntojen kokonaishinnasta.Normaalin tuntilaskun vielä ymmärtäisi. .

Itse en ole koskaan ymmärtänyt tuota "välityspalkkiota" ja nähnyt sitä oikeudenmukaiseksi. Varsinkaan kun tiedän mistä se lasketaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu