Toimiiko teillä vanha Hotmail.com enää

outlook pihalla

sehän on mikrosoftin toimesta muutettu vaivihkaa outlook.comiksi mutta kun yritän kirjautua, ei palvelimeen saada yhteyttä

Sen sijaa "kokeile outlookia" avaa ikkunan, jossa pitäisi avata täysin uusi sähköposti ja silloinhan vanhat postini jäisivät kokonaan unholaan.
En halua näin käyvän.

Miten siis on

14

7246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toimii Hotmailin sähköposti.

    • pitää luoda hotmail

      hotmail.com:ia edelleen taidetaan tarvita.

      Kun päivitin Lumian Windows Phone 8.1:een, niin se haluaa nyt, että minulla olisi [email protected] -osoite siksi, että jos hukkaisin live.fi-osoitteeni salasanan. En ole sen takia ladannut päivityksiä ohjelmiin, koska minulla ei ole sellaista hotmail-osoitetta, enkä ole päässyt siihen kenttään vaihtamaankaan tilalle esim. gmail-osoitetta.

    • Pidä kiirettä

      Ne vanhat 90-luvullakin luodut osoitteet, jotka ovat @hotmail.com -päätteisiä toimivat kyllä ellei niitä ole jotenkin erikseen poistanut. Voi olla, että jos et esim. vuoteen ole käynyt tarkistamassa, niin osoite on voinut poistua itsekseen.

      Jos osoite on poistunut käytöstä, mutta aikoinaan rekisteröidyit sillä aikaisemmin esim. kauppojen sivustoille luoden sinne asiakastilejä, niin menepä pikapikaa luomaan samanniminen Hotmail-osoite jos vain suinkin mahdollista. Outlook = Hotmail, ja kuulemma alkoivat kierrättämään vanhoja osoitteita. Eli joku voisi piruuttaan luoda samannimisen Hotmail-osoitteen kuin sinä ja saada uutiskirjeitä tai mainoskampanjaviestejä siihen osoitteeseen niiltä kaupoilta, joiden sivuille aikoinaan lopit asiakastilin. Tämä henkilö voisi sitten mennä niiden kauppojen sivuille, ilmoittaa tämän sinun vanhan Hotmail-osoitteen ja väittää unohtaneensa asiakastilin salasanat. Asiakastilissä voi olla hetusi ja osoitetietosi sekä vanhat tilauksesi. Pahimmassa tapauksessa tämä henkilö saisi esim. Amazon-tilisi ja voisi tilailla tavaroita luottokortillasi jos olet asianmukaiset tiedot tallentanut Amazon-asiakastilillesi. Toki tuosta jää kiinni jos tämä heppu tilailisi tavaroita omaan osoitteeseensa. Voit kuitenkin olla varma, että rikollisilla on kaikki jo etukäteen suunniteltu ja bulvaanitkin löytyy.

    • digi-info

      Kirjauduit kai käyttäjätunnuksella [email protected] tyyliin? Siis käyttäjätunnus on sähköpostiosoite jolla tili on luotu. Siellä löytyy sitten palauta salasana toiminto jos oot unohtanu salasanan mahdollisesti jossain vaiheessa vaihtaneesi.

    • hyvää että huonoa

      Toimii ja toimii... joskus menee selain niin jumiin, että pitää käynnistää tietokone uudelleen.

      • Solitaires

        Entä jos lähetän hotmail.com nimellä postia niin herjaako se jos tili ei enää ole käytössä vai vastaanottaako ihan normisti vaikka siellä ei olisi vuoteen käyty?? Lähetin ystävälle hotmail.com osoitteeseen ja lähetti ihan normisti?? Tarkoittaako se, että vaadittavat muutokset on käyty tekemässä ja tili on käytössä??


      • fdsafdsa

        Koneessasi on sitten jotain pahasti vialla. Sähköposti ei kykene mitenkään kaatamaan tietokonetta, koska se ei ole edes mikään ohjelma, vaan nettisivu joka ei selaimen näkökulmasta eroa suurestikaan vaikka iltalehdestä.

        Tietokoneet eivät ylipäätään kaadu jos ne ovat kunnossa. Todennäköisimmin ongelmasi on ohjelmallinen, on kyse sitten sekaisin olevasta asennuksesta tai haittaohjelmasta.


      • 0hm0
        Solitaires kirjoitti:

        Entä jos lähetän hotmail.com nimellä postia niin herjaako se jos tili ei enää ole käytössä vai vastaanottaako ihan normisti vaikka siellä ei olisi vuoteen käyty?? Lähetin ystävälle hotmail.com osoitteeseen ja lähetti ihan normisti?? Tarkoittaako se, että vaadittavat muutokset on käyty tekemässä ja tili on käytössä??

        Lähetä postia itsellesi ja katso mitä tapahtuu.


      • niinpä_niin
        fdsafdsa kirjoitti:

        Koneessasi on sitten jotain pahasti vialla. Sähköposti ei kykene mitenkään kaatamaan tietokonetta, koska se ei ole edes mikään ohjelma, vaan nettisivu joka ei selaimen näkökulmasta eroa suurestikaan vaikka iltalehdestä.

        Tietokoneet eivät ylipäätään kaadu jos ne ovat kunnossa. Todennäköisimmin ongelmasi on ohjelmallinen, on kyse sitten sekaisin olevasta asennuksesta tai haittaohjelmasta.

        Kyllä ohjelma voi jumittaa tietokoneen. Ohjelmissa voi olla bugeja, jotka ei kaikilla esiinny. Yleensä vain useilla käyttäjillä esiintyvät bugit korjataan, taia aletaan korjaamaan.
        Yhdellä tututulla paloi prossu, hotmailissa, korjasin sen tietokoneen.


    • "Sen sijaa "kokeile outlookia" avaa ikkunan, jossa pitäisi avata täysin uusi sähköposti ja silloinhan vanhat postini jäisivät kokonaan unholaan. " No ei nyt suinkaan.

      Muutoksesta tuli viestejä (sattui olemaan vielä tallella) helmi-maaliskuussa 2013, että hotmailin viestit päivitetään automaattisesti outlook.com iin. Ja että hotmailiin saapuneet viestit tulevat edelleen, mutta voi myös avata (lisätä) tilin outlook.com (viestissä linkki).
      En tiedä mikä sinulla tökkii. Jos yrittää avata sivun www.hotmail.com, niin se vie automaattisesti outlookille, ja sisäänkirjautuminen on ihan normaalisti sillä vanhalla omalla hotmail.com tai hotmail.fi -sähköpostiosoitteellasi.
      Tai sisäänkirjautumisruudun alla on klikkausvaihtoehdot Eikö tilin käyttäminen onnistu? ja Kirjaudu toisella Microsoft -tilillä. Ja vielä, Eikö sinulla ole Microsoft -tiliä.

      Outlook (tai joku) on kyllä jossain vaiheessa itkenyt jotain suojaustiedoista, ja että se lähettää suojauskoodin toiseen sähköpostiosoitteeseen, ja sitä joskus muinoin annettua toista osoitetta ei pysty vaihtamaan (tai en ainakaan ole löytänyt mistä sen voisi vaihtaa). En tiedä onko se vanha 'turvakysymys' -juttu poistettu, siis millä ennen pääsi, jos oli unohtanut salasanan. Joten pitää olla joku rinnakkainen sähköpostiosoite.

    • ei_ja_juu

      Minulla on kaksi tiliä tuolla microsoftin ilmaissähköposteissa - toinen hotmail.com:iin tehty ei näköjään enää toimi, mutta toinen joka on tehty windowslive.com:iin toimii edelleen. Jälkimmäiseen on näköjään jotain posteja tullut, joten ehkä siksi on säilynyt hengissä.

      • e3trgfth

        Mulla toimii hotmail-tili. Kaipa nuo katoaa jos jää käyttämättä pitkäksi aikaa.


      • niinpä_taitaa

        Mielestäni tässä ei ole pitkäkään aika kun kokeilin sitä hotmail-tiliä myös, joskus ennen joulua, vaikkakaan en mitään lähettänyt, niin silloin se vielä aukesi. Tänään ei. Ja se oli ennen tuota kokeiluakin ollut kauan aikaa käyttämättä, mutta aukesi silti. Ehkä on joku politiikka sitten muuttunut microsoftilla, että poistavat niitä vanhoja, ennen Outlookin syntyä tehtyjä, jos ei käytä, tuo hotmail niin se oli mulla tehty jo iät ja ajat sitten, aikana jolloin ei ollut windowsliveäkään.


    • hyvin_toimii

      Oma n. 15v vanha hotmail-tilini toimii edelleen. Kirjautuminen vain tapahtuu nykyään eri osoitteessa, koska Microsoft on yhdistellyt ja uudelleennimennyt palveluitaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4483
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3248
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2904
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2707
    5. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      16
      2620
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2549
    7. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2537
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2285
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2085
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    Aihe