Eli olemme suht pienituloinen pari, joka ajattelee säästellä tässä pari vuotta, ja joskus kesäkuun tienoilla haluittais jonnekin suht edulliseen kohteeseen Euroopassa. Ennemmin ehkä kaupunki- kuin rantaloma. Kuulisin mielelläni ehdotuksia kokeneemmilta matkustajilta. Kiitos.
Minne häämatkalle?
3
151
Vastaukset
- Onhan niitä
Unkari, Puola, Tsekki ja Slovakia ovat maita, joissa on paras hinta-laatusuhde. Esimerkiksi Krakova ja sitten Budapest ja Bratislava Tonavan varrella ovat kaupunkeja, joissa helposti viettää lomansa jopa 4-5 tähden hotellissa samalla hinnalla, jolla esim. Pariisissa joutuu matkustajakotiin. Ja varsinkin jos valitsee vielä jonkin muun kuin pääkaupungin, muu eläminen on sekin huomattavasti halvempaa kuin Suomessa. Puolan Sopot on hyvä esimerkki kohteesta, jossa voi viettää trendikkään yhdistetyn kaupunki- ja rantaloman, halvimmillaan saatte sinne lennot alle sadan euron. Valinnan varaa teillä todella on.
- Kesällä ollut
Menkää Tsekkien Prahaan. Sinne edulliset matkat, suoria lentoja, kaikki tarvittava löytyy Prahassa suurinpiirtein kävelymatkan päästä. Jos tykkäätte kulttuurista ja musiikista yleensäkin, niin Praha on hyvä kohde. Ruoka on edullista samoin juomat. Tänä syksynä tekisi mieli mennä Lontooseen. Mutta hinnat ovat korkeat.
- sampukka
http://sanni19.blogaaja.fi/matkailijan-maailma/
on maita joista mieluinen varmasti löytyy :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2012305
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401562Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1331213Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2871009Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56962- 55896
Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20892Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis273875Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18765Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58763