RIISIHÄRÖJÄ opiskelija-asunnossamme! :(

Am-

Tiedän, että riisihärötopikkeja on ollut ennenkin ja olen niitä lukenutkin, mutta en löydä niistä kaikkia vastauksia mitä tarvisin..

Eli tosiaan minun ja mieheni opiskelija-asunnon ovat vallanneet riisihäröt. Olen melko varma, että niitä on myös koko talon rakenteissa (70-luvulla rakennettu kerrostalo). Tänä kesänä ne ovat kuitenkin lisääntyneet merkittävästi, liekö kesän lämpö syynä.. tiedän, että härö on vaaraton, mutta se on inhottava - etenkin kun se on löytänyt jo kerran tiensä mm. sänkyymme. :( Ja lattiaa pitkin vipeltää häröjä alvariinsa. Olen laittanut kuiva-aineita purnukoihin ja myrkyttänyt paikkoja Raidilla, mutta tuntuu, että myrkytyksen jälkeen ne vaan vaihtavat paikkaa.. Onneksi olemme muutaman viikon päästä lähdössä häämatkalle ja kissakin lähtee mukaan, niin voimme myrkyttää ennen lähtöä koko kämpän.

Kohtalotovereille haluaisinkin nyt esittää kysymyksiä. Millä hoiditte myrkytyksen, Raid, Biokill? Onko siinä jotakin eroa? Entä kun myrkytätte asuntoa, onko teillä hengityssuojat, jotta voitte suihkuttaa myrkkyä kunnolla?

Vinkkejä myrkytykseen? Ainakin uunin takaa ja roskiksesta pitää oman kokemukseni mukaan myrkyttää.. tuntuu, että ötököitä sikiää juuri lattialistoista ja muista nurkista ja rakosista. Eli pitää varmaan keskittyä niihin alueisiin. Jääkaapin takaa olen myös kuullut että olisi hyvä myrkyttää, mutta en tiedä saako meidän jääkaappi-pakastinyhdistelmää liikuteltua. :( Oletteko myrkyttäneet myös vaatekaapit, kirjahyllyt..?

Entä astiat, jonne laitatte ruokanne? Olemme hankkineet jauhoille ja hiutaleille tiivitä lasipurkkeja, mutta käytössä on myös peltipurnukoita ja tupperware-astioita. Ovatko ne tarpeeksi tiiviitä, vai pääsevätköhän häröt jollakin ilveellä niihinkin sisälle?

Suurin pelonaiheeni on, että olen myös kuullut, että häröt voivat munia muuallekin kuin ruokaan, esim. lastulevyyn. Sinällään ikävä uutinen, että näin vähävaraisena opiskelijana lähes kaikki huonekalumme ovat lastulevyä. :( Tässä onkin tullut ajateltua, että näin 70-luvun kerrostalossa, jossa häröjä on varmaan muuallakin, ei välttämättä auta kuin muutto. Mutta jos häröt ovat munineet lastulevyyn, viemmekö ne vain mukanamme seuraavaan asuntoon? Nyt vinkkejä kaivataan kipeästi!!

0

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Onko kaivattusi ulkonäkö

        tarpeeksi miellyttävä? 🥕
        Ikävä
        137
        2001
      2. Toivotko koskaan mies...

        Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
        Ikävä
        129
        1669
      3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

        Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
        Maailman menoa
        1
        1526
      4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

        Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
        Maailman menoa
        88
        1423
      5. Svty paska työpaikka

        Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
        Suomussalmi
        32
        1411
      6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

        Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
        Ikävä
        132
        1224
      7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

        Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
        Intohimo
        54
        1144
      8. Onko viisikko aktivoitunut

        Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
        Seinäjoki
        24
        1099
      9. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

        Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
        Kaste
        422
        1021
      10. Olet ihana mies

        Mun söpöliini 🙊😘
        Ikävä
        51
        904
      Aihe