RIISIHÄRÖJÄ opiskelija-asunnossamme! :(

Am-

Tiedän, että riisihärötopikkeja on ollut ennenkin ja olen niitä lukenutkin, mutta en löydä niistä kaikkia vastauksia mitä tarvisin..

Eli tosiaan minun ja mieheni opiskelija-asunnon ovat vallanneet riisihäröt. Olen melko varma, että niitä on myös koko talon rakenteissa (70-luvulla rakennettu kerrostalo). Tänä kesänä ne ovat kuitenkin lisääntyneet merkittävästi, liekö kesän lämpö syynä.. tiedän, että härö on vaaraton, mutta se on inhottava - etenkin kun se on löytänyt jo kerran tiensä mm. sänkyymme. :( Ja lattiaa pitkin vipeltää häröjä alvariinsa. Olen laittanut kuiva-aineita purnukoihin ja myrkyttänyt paikkoja Raidilla, mutta tuntuu, että myrkytyksen jälkeen ne vaan vaihtavat paikkaa.. Onneksi olemme muutaman viikon päästä lähdössä häämatkalle ja kissakin lähtee mukaan, niin voimme myrkyttää ennen lähtöä koko kämpän.

Kohtalotovereille haluaisinkin nyt esittää kysymyksiä. Millä hoiditte myrkytyksen, Raid, Biokill? Onko siinä jotakin eroa? Entä kun myrkytätte asuntoa, onko teillä hengityssuojat, jotta voitte suihkuttaa myrkkyä kunnolla?

Vinkkejä myrkytykseen? Ainakin uunin takaa ja roskiksesta pitää oman kokemukseni mukaan myrkyttää.. tuntuu, että ötököitä sikiää juuri lattialistoista ja muista nurkista ja rakosista. Eli pitää varmaan keskittyä niihin alueisiin. Jääkaapin takaa olen myös kuullut että olisi hyvä myrkyttää, mutta en tiedä saako meidän jääkaappi-pakastinyhdistelmää liikuteltua. :( Oletteko myrkyttäneet myös vaatekaapit, kirjahyllyt..?

Entä astiat, jonne laitatte ruokanne? Olemme hankkineet jauhoille ja hiutaleille tiivitä lasipurkkeja, mutta käytössä on myös peltipurnukoita ja tupperware-astioita. Ovatko ne tarpeeksi tiiviitä, vai pääsevätköhän häröt jollakin ilveellä niihinkin sisälle?

Suurin pelonaiheeni on, että olen myös kuullut, että häröt voivat munia muuallekin kuin ruokaan, esim. lastulevyyn. Sinällään ikävä uutinen, että näin vähävaraisena opiskelijana lähes kaikki huonekalumme ovat lastulevyä. :( Tässä onkin tullut ajateltua, että näin 70-luvun kerrostalossa, jossa häröjä on varmaan muuallakin, ei välttämättä auta kuin muutto. Mutta jos häröt ovat munineet lastulevyyn, viemmekö ne vain mukanamme seuraavaan asuntoon? Nyt vinkkejä kaivataan kipeästi!!

1

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      28
      5430
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      163
      1877
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      158
      1519
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1314
    5. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      24
      1201
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1135
    7. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      71
      1088
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      210
      1033
    9. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      42
      968
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      38
      885
    Aihe