Lapin pystykorva

Kadonnut rotuko?

Mikä on rotu, jota sanotaan / sanottiin lapin pystykorvaksi. Onko se sama kuin lapinporokoira, koska google "antaa" sen vastaukseksi?

Toisella palstalla kyseltiin porokoirien saamenkielisistä nimistä, ja toinen niistä tarkoitti väritystä että on valkoinen kaulan ympärys, eli ymmärrän että samalla tavalla kuin esim. collieilla. Onko sellainen väritys enää hyväksytty, tai esiintyykö sitä? En ole koskaan nähnyt sellaista, mutta vanhat ihmiset on puhuneet sellaisesta. Nimenomaan lapin pystykorva nimellä ovat puhuneet koirista, jotka kullanpunaisia ja valkoinen kaulan ympärys, tai suomen pystykorvaa vähän tummempi punainen vartalon myötäinen turkki.

3

2234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se nimitys lapinpystykorva on ajalta ennen kuin lappilaiset koirat erotettin lapinkoiraksi ja porokoiraksi. Tai kyllähän jotkut vanhemmat ihmiset puhuvat edelleen lapinpystykorvista, jos eivät tiedä tätä nykyistä jaottelua, tai sanovat edelleen vanhalla nimityksellä, koska se on heistä se oikea nimitys. Jollain seudulla on voinut olla enemmän juuri noita punaisia lappalaisia, joista on sitten jäänyt mielikuva jollekin perheelle, että kaikki lapinkoirat ovat sellaisia. Esim. Lappalaiskoira ry:n sivuilta löytyy lisää historiasta.

      Porokoirissa on nykyäänkin eri sävyjä, lapinkoirassa on sallittu kaikki värit ja välimuodot lähes valkoisesta mustaan, ja olen nähnyt jopa karhukoiran väriä muistuttavia musta-valko-laikkuisia; niistä löytyy myös tuo sama punainen kuin suomenpystykorvasta, enemmän ja vähemmän merkeillä.

      • Kadonnut rotuko?

        Ahaa... Eli molempien yhteinen nimitys ennen kuin erotettiin omiksi roduikseen. Ilmeisesti sitten valkoinen kaulanympärys on ollut joskus yleinenkin, kun sille kerta on oma nimensäkin saamenkielessä.


      • Kadonnut rotuko? kirjoitti:

        Ahaa... Eli molempien yhteinen nimitys ennen kuin erotettiin omiksi roduikseen. Ilmeisesti sitten valkoinen kaulanympärys on ollut joskus yleinenkin, kun sille kerta on oma nimensäkin saamenkielessä.

        No onhan valkoista kaulusta ollut monissa kotimaisissa roduissa. Kaulusta on edelleen joissain lapinkoiran suvuissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2318
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2173
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1535
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1484
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1417
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1083
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      974
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      117
      944
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      944
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      883
    Aihe