Lapin pystykorva

Kadonnut rotuko?

Mikä on rotu, jota sanotaan / sanottiin lapin pystykorvaksi. Onko se sama kuin lapinporokoira, koska google "antaa" sen vastaukseksi?

Toisella palstalla kyseltiin porokoirien saamenkielisistä nimistä, ja toinen niistä tarkoitti väritystä että on valkoinen kaulan ympärys, eli ymmärrän että samalla tavalla kuin esim. collieilla. Onko sellainen väritys enää hyväksytty, tai esiintyykö sitä? En ole koskaan nähnyt sellaista, mutta vanhat ihmiset on puhuneet sellaisesta. Nimenomaan lapin pystykorva nimellä ovat puhuneet koirista, jotka kullanpunaisia ja valkoinen kaulan ympärys, tai suomen pystykorvaa vähän tummempi punainen vartalon myötäinen turkki.

3

2628

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se nimitys lapinpystykorva on ajalta ennen kuin lappilaiset koirat erotettin lapinkoiraksi ja porokoiraksi. Tai kyllähän jotkut vanhemmat ihmiset puhuvat edelleen lapinpystykorvista, jos eivät tiedä tätä nykyistä jaottelua, tai sanovat edelleen vanhalla nimityksellä, koska se on heistä se oikea nimitys. Jollain seudulla on voinut olla enemmän juuri noita punaisia lappalaisia, joista on sitten jäänyt mielikuva jollekin perheelle, että kaikki lapinkoirat ovat sellaisia. Esim. Lappalaiskoira ry:n sivuilta löytyy lisää historiasta.

      Porokoirissa on nykyäänkin eri sävyjä, lapinkoirassa on sallittu kaikki värit ja välimuodot lähes valkoisesta mustaan, ja olen nähnyt jopa karhukoiran väriä muistuttavia musta-valko-laikkuisia; niistä löytyy myös tuo sama punainen kuin suomenpystykorvasta, enemmän ja vähemmän merkeillä.

      • Kadonnut rotuko?

        Ahaa... Eli molempien yhteinen nimitys ennen kuin erotettiin omiksi roduikseen. Ilmeisesti sitten valkoinen kaulanympärys on ollut joskus yleinenkin, kun sille kerta on oma nimensäkin saamenkielessä.


      • Kadonnut rotuko? kirjoitti:

        Ahaa... Eli molempien yhteinen nimitys ennen kuin erotettiin omiksi roduikseen. Ilmeisesti sitten valkoinen kaulanympärys on ollut joskus yleinenkin, kun sille kerta on oma nimensäkin saamenkielessä.

        No onhan valkoista kaulusta ollut monissa kotimaisissa roduissa. Kaulusta on edelleen joissain lapinkoiran suvuissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      105
      1044
    2. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      102
      918
    3. Luulet olevasi pidetty

      Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap
      Ikävä
      96
      787
    4. Miksi olet sitten

      Yksin? Eikö kukaan kelpaa sinulle?
      Ikävä
      85
      703
    5. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      48
      645
    6. Kalateltta

      Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi
      Kuhmo
      16
      580
    7. Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?

      Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?
      Ikävä
      34
      506
    8. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      25
      495
    9. Kuinka paljon hänestä tykkäät?

      Vai tykkäätkö ollenkaan? 🤣
      Ikävä
      43
      482
    10. Miten j mies

      Sun juhannus meni?
      Ikävä
      45
      472
    Aihe