Joten kysyn näetäänkö väärin jos kummatkin vanhemmat on virallisesti terveystarkastetut päästä varpaisiin, arjessa toimiviksi todetut ja terveet. Kummaltakin löytyy rekisteritodistus ja näyttelyissäkin on käyty MUTTA:
-Omasta rodusta ei tahdo löyty tarpeisiin sopivaa narttua/urosta
-Haluaa vahvistaa rodussa esiintyvää ominaisuutta mitä ei nykylinjoista enää tahdo löytyä
-Hoitaa pentueen viimeisen päälle ja myy vain sellaisiin koteihin missä pääsevät toteutamaan itseään.
-Voidaan ottaa takaisin jos tulee ongelmia
Korostan että mielelläni haluaisin parantaa olemassa olevaa rotua ja siinä vahvistaa ominaisuuksia vaan kuten todettu jos ei satu löytymään sopivaa ehdokasta niin hyväksyitkö silloin sekoituksen?
PS. ominaisuudella en tarkoita esim. aggressiota ihmisiä kohti vaan maatilalla todella hyväksi todettua viettiä :)
Käyttökoiran kasvatus
2
220
Vastaukset 2
- Kyllä hyväksyn
Ilman muuta jos rodut on oikeat. Minun seuraava koirani tulee olemaan tunnetuista vanhemmista ja terveen näköinen seropi. Nykyrotukoirat on melkein kaikki jo niin luonnottoman näköisiäkin että hoh hoijaa. Ja lisää pitää tehdä.
- why pay for paper?
Mielestäni harkittu sekarotuisten kasvattamainen on paljon parempi vaihtoehto kuin harkitsematon puhdasrotuisten kasvatus. Jos tavoitteena on toimiva, terve käyttökoira eikä rodussa löydy hyvää materiaalia sellaiseen miksipä ei suunnittelisi toimivan mixauksen.
Itse päädyin harrastuskoiraa hankkiessani sekarotuiseen juurikin siksi etten löytänyt puhdasrotuisista ensimmäistäkään kriteereitäni täysin täyttävää yhdistelmää vaikka kriteereinäni oli pelkästään ei sukusiitosta, vanhemmat terveystarkastettuja rodunomaisten sairauksien kohdalta ja joko luonnetestattu tai käyttötuloksia. Lopulta pääduin sekarotuiseen joka on kuin sporttimallin versio emänsä rodusta - ja mitä parhain harrastuskaveri. Tuskin tulen puhdasrotuista enään ottamaankaan, kun ei arvokisoihin tai näyttelyihin ole kiinnostusta, en ainakaan harrastuskoiraksi kun sekarotuisesta saa jopa paremman.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1212553Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401862Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101270- 761050
- 1081042
- 991001
- 48915
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88884- 102878
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik34801