Haukunestolaitteet

Uskaltaako tälläistä ultraäänellä toimivaa haukunestolaitetta kokeilla perään haukkuvaan koiraan? Onko kokemuksia?
6167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Miksei uskaltaisi? Ei se välttämättä toimi, pysyvästi ainakaan, jotkut koirat kun jatkaa haukkumista kun tottuvat ääneen. Jotkut muuttavat pysyvästi käytöstään. Mutta ei siitä haittaakaan ole jos kokeilet.

Meillä haukkujalle käytössä ulkona sitruunapanta ja sisällä ultraäänilaite, suihke toimii tosi hyvin, ääni ei koiraa paljon häiritse, pikkusen ehkä rajoittaa haukkumista. Sitruunapannan kanssa koira on täysin hiljainen, ei edes yritä juosta pelottavaa asiaa kohti eikä ole kiinnostunut siitä. Ilman pantaa juoksee heti paikalle ja räksyttää minkä kerkiää, pannan kanssa on rauhallinen ja hiljainen. Edes naapuritontilla töissä olevat traktorit eivät saa koiraani sekoamaan jos panta on kaulassa, ja ilman pantaa siis kokee ne uhkana ja haukkuu ne. Pannan pito siis rauhoittaa jo valmiiksi koiran eikä sen tarvitse edes yrittää haukkua. Jos joskus kerran haukkuu ja tulee suihketta naamalle, muistaa sen jälkeen olla kyllä ihan hiljaa.

Äänestä

Moni on sanonut että herkempi koira saattaa pelästyä ääntä ja haukkuminen vaan pahenee. Mutta kokeilemallahan se selviää.

Äänestä
  • Meilläkin alussa ihmetteli ääntä kovasti, tosin meillä ei kyllä hirveän herkkä koira olekaan. Mutta tuntui että alussa säikähti, mutta sitä ei kestänyt kuin muutama kerta ja sitten jo tottui. Yksilöllistä tietty. Jos kokeilet niin ehkei ekasta säikähdyksestä kannata kokeilua lopettaa mutta tietenkin jos jatkuvasti pelkää tai ahdistuu niin sitten ei kannata käyttää.

    Äänestä

Minkä rotuinen koira teillä on?

Toki muitakin vinkkejä otan vastaan haukkumisen lopettamiseksi!

Äänestä
  • Meillä on reilu 1vuotias terrierisekoitus. Mulla ei hirveämmin ole kunnon vinkkiä antaa kun ei olla tota omaakaan saatu haukkumattomaksi, toki vähentänyt ihan pentuajoista tosi paljon mutta silti...pienenä haukkui jo valmiiksi kun ulko-ovesta astuttiin, vaikkei ketään ollut missään:) meillä koiruus haukkuu jännissä tilanteissa sekä oman pihan puolustustarkoituksessa eli kun joku vieras kävelee pihan ohi, samoin esim jos koirapuistoon mennään niin haukkuu innostuksesta. Ja kun kerran ajaa itsensä siihen haukkumistilaan, se ei lopeta ennen kuin haukun kohde katoaa, koira on silloin kuuro, eikä siihen auta mikään. On kokeiltu namitusta, huomion kiinnittämistä meihin, kehuja, rauhallista juttelua, kieltämistä.. Tiedän kyllä noita jotain vinkkejä mutta omalla kohdalla en ole saanut niitä toimimaan. Onneksi koirani ei ole yhtään vihainen, vaan pohjattoman utelias ja kaikkien kaveri, mutta myös hiukan epäileväinen uusia juttuja kohtaan, ja koiran tapa reagoida kaikkeen on haukkuminen, siinä missä toinen koiramme vain tuijottaa tilanteita..

    Äänestä

Meillä loppui ns. turhanhaukkuminen. Mutta ei vaikutusta esimerkiksi vahtihaukkuihin. Mutta jo se turhan mölinä oli paljon. Kun ennen haukuttiin ohikulkijat, niin nykyään enää portaille tulijat ja ovikello. Kun otin käyttöön, niin ero oli selkeä. Koira testaili eka illan. Ja sitten lopetti. Noh,vahtikoira kun on, niin ihan hiljaiseksiei muuttunut. Meille riitti se, että 95 prosenttia haukkumisesta jäi pois. Omakotitalossa kun ei naapurit häirinny. Ja mikä parasta, niin laite teki sen, eikä tarvinnut itse kouluttaa. Otan välillä paristot nykyään pois. En siis käytä rajoitinta koko aikaa. Otan käyttöön,jos meinaa haukkuminen lisääntyä. Tällä pyrin estämään sen tottumisen. Mutta tosiaan, ei se kokonaan koiraa hiljentänyt. Mutta riittävästi. Koira kun on vahtiviettinen. Ei se haittaa jos haukkuu pihalle tulijaa muutamalla haukulla. Kunhan ei jokaikistä pupua räksytä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


17+15 kirjoitti:

Uskaltaako tälläistä ultraäänellä toimivaa haukunestolaitetta kokeilla perään haukkuvaan koiraan? Onko kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu