Ubuntu on varsin hyvä, mutta Unity nyt on niin paska, että se tarvii apupyöriä.
Katson parhaaksi apupyöräksi Xfce-paneelin. Muut voivat antaa vinkkejä muista tarpeellisista apupyöristä.
Asenna xfce4-panel, sitten säädät sen mieleiseksesi, oikein mukavat säädöt kyllä löytyy. Sitten pistä Ubuntun sovelluskäynnistin piiloutumaan järjestelmäasetuksista, vieläpä niin, että sen saa aktiiviseksi vain vasemmasta ylänurkasta.
Tällä tavalla saat Ubuntusta edes jotenkin käytettävän sen Unity-oksennuksen sijaan.
Katson parhaaksi apupyöräksi Xfce-paneelin. Muut voivat antaa vinkkejä muista tarpeellisista apupyöristä.
Asenna xfce4-panel, sitten säädät sen mieleiseksesi, oikein mukavat säädöt kyllä löytyy. Sitten pistä Ubuntun sovelluskäynnistin piiloutumaan järjestelmäasetuksista, vieläpä niin, että sen saa aktiiviseksi vain vasemmasta ylänurkasta.
Tällä tavalla saat Ubuntusta edes jotenkin käytettävän sen Unity-oksennuksen sijaan.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Naurattaa nämä menneessä roikkuvat unity-valittajat, yrittäkää jo päästää irti, siitä on jo yli 2 vuotta. Unity on Ubuntussa, ei nikään 90-luvulta peräisin oleva valikkohässäkkä. Unity on nopea ja intuitiivinen käyttää.
Tyhmä käyttäjä alkaa säätämään, fiksu valitsee sellaisen joka vastaa omia tarpeita valmiiksi.
"Tyhmä käyttäjä alkaa säätämään, fiksu valitsee sellaisen joka vastaa omia tarpeita valmiiksi. "
Ja toisille se on Xfce, kaikki ei tykkää Unitystä eikä tarvitsekaan tykätä!
Ei tarvitse, ei. Siksi onkin aika tyhmää laittaa Ubuntu ja valittaa kun siinä on Unity ja alkaa säätämään sitä, kun voisi laittaa suoraan vaikka Xubuntun jossa on xfce-työpöytä.
Unity on tätä tabletti hössötystä. Mutta nyt on tulossa Ubuntullekin virallisesti klassikko: MATE, joka on meidän veteraanien ja ammattimiesten mieleen.
Käyttäjätuki on jo vastaanottanut ilmoituksen asiattomasta viestistä.
Mitään asiatonta ei mielestäni aloittajan viestissä ollut joten jää vaan turhaan odottelemaan poistoa! Unitya kun SAA kritisoida, ei se kaikille ole se paras!
Keskuspoliisi on jo vastaanottanut ilmoituksen viestiliikenteen häirinnästä.
Kiitti vinkistä, sillä saa toimivamman käyttökokemuksen.
minä en viitsi ainakaan uutta opetella, jos vanha on hyvä.
unityn tullessa siirryin lubuntuun, jossa on perinteinen työpöytä.
sitä en voi väittää, etteikö unity voisi olla hyödyllinenkin, jos siihen viitsisi perehtyä. mutta ei jaksa eikä viitsi.
Unity mulla on miniläppärillä, mutta muuten vaihdon työpöydän classiciin.
www.ubuntugeek.com/how-to-install-classic-gnome-desktop-in-ubuntu-12-04-precise.html
http://complete-concrete-concise.com/ubuntu-2/ubuntu-12-04/ubuntu-12-04-replacing-the-unity-interface
Silti kaipaan 10.04:n ominaisuuksista mm:
-lämpötila/sää kellossa.
-paremmmin muunneltavaa yläpaneelia
-alsa äänijärjestelmää
-nautiluskin meni huonompaan
Mikään muu ei toimi uudessa paremmin, paitsi wifi.
Onneksi MATE tulee Ubuntuun ihan virallisesti.
Näin on.
https://ubuntu-mate.org/blog/progressing-towards-ubuntu-mate-beta1/
Cinnamon on paljon parempi kuin joku Mate!
Ei ole. Cinnamonkin on ihan hyvä.
No onhan vaihtoehtoja!
Kokeile DEEPIN linuxia, siinä on oma hieno ikkunajärjestelmä ja toimii mainiosti!
Tosin kaikki ubee vie konetehoha kuin sekin tai unity!
Mate versio on kevyt myös Lubuntu, mutta ne tuo joitakin rajoitteita.
Saahan ubuntun ihan normi gnomellakin... :)
Mutta eikö tuo Deepin ole kiinalaisten tekele?