Focus C-Max on hinnoiteltu piloille

Focus C-Max 2,0 TDCi (100 kW) 33 900 €
Seat Altea 2,0 TDI (103 kW) 30 800 €

Näköjään Ford ei halua myydä Suomessa dieseleitä.
81810
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

voi poikani, oletko käynyt kysymässä kuinka pitkät jonot on kun haluat tilata itsellesi uuden c-maxin? dieselin tai bensan, kumpi vain.

Jos et, niin käyppä huviksesi kysymässä ja sen jälkeen tule sanomaan "näköjään ford ei halua myydä suomessa dieseleitä".

Äänestä

No kumpaa tullaan myymään Suomessa enemmän? C-MAX:ia vai seattia? Mä veikkaan, että C-Maxia ja paljon enemmän...

Äänestä

C-Maxia kyllä myydään niin paljon, että jonoon joudut jos menet sellaisen tilaamaan.

Äänestä
  • Alle 10% näkemistäni C-Maxeista on dieseleitä. Lähes jokainen näkemäni Touran on taas diesel. Diesel C-Maxit ovat ylihintaisia Suomessa eikä niitä siksi myydä paljoa.

    Tuo Altea ja C-Max dieselit ovat saman hintaisa Saksassa. Suomessa ero kasvaa kolmeen tonniin!

    Bensa C-Max on ihan edullinen ja kilpailukykyinen, diesel on valitettavasti ylihintainen.

    Äänestä

  • focus-99 kirjoitti:

    Alle 10% näkemistäni C-Maxeista on dieseleitä. Lähes jokainen näkemäni Touran on taas diesel. Diesel C-Maxit ovat ylihintaisia Suomessa eikä niitä siksi myydä paljoa.

    Tuo Altea ja C-Max dieselit ovat saman hintaisa Saksassa. Suomessa ero kasvaa kolmeen tonniin!

    Bensa C-Max on ihan edullinen ja kilpailukykyinen, diesel on valitettavasti ylihintainen.

    Touran 1.9 TDI PowerDiesel Firstline 32250 €

    C-MAX 1.6 TDCi Ambiente 29 200 €

    Molemmissa n. 100hv ja väännöt käytännössä samat.

    Äänestä

Eipähän kukaan haksahda ko. romuun. Jää monelta nekin harmit saamatta ja kokematta.

Äänestä

Kait sen "Espanjan Viatin" pitää olla halvempi, ei kait sitä muuten kukaan ostas. Seathan on alumperin "Viat-klooni".

Äänestä

Ford dieseleissa on vakiona mm. lisälämmitin, joka muista melko usein puuttuu! Siis oikea polttoainalämmitin, eikä mitään surkeaa vastusta nestekierrossa.
Lisäksi: Seat maksaa enemmän kuin lada!!!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


focus-99 kirjoitti:

Focus C-Max 2,0 TDCi (100 kW) 33 900 €
Seat Altea 2,0 TDI (103 kW) 30 800 €

Näköjään Ford ei halua myydä Suomessa dieseleitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu