Opiskelemaan sähköasentajaksi?

nainen25v

Sain tarpeekseni sosiaalialasta ja haluan tehdä jatkossa jotain aivan muuta. Mitä nyt on eri ammatteihin hieman tutustunut, niin sähköasentajan työ on alkanut kuulostaa mielenkiintoiselta.
Voiko alaa lähteä opiskelemaan vaikkei ole mitään käytännön kokemusta tai tietoa asennusasioista?

Mitkä ovat sähköasentajan työn hyvät ja huonot puolet?

6

5520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kipuna

      Olen nainen ja ollut sähkötöissä 30v. Työ on monipuolista ja mielenkiintoista mutta raskasta. Nyt 50v korvilla alkaa olemaan aika romu ja on tullut mieleen että ehkä olisi kannattanut jatkaa opiskelua ammattikoulun jälkeen vielä eteenpäin. Suosittelen alaa kyllä eikä siihen tarvitse olla mitään erityiskykyjä jos opiskelu kiinnostaa niin opit saa koulusta mutta suosittelen myös että jatkat opintoja etkä jää pelkäksi asentajaksi.

    • eerdkfdoskofk

      sää oot

    • igoroikosulkuas

      Ilta. Olen igor neiblig toimim sähköalanyrittäjänä suomessa pk-seudul. Minä asenta kaikki sähköala työt pistorasia valaisin sähköpattero muuntaja saunan lämmitys moottori.. vain kerra tullut as. virh. Ja mennyt oikosulku.

      tule tutustumaan ja ihastuman
      terveisin:
      IGOR NEIBLIG

      • Anonyymi

        Moikka. Haluaisin kysyä kokemuksistasi opiskelussa ja yrittäjänä.


    • Hakemassainssiksi

      Ei tarvitse osata mitään, kaikki riittävät perustiedot kyllä saa koulusta.
      Plussina kohtuullinen n. 3000€/kk keskipalkka suhteutettuna koulutuksen lyhyyteen sekä kohtuullinen työllisyystilanne. Tekevä löytää aina töitä. Yleensä työ on myös kevyttä fyysiseksi työksi, mutta toki ihmiset ovat yksilöitä.

      Miinuksina sanoisin näin omasta mielestä ehkä ns. amisasenteen, eli alalla on monia, joita ei työ kiinnosta eivätkä välitä työnteosta paskaakaan, mutta raha kyllä ilmeisesti kelpaisi, mikä vaikuttaa sitten omaankin motivaatioon pitkällä aikavälillä. Tämä toki riippuu paljon työpaikasta.
      Jotkut voivat kokea miinuksena myös esimerkiksi raksa- puolella usein muutaman kerran vuodessa vaihtelevan työpaikan.

    • Anonyymi

      Opiskelen sähköasentajaksi ja kivalta vaikuttaa.

      Käykääpä katsomassa sähköasentaja -opiskelijan sivut https://sahkoa.wordpress.com/

      Siellä on vähän tietoa millaisia hommia koulutuksessa on. Ihan oon tykännyt kyllä.

      Terveisin Aaro Turusta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe