Irlannin sää talvella?

Onko kuulolla ketään, joka on käynyt/asunut Irkuissa talvella? Olen lähdössä sinne tammikuussa. Tarkoitus olisi kiertää koko saari autolla mutta nuo sääolosuhteet arveluttavat. Mitenkä muuten on, onko siellä vuokra-autoissa talvirenkaat? Sen tiedän, että vuorilla on lunta mutta entäpä muu maa ja rannikko?
51246
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itse olen käynyt joulukuussa Irlannissa ja suosittelen, että otat sateenvarjon mukaan. Ilma on siis sateinen ja talviaikaan tuuli on myös voimakas eli joku lämmin takki on ihan hyvä olla mukana. Itselläni oli sellainen villakangastakki ja sillä pärjäsi ihan hyvin.

Minne päin vuoristoon aattelit suunnata?
Epäilen vahvasti ettei autoissa ole talvirenkaita, mutta ainahan kannattaa kysyä asiasta. Itse olen juuri joulunaikaan kiertänyt mm. Pohjois-Irlannissa sellaisissa paikoissa jossa korkeuserot oli aika huikeita mutta ei siellä ollut liukasta (jos ei lampaan paskaa lasketa =)).

Tiet ovat muuten aika surkeita, pieniä, kapeita ja opaskyltit ovat aina tienhaaran kohdalla, joten ei kannata kovin kiireellä ajella.

Äänestä
  • Tarkoitus on kiertää koko eteläirlanti eli saari "poikki" kohdalta Dublin-Galway. Jos aika riittää (tuskimpa vaan) niin poikkeamme myös Connemarassa.

    Äänestä

sataa, tuulee ja on pirun kylma. talvirenkaista ei taalla pain maailmaa ole kuultu kuin elokuvissa. lamminta ja sateenpitavaa vaatetta mukaan ja hauskaa reissua.

Äänestä

Olen asunut Dublinissa neljä talvea. Vain yhden kerran tuli kaupungissakin sentin verran lunta ja taisi olla lämpötila aavistuksen pakkasen puolella, mutta Dublin vuorilla (tai kukkuloilla) näkyi lunta useamminkin. Lounais-Irlannista en sitten oikein tiedä, mutta onhan sielläkin vuorilla sen verran korkeutta, että on varmaankin lunta. Ja talvirenkaat ovat tosiaan tuntematon käsite ainakin Dublinissa, tosin en tiedä kuinka vuorilla asuvat pärjäävät autojensa kanssa.

Äänestä

Kun ilmeisesti aiotte yöpyä B B-paikoissa, niin tuohon vuodenaikaan kannattaa valita sellainen paikka, jossa on sähköhuovat. Electric blankets. On niistä kyllä kesäkuussakin siellä iloa.

Sorry, meni vähän off topic, mutten malttanut olla kirjoittamatta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kerry kirjoitti:

Onko kuulolla ketään, joka on käynyt/asunut Irkuissa talvella? Olen lähdössä sinne tammikuussa. Tarkoitus olisi kiertää koko saari autolla mutta nuo sääolosuhteet arveluttavat. Mitenkä muuten on, onko siellä vuokra-autoissa talvirenkaat? Sen tiedän, että vuorilla on lunta mutta entäpä muu maa ja rannikko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu