Onko kuulolla ketään, joka on käynyt/asunut Irkuissa talvella? Olen lähdössä sinne tammikuussa. Tarkoitus olisi kiertää koko saari autolla mutta nuo sääolosuhteet arveluttavat. Mitenkä muuten on, onko siellä vuokra-autoissa talvirenkaat? Sen tiedän, että vuorilla on lunta mutta entäpä muu maa ja rannikko?
Irlannin sää talvella?
5
1231
Vastaukset
- Matrix
Itse olen käynyt joulukuussa Irlannissa ja suosittelen, että otat sateenvarjon mukaan. Ilma on siis sateinen ja talviaikaan tuuli on myös voimakas eli joku lämmin takki on ihan hyvä olla mukana. Itselläni oli sellainen villakangastakki ja sillä pärjäsi ihan hyvin.
Minne päin vuoristoon aattelit suunnata?
Epäilen vahvasti ettei autoissa ole talvirenkaita, mutta ainahan kannattaa kysyä asiasta. Itse olen juuri joulunaikaan kiertänyt mm. Pohjois-Irlannissa sellaisissa paikoissa jossa korkeuserot oli aika huikeita mutta ei siellä ollut liukasta (jos ei lampaan paskaa lasketa =)).
Tiet ovat muuten aika surkeita, pieniä, kapeita ja opaskyltit ovat aina tienhaaran kohdalla, joten ei kannata kovin kiireellä ajella.- Kerry
Tarkoitus on kiertää koko eteläirlanti eli saari "poikki" kohdalta Dublin-Galway. Jos aika riittää (tuskimpa vaan) niin poikkeamme myös Connemarassa.
- iso-britannia
sataa, tuulee ja on pirun kylma. talvirenkaista ei taalla pain maailmaa ole kuultu kuin elokuvissa. lamminta ja sateenpitavaa vaatetta mukaan ja hauskaa reissua.
- NpN
Olen asunut Dublinissa neljä talvea. Vain yhden kerran tuli kaupungissakin sentin verran lunta ja taisi olla lämpötila aavistuksen pakkasen puolella, mutta Dublin vuorilla (tai kukkuloilla) näkyi lunta useamminkin. Lounais-Irlannista en sitten oikein tiedä, mutta onhan sielläkin vuorilla sen verran korkeutta, että on varmaankin lunta. Ja talvirenkaat ovat tosiaan tuntematon käsite ainakin Dublinissa, tosin en tiedä kuinka vuorilla asuvat pärjäävät autojensa kanssa.
- Anni
Kun ilmeisesti aiotte yöpyä B B-paikoissa, niin tuohon vuodenaikaan kannattaa valita sellainen paikka, jossa on sähköhuovat. Electric blankets. On niistä kyllä kesäkuussakin siellä iloa.
Sorry, meni vähän off topic, mutten malttanut olla kirjoittamatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1652581Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668