Onko joku ollut Karibian meren risteilyllä? Haluaisin kuulla kokemuksia kyseiseltä reissulta. Eli missä paikoissa kävit ja minkä matkanjärjestäjän risteily vai olitko omatoimisesti risteilemässä? Kokemuksia Royal Caribbeanista? Kaikki informaatio tervetullutta.
Karibian risteilyt
Matrix
2489
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Heippa,
itse risteilyllä en valitettavasti ole ollut, mutta olen käynyt laivalla tutustumassa, kun se on ollut Suomessa käymässä.
Eli en nyt muista mikä RCCL:n laivoista oli kyseessä, taisi olla Brilliance of the Seas pari vuotta sitten Helsingissä.
Laivahan oli kerrassaan upea! Kannella isot uima-altaat, seinäkiipeilytelineet savupiippua vasten, minigolfrata jne.
Sisällä oli paljon kauppoja, baareja,kirjasto(!, täysin varusteltu kuntosali, jossa oli jumppaa monta kertaa päivässä...kampaamo, hierontaa jne.
Itse iso ruokasali oli aika hulppea! Lounastimme salissa ja tarjoilu pelasi viimeisen päälle. Kuulemma pukukoodi vaihtelee viikon aikana. Useimpina päivinä saa olla ihan rento ilta-asu, mutta yhtenä iltana vedetään sitten ykkösiltapuvut päälle.
Laivalla ei makseta rahalla, vaan hyttikorttia vilautetaan aina, kun halaut esim. drinkin ja lasku maksetaan matkan lopuksi. Ruoathan kuuluvat matkan hintaan ja ruokailuja sielä on vähän väliä, joten nälkäkuolemaa ei kannata pelätä!
RCCL tekee useampia reittejä, on itäistä ja läntistä Karibiaa jne, joten kannattaa varmaan katsoa ensin reitti valmiiksi?
Tässä nyt jotain pientä, ainakin laiva vaikutti siltä, että kyllä sielä voisi viikon tosiaan oleskella!
Hei!
Olin risteilyllä kuukausi sitten ja tykkäsin kovasti. Laiva oli Royal Caribbean Navigator of the seas.
Laiva oli hieno. Periaatteessa ratkaisu saman tyylinen kuin ruotsinlaivat, mutta monin kerroin tyylikkäämpi ja hienompi. Oltiin läntisellä Karibialla ja kaikkein hienointa laivalla olikin Karibian aurinko, kannen uima-altaat, aurinkotuolit ja juomavalikoima!
Tilasin matkan matkatoimiston kautta. Laskin että menetin 50 euroa suhteessa omatoimimatkaan, mutta vastaavasti matkatoimisto sai hotellin halvemmalla mitä olisin itse saanut, joten jäin tasoihin. Tietty käsittääkseni halvemmalla saa jos tilaa netistä jenkkilän kautta matkan. Mutta kannattaa olla tarkkana mitä matka sitten sisältää. Esim. meillä oli kaikki palvelurahat jo maksettu mutta samassa pöydässä olleet Jenkit kerto että heidän matkaan ne ei sisältyneet, joten he joutuivat ne maksamaan itse. Ei ne nyt olleet kuin jotain 100 euroa, mutta kuitekin aina kaikki ekstra nostaa tietty kokonaissummaa.
Itse reissu ei ole kallis. Hinnat lentoineen on n. 1500 euroa, ajankohdasta riippuen. Koska ruoka on ilmaista niin rahaa menee matkamuistoihin ja alkoholiin. Ja sitten tietty riippuu ihan itsestä että miten paljon sitä kuluu. Juomat ja muu on Suomen hinnoissa laivalla.