Kissani on 7-vuotias ja ollut ihan terve. Yksi asia kuitenkin hämää, nimittäin tämä "virtsan karkaileminen" Joskus kun nostan kissani syliin, tulee sen takapuolesta erittäin pahanhajuista nestettä. Mitä tämä siis voi olla ja mistä se johtuu? Kyllä sitä tulee joskus muutoinkin kun vaan nostettaessa. Mutta kuitenkin siis ihan pieni määrä, muutama pisara. Silti haju on aivan kamala! Voiko tämä olla vakavaa? Kissani vaikuttaa kyllä ihan terveeltä ja syö normaalisti ym. Kiitos jo etukäteen!
Virtsan karkaamista?
5
467
Vastaukset
- Anaalirauhaset
Kissullasi on anaalirauhaset tukossa- sitä toi tosi pahanhajuinen neste on- kyllä nyt on lääkäriin meno edessä. Jos niitä ei tyhjätä ja hoideta- ne tulehtuu ja sitten on isompi rumba tiedossa !! Siis mirri tohtorille ja vaiva hoituu !!
Terveisin Yertzyn emäntä- Hilli
Onko tämä sitten kiireellistä? Nimittäin tätä on jatkunut jo pitkään.... En ole ennen vaan kiinnittänyt siihen mitään erikoista huomiota.
- Hilli
Hilli kirjoitti:
Onko tämä sitten kiireellistä? Nimittäin tätä on jatkunut jo pitkään.... En ole ennen vaan kiinnittänyt siihen mitään erikoista huomiota.
Niin maksaako tällainen hoitotoimenpide paljon? Ja mitä siitä käytönnössä tehdään?
- Anaalirauhaset
Hilli kirjoitti:
Niin maksaako tällainen hoitotoimenpide paljon? Ja mitä siitä käytönnössä tehdään?
Anaalirauhaset on kissan peräaukon molemminpuolin olevat rauhaset jotka joskus täyttyy ja sitte kun ne tulehtuu- ne alkaa vuotamaan pahanhajuista nestettä. Jos ne puhkee " sisäänpäin " on tulehdusvaara suuri.
Lääkäri rauhoittaa kissan ja painelemalla tyhjää rauhaset. Meillä katti alkoi vetään peräpäätään pitkin mattoja eli ikäänkuin luisteleen peffallaan ja kun kävimme lääkärissä- nämä asiat meille kerrottiin . Hinta riippuu kovasti lääkäristä mutta siinä 20 - 40 euron haarukassa lienee- aina voi soittaa ja kysyä.
Paranemisiin !!!!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=4500000000000133&posting=22000000004990074 Lääkäriin ja pian - varmuuden vuoksi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273255Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122429Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.832324Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1062044Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761663Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥461528Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta251437Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001295- 1211176
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151126