Suomen muuttotappiosta kertovalla kartalla.
Vuosina 2009-2013 Kajaanin muuttotappio 1500 henkeä.
Oli Suomen muuttotappiollisin kunta suhteutettuna väkilukuun.
Kainuun Sanomien toimittajaksi itseään kuvittelevat henkilöt eivät ole pitäneet tätä ongelmana ja eivät ole nostaneet tätä aihetta pääkirjoituksen tai kolumnin aiheeksi.
Kajaani kärjessä
22
240
Vastaukset
- Hyvä Kajaani
Viimeinen sitten sammuttaa valot
- tilulei
Ja sinä tumputtaja nostit sen Suomi 24 sivuille.
- Säkki vaan päähän
Juuri tämän luulisi olevan Kainuun kannalta tärkeää jos mikä.
Vaan eihän Kainarin toimittajilta voi liikaa vaatia.- MenolippuPois
Kajaanista pois lähteviin juniin, linja-autoihin ja lentokoneisiin saatava jatkossa ilmaiset matkaliput. Näin saamme poismuuttoa entisestään kiihdytettyä.
- justsix
MenolippuPois kirjoitti:
Kajaanista pois lähteviin juniin, linja-autoihin ja lentokoneisiin saatava jatkossa ilmaiset matkaliput. Näin saamme poismuuttoa entisestään kiihdytettyä.
hehheh, hyvä idea
- fakta homma
Pennaselle tärkeintä on junkaaminen.
- Kiinteistökingi
Onneksi asuntojen hinnat raketoi samanaikaisesti!
- Tum tum tum!
Pennanen tumputtaa yhä kiihtyvään tahtiin
- komjinsyi
Pennanen vois muuttaa Kiinaan
- Aika paljon jos
noin 400 ihmistä muuttaa kajaanista vuosittain eikä muutosta parempaan ole näkyvissä
- Kalmukki
Maattomat muuttaa pois, ilma raikastuu tuosta. Jäljelle jää vain Pitkän Tanelin raskain laivue.
- hopitti huparilta
ihan hyvä tatsi on nyt. Vuonna 2030 kajaanissa on noin 33000 asukasta, joista muuta kuin alkuperäistä kansaa on noin 28000..? muut on idästä ta afrikasta..
- Vrt ameriikka
2030 lienee suomessakin ulkomaalais syntyinen presidentti?
- XX X
JOHAN SE RUPPEEKI JO VAIKUTTAMAAN!!!
- hanska hans
Pennonen se senkun tumputtelee minkä ehtii. Junk junk, jockia lainatakseni.
- missä missä
missä muuten tämä jock jock, vietiinkö hoitolaan ja haettiinko koneet polliisikammarille
- (((((-)))))
Lataamossa?
- dasdasdaad
Kajaanin on lisättävä maahanmuuttajien määrää jottei tule työllisyysongelmaa....liikaa töitä ja liian vähän tekijöitä. Myös mustalaisia pitää kotouttaa ja houkutella kannustuspalkkoin takaisin Ruotsista Kajaaniiin.
- Hai sie osta mersu
Auttaisiko romaanien keskuudessa lomalta paluurahan maksaminen?
- qlli
http://www.talouselama.fi/uutiset/2000luvulla rakennettu asunto helsingissa hs naytossa ei kaynyt ketaan/a2262223
Kajaanissa sama otsikko: 60-luvun talo nosti hintaansa 100 000e, näytöissä käyneiden määrä tuplaantui! - hahahah
Hahahaha, lokiikka toimii!!!
- minavaantaalla
jaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne202277Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv332122Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k641673Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1941657Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel801602Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.521462- 1131460
- 831149
Martina haluaa tasoisensa miehen
Seiskassa juttu minkälaisen miehen Martina haluaa. Kumppanin pitää tuoda hänen herkkyytensä ja vahvuutensa esiin sekä ol2401017Voi ei! Katja Ståhl joutui sairaalaan - Syynä tämä vitsaus - Koskettava päivitys sairaalasängystä
Pikaista paranemista, Katja! Katja Ståhl on kertonut somessa joutuneensa sisään sairaalaan. Lue lisää: https://www.suom21895